"Троен удар" от събития застрашава да попречи на опитите за справяне с климатичните промени, посочват делегати на ООН.
На среща в германския град Бон, Саудитска Арабия е продължила да възразява срещу ключовия научен доклад на Междуправителствената експертна група за климатичните промени към ООН (IPCC), който призовава за драстично намаляване на въглеродните емисии.
Освен това страните членки на Европейския съюз досега не успяха да се разберат за дългосрочна цел за достигане на нулеви емисии.
Трето, проект за комюнике от срещата на Г-20 в Япония, която ще се проведе по-късно тази седмица, снижава ангажиментите за справяне със затоплянето на планетата.
Един от участниците на срещата в Бон е заявил, че, взети заедно, тези действия представляват ожесточена реакция от страни с големи интереси в областта на изкопаемите горива.
Имаше противоречия през декември 2018 г. по време на срещата COP24 в полския град Катовице, когато Саудитска Арабия, САЩ, Кувейт и Русия се противопоставиха на действия, приветстващи констатациите на Специалния доклад на Междуправителствената експертна група за климатичните промени относно ограничаването на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий.
Това проучване, разглеждано като историческо, имаше две ясни послания. То показа, че има огромни ползи от ограничаване повишаването на температурите през този век до 1,5 градуса в сравнение със свят, който се е затоплил с 2 градуса или повече. То също така изтъкна, че запазването на света под 1,5 градуса все още е възможно, ако до 2030 г. се предприемат драстични съкращения на въглеродните емисии.
За разочарование на огромното мнозинство страни, възраженията на четирите големи производители на изкопаеми горива означаваше, че научният доклад не е официално признат по време на преговорите.
Битката във връзка с доклада на Междуправителствената експертна група за климатичните промени се пренесе от Катовице в Бон. Обикновено тази среща в средата на годината се занимава с технически въпроси, но този път въпросът за доклада на IPCC се появи отново като огромна разделителна линия между страните.
Саудитска Арабия се стреми да подчертае "пропуските в познанието" в доклада на IPCC, които според нея възпрепятствали способността на експертите да информират взимащите решения политици на национално или международно равнище.
"Ние знаем, че има някои хардлайнери, които ще се опитат да омаловажат сериозността и действията, които са необходими, това е тяхната гледна точка", изтъква Карлос Фулър от Белиз, водещият преговарящ за Алианса на малките островни държави, допълвайки: "Те признават, че трябва да предприемат големи промени, от които не са доволни."
Мнозина природозащитници виждат натиска на Саудитска Арабия върху IPCC като част от кампанията за дискредитиране на науката за климата.
"Докладът показва важността на стремежа към 1,5 градуса, че тази цел е все още постижима и че е налице невероятна спешност да действаме енергично и бързо", коментира д-р Джени Милър от Световния алианс за климата и здравето пред Би Би Си.
"Този доклад беше поискан от ООН, от самите тези страни, така че да не се приемат констатациите в доклада е отхвърляне на науката, а ако отхвърляте науката, няма начин да се реши този проблем", допълва Милър.
Докато делегатите се опитват да намерят път към науката, нарастват опасенията за неспособността на Европейския съюз да постигне консенсус относно намаляването на въглеродните емисии до нула до 2050 година.
Въпреки закъснялата подкрепа на Германия в подкрепа на идеята, четири страни, включително Полша, Унгария, Чехия и Естония, отказаха да подкрепят плана миналата седмица.
Това предизвика тревога сред служителите на ООН.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш свика специална среща на върха относно климатичните промени, която ще се проведе в Ню Йорк през септември с изричната цел да накара страните да увеличат съществуващите си цели относно въглеродните емисии.
Междуправителствената експертна група за климатичните промени към ООН е най-авторитетното научно тяло в света, към което принос имат хиляди най-авторитетни климатолози от целия свят, т. е. оспорването на техните оценки и доклади относно климатичните промени може да е израз на интерес или нещо друго, но не и на критика от научни позиции.
Izidorus B.
на 01.07.2019 в 11:13:32 #1Пак лъжи, пак алармизъм и пак манипулации - от устата на генералния секретар на ООН , Антониу Гутериш. Този дебел чичко успешно защитава интересите на финансовите кръгове, които са го избрали - лобито на милиардера „Промените в климата” , „Глобалното затопляне” и прочие измислици на финансовите кръгове около Сорос продължават да бъдат налагани с цялата мощ на парите , с цялата мощ на соросоидните медии и платените НПО-та. Целта е с манипулации да бъдат убедени хората в една измислица, в един култ, в нещо, което не съществува. Еко-религиозният култ се мъчи да намери привърженици основно сред младите хора с промити мозъци, които се интересуват предимно от консумирането и не се задълбочават много в нещата. Тези младежи с мързелив поглед и формиран от Фейсбук манталитет са основната маса на поддръжниците на климатичната манипулация. Шведската аутистка Грета Тюнберг е знамето на затоплисткия култ. Тя беше избрана от глобалисткото лоби за да привлече учениците към манипулацията. Глобалистите се провалиха в опита да убедят по-възрастните и затова заложиха на учениците. Които ученици нямат нито опит, нито познания, за да се ориентират в манипулацията с климата. Но пък имат фанатизъм и гласовитост в излишък.