HP България и Агенцията по заетостта ще работят в тясно сътрудничество за наемане на нови хора в голямата ИТ компания. Тази сутрин Ираван Хира, генерален директор на HP България, и Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, подписаха споразумение за сътрудничество, предаде TechNews.bg.
От няколко месеца водим разговори със социалното ведомство, издаде Ираван Хира. По думите му, в последните месеци HP България е наела 700 души, а общият брой на заетите в центъра за обслужване на клиенти вече е 2500 души. Средната възраст е 30 г. Повечето хора са с висше образование. 40% от заетите са жени, а 30% от всички са мениджъри - включително някои отговарящи и за целия регион. "Като голям инвеститор и работодател ние се интересуваме да продължим да правим успешно бизнес и да имаме ръст," посочи Хира.
Във време на криза да бъдат назначени нови 700 души е сериозно постижение, отбеляза министър Тотю Младенов. "Ние искаме да подкрепим усилията, които полага HP България за квалифицирането на кадрите у нас. Загрижени сме особено за младите хора, именно те трябва да имат причини да остават в България и затова ще направим всичко, което можем, за да окажем пълно съдействие на HP България.
Към момента в бюрата по труда има регистрирани около 30 000 безработни с висше образование, посочиха от социалното ведомство. Това е още една причина министерството да оказва пълно съдействие на корпорацията.
От Агенцията по заетостта уточниха, че съдействието ще се реализира в няколко направления: агенцията ще посредничи за намиране на работа за хора, които искат да си сменят работата и квалификацията, ще осигурява префенреции при наемане на младежи до 29 г., частично субсидиране на заетост за младите хора, за да могат да бъдат обучени и наети. Финансирането ще се осигури от националния бюджет и оперативните програми на ЕС.
Предстои и стартирането на национална програма за чиракуване при Агенцията по заетостта и МТСП, припомниха от държавното ведомство. Тя ще засяга младите кадри до 29 години.
Важно е в рамките на 6 месеца след завършване на образованието си, човек да може да стажува, посочи Младенов и добави, че за целта е създаден нов инструмент за насърчаване. Той ще обхване около 13 хиляди млади хора и ще осигури възнаграждение в размер на 300 лева за кадри, провеждащи първия си стаж. Сумата се допълва с всички видове налози, а отделно от това конкретният работодател може да вземе решение да допълни сумата с възнаграждение от своя бюджет. Тези заплати за стаж ще се дават за период от 6 месеца.
Сътрудничеството с Агенцията по заетостта ще допълни досегашните програми на HP България за квалификация на младите ИТ професионалисти и набиране на хора. Те обхващат три партньорства с технически ориентирани университети у нас, като по тези програми се преподава по методология от университети като Станфорд. Младежите излизат с квалификация над нивото на университетската подготовка, посочи Саша Безуханова.
"По този начин ние повишаваме конкурентоспособността на ИТ пазара, защото кадрите нямат ангажимент към HP България - те създават свои фирми, влизат в други бизнеси", уточни Безуханова.