Индия е сред страните, в които са се зародили някои от топ IT компаниите в момента, както и едни от най-успешните дигитални стартиращи фирми. Парадоксът обаче е, че близо 900 милиона души в страната нямат достъп до интернет.
През 2015 г. едва 22% от пълнолетните граждани на Индия ползват глобалната мрежа, показва проучване на изследователския център Pew Research Center. По този показател държавата остава далеч зад другите водещи развиващи се държави като Китай и Бразилия, където делът на това население е съответно 65 на сто и 60 на сто.
Първата основна причина за ограничения достъп в Индия е липсата на инфраструктура. Данните сочат, че в страната има голям недостиг на рутери, достатъчно ефективни оптични връзки и сървъри, които на нужни за разширяване на мрежата, пише CNN Money.
Освен това публичните безжични мрежи са рядкост, а мобилният интернет е доста слаб, като 3G връзката работи на скоростта на 2G.
Друг сериозен проблем в Индия е значителната разлика в достъпа до глобалната мрежа за различните полове. 27% от мъжете разполагат с такъв при само 17% от жените.
Причина за това е, че голяма част от представителките на нежния пол там са принудени да стоят вкъщи, без да работят, като не разполагат с лични финансови средства.
Не по-малка спънка пред индийците е цената на мобилните устройствата, които осигуряват достъп до интернет. Закупуването на такива, било то нови илии втора ръка, е сериозна инвестиция за страна, където 75 на сто от населението печели по 5000 рупии или по 75 долара месечно.