""Безплатното" саниране приключи окончателно" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Програмата евентуално ще бъде продължена през 2019 г., но и собствениците на жилищата ще трябва да дават пари

Изцяло "безплатно" саниране на блокове вече няма да има. Това става ясно от думите на министъра на регионалното развитие Николай Нанков вчера. "В бюджета за 2018 г. няма да се искат средства за саниране на частни жилищни сгради. Сключените досега договори с етажните собствености ще бъдат довършени по досегашните правила", каза той.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Нови 67 млн. лв. субсидии за избрани", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Ако сте мъж, от София, имате предишен бизнес или сте над 30-годишни, шансът ви да получите пари от новата отворена линия на Министерството на икономиката е почти нулев. Освен ако не познавате млада жена от Враца. Защото, ако тя е до 29 годишна и е от Северозападна България, оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" е преценила, че нейните идеи са по-важни.

Новата процедура - "Насърчаване на предприемачеството", е за 67 млн. лева, за стартиращи компании и се очаква да бъде открита за прием до края на годината.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"ВМЗ пести 15 млн. лв. от отстраняване на посредника за барута" е заглавиe от в. "24 часа"

Между 10 и 15 млн. лева ще спестят "Вазовските машиностроителни заводи" (ВМЗ) от директната доставка на барут от производителя - сръбската държавна фирма "Милан Благоевич", каза за "24 часа" министърът на икономиката Емил Караниколов.

27 дни след като премиерът Бойко Борисов заяви, че ще се махнат посредниците, които стоят на входа и изхода на предприятията от военно-промишления комплекс, ВМЗ вече купуват барута направо от производителя в Сърбия, а не от фирма "Емко". Частната компания на Емилиян Гебрев от десетина години внася барута за предприятията от военно-промишления комплекс в България, каза министърът.

Прочети ще от в. "24 часа"

"77 000 компютъра у нас ударени от хакери" извежда на първа страница в. "Монитор"

Близо 70 000 компютъра у нас са били ударени от хакери от началото на годината до 26 септември. Това показват данните от Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност (CERT), предоставени за "Монитор". Според цифрите, сигналите, обработени от CERT България за нарушения във и от българското Интернет пространство, до вчера са били 1554. При тези атаки са били засегнати 76595 IP-адреси, което представлява отделни компютърни конфигурации. Само за септември пък пострадалите са били 884, а получените сигнали са били 87, поясняват от CERT. Оттам допълват, че спрямо миналата година има увеличение от около 30% на подадените оплаквания за атаки от хакери.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Екскурзиите без неочаквани такси", четем във в. "Стандарт"

Правилата на директивата са включени в проект за промени в Закона за туризма, който е пуснат за обществено обсъждане от ресорното министерство. 

Ако правилата бъдат приети, подробната информация за пътуването вече ще бъде част от договора с фирмата-организатор. Така тя ще бъде задължена да ни осведоми за цената, дестинацията, вида на превоза, настаняването, включените нощувки, приблизителните часове за отиване и връщане, предвидените хранения, допълнителните услуги, които не са включени в пакета като екскурзии, броя на групата, в която ще пътувате, езика, на който ще се извършват предвидените услуги, за какви хора е подходяща ваканцията и на какви условия трябва да отговарят туристите.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Брюксел с първи мерки срещу храните с различно качество в Източна Европа", пише в. "Капитал"

Европейската комисия ще отпуска средства на националните органи за проверки на съставките на хранителните продукти

Европейската комисия заделя 2 милиона евро за мерки срещу продажбите на идентични хранителни продукти с различни съставки в рамките на съюза. До края на ноември специализираните органи в страните членки могат да кандидатстват с проекти за изследване на продукти или за мерки за предотвратяване на тази практики.

Прочети още от в " Капитал"

"Пет ефекта от бързото увеличение на заплатите", пише в. "Сега"

Към второто тримесечие на 2017 г. отчетеният ръст на разходите за труд в България спрямо година по-рано е 11%. В рамките на ЕС ръстът е по-висок единствено в Румъния, Унгария и Чехия. Ако сравним възнагражденията с второто тримесечие на 2015 г., България е на второ място в ЕС с отчетено нарастване от 19.5% (Румъния е с най-голямо увеличение.). Всъщност десетте страни с най-висок ръст на разходите за труд в ЕС са в Източна Европа. Нарастването е високо и в номинално, и в реално изражение - с изключение на Литва и Естония във всички останали държави инфлацията, натрупана за две години, е под 3%, а в България дори е отчетена минимална дефлация.

Прочети още от в. "Сега"

"Бургас, Варна, София, Добрич и Благоевград най-предпочитани от чуждите туристи" пише в. "Монитор"

Бургас, Варна, София, Добрич и Благоевград са в челната петица на най-предпочитани от чуждестранните туристи дестинации в България, показват данни на Националния статистически институт за миналата година, подготвени по повод на утрешния Световен на туризма, чието мото тази година е "Устойчив туризъм - начин за развитие". Петте най-желани от българите дестинации за почивка в чужбина са Гърция, Турция, Македония, Сърбия и Румъния.

Приходите от нощувки на чужденци през 2016 г. в Бургас са били 377 млн.лева, във Варна - 246 млн.лева, в София - 99 млн.лева, в Добрич - 82 млн. лева и в Благоевград - 32 млн.лева.

Най-много посещения с цел почивка и екскурзия през миналата година са направени от гражданите на Германия - 586 794, Русия - 538 348, Македония - 482 691, Турция - 382 735, Румъния - 353 920 и Сърбия - 330 753.

Прочети още от в. "Монитор"

"Сървайвър за даскали и доктори", пише в. "Стандарт"

Баща преби лекарката, която помогна детето му да види бял свят. Ученик потроши с кол учителя по английски език. Това са само два от най-драстичните и пресни примери на какво са подложени две съсловия, на които поверяваме живота си и бъдещето на нацията. Какво се случи, за да се стовари такава агресия върху хората в бели престилки и преподавателите в класните стаи ? А как да си обясним, че едно засичане на пътя може да завърши със зверски побой ? Най-удобното обяснение е, че мизерията озлобява. Нали откакто ни пуснаха в Евросъюза все си стоим на опашката по заплати и доходи. 

Да, ама биячите понякога са заможни хора, които точно заради самочувствието, че могат да купят всичко и всеки, си позволяват да бъдат брутални.

Прочети още от в. "Стандарт"