"Кадровата чистка в държавната администрация продължава", пише в. "Сега"

Кадровата метла в държавната администрация продължава. С нови шефове вчера се сдобиха българо-гръцката проектна компания "Ай Си Джи Би" и Агенцията по горите. В проектната компания за газовата връзка с Гърция като изпълнителен директор влиза Валентин Хамбарлиев. Решението за смяната на досегашния директор Теодора Георгиева е взето на 7 март от Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

Прочети още от в. "Сега"

"По 500 нелегални буса на ден возят до чужбина" четем във в. "Монитор"

Действат като маршрутки до Западна Европа, шофьорите им най-често са уволнени от лицензирани фирми

Най-малко 500 микробуса на ден извозват нашенци в чужбина - най вече към Западна Европа. Незаконните превози се извършват по всички линии, където има пътници, обясни за "Монитор" Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България (НСАПБ). И уточни, че основно се пътува към Германия, Австрия, Холандия, Белгия, по-близките части на Франция, дори и дори Гърция. Според сдружението цената на билета не е решаваща, защото много често и при законните и при незаконните превозвачи е една и съща. По-скоро нелицензираните бусове се предпочитат единственото заради това, че в тях се пуши, пие, а пътниците се карат от адрес на адрес.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Ректори на бунт за пари и студенти" четем на първа страница на в. "Труд"

Проф. Денков заяви, че промените ще засегнат университетите със слаба реализация на завършилите

Ректорите на седем държавни университета в Северна България поискаха да бъде отменена промяната в приема за следващата година.

Ректорите на 7 държавни университета от Северна България се обявиха против предлагана от МОН промяна в ПМС 64 от 2016 г., която засяга план-приема за следващата учебна година. Тя ще доведе до редуциране на броя на студентите, а оттам и на държавното финансиране, което получават университетите.

Според недоволните без посочени мотиви и много след като бюджетите на висшите училища са приети от просветното министерство искат максимално допустимият броят студенти да се определя само на база приетите държавна поръчка от предходната година, без да се отчита и платения прием.

Прочети още от в. "Труд"

"Цените се вдигат при задължителен процент български стоки във веригите", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Искането в обектите за търговия с храни, които имат оборот над 2 млн. лв., част от количествата на определени групи предлагани продукти да са произведени в България, ще ограничи конкуренцията в няколко аспекта. Това се посочва в становище на Комисията за защита на конкуренцията относно проект за промени в Закона за храните. Първият важен момент е, че с въвеждането на такова изискване ще се създадат географски бариери за свободното движение на стоки, което е предпоставка за намаляване на вноса на чуждестранните продукти и на такива, които не са взаимозаменяеми с български. Всичко това е свързано и с редица неблагоприятни последици за потребителите като ограничен избор, по-високи цени, риск от дефицит на стоки, поради недостиг на български стоки, чрез които да се покрие минималният процент, риск от некачествени продукти в разрез с мотивите за здравето на гражданите, посочват от Комисията.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Вместо да затвори, българско гейм студио беше купено от гиганта SEGA", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Софийските разработчици Crytek Black Sea ще работят под шапката на британското Creative Assembly

Японският гейминг гигант SEGA обяви придобиването на българското студио Crytek Black Sea и екипа му от 60 разработчици. Сделката е чрез британското подразделение Creative Assembly, а софийското дружество "Крайтек Блек сий" вероятно скоро ще бъде преименувано на Creative Assembly Sofia. Цената на сделката не беше официално обявена, но прехвърлянето на всички дялове от предишния собственик - германската Crytek, към SEGA вече е минало през Търговския регистър. В договора там пише, че стойността на ...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Цената на водата нажежи страстите в КЕВР" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Остри спорове са съпътствали решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да върне предложението на експертите си за поскъпването на водата в София с 18%. Председателят на регулатора Иван Иванов е настоял за преразглеждане на нормата на възвръщаемост на капитала на оператора от 17%, но до гласуването на предложението му така и не се е стигнало. Миналия понеделник на закрито заседание комисарите решиха да дадат тридневен срок за представянето на ново предложение за цени. Протокол от това заседание бе публикуван вчера.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България е против "Европа на различни скорости"", пише в. "Капитал Daily"

България е против плана за "Европа на различни скорости" и ще подкрепи Доналд Туск за втори мандат начело на Европейския съвет. Това става ясно от одобрената от правителството позиция на страната за заседанието на Европейския съвет, което ще се проведе на 9 и 10 март в Брюксел. Тя ще бъде представена на срещата на европейските лидери от президента Румен Радев.

България посочва, че е за запазване на единството и целостта на съюза, които да не се нарушават чрез диференциране на целите на интеграцията или преминаване към някакъв вид "многоизмерна Европа"/"Европа на скорости". "На тенденциите за фрагментиране на съюза следва да се противодейства чрез преодоляване на различията и постигане на съгласие по общите цели", се казва в българската позиция.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Диалог срещу изолацията" пише в. "Труд"

България предпочете да защитава позицията "каквото кажат началниците" последното десетилетие и практически остана да си говори сама

Европейската комисия публикува преди седмица Бяла книга за бъдещето на ЕС в краткосрочен и дългосрочен план до 2025 г. под формата на пет възможни сценария, зад които трябва да се обединят европейските държави в името на постигането на общите цели за съвместно съществуване. Накратко Жан-Клод Юнкер отговоря на вълненията на гражданите на Европа по най-еврократичния възможен начин: изберете си план - 1/продължаваме както досега, пък каквото ще да става; 2/ зарязваме всички общи политики и си оставаме само с единния пазар и четирите свободи на движение; 3/ ако конкретни държави искат да задълбочават интеграцията помежду си (примерно в отбраната), да си я задълбочават, другите да се оправят; 4/ по принцип можем да ограничим общите си усилия само в областите, в които постигаме нещо; или 5/ това най-накрая става Европейски съюз със споделени компетенции във всички области, вземате се в ръце и спирате да мрънкате!

Прочети още от в. "Труд"

"Над 206 хил. души са сменили пенсионния си фонд", четем във в. "Монитор"

Над 206 хил. души през миналата година са сменили пенсионния си фонд, като общият размер на прехвърлените средства е 458 648 хил. лв., съобщиха от Комисията за финансов надзор (КФН).

Близо 62 хил. заявления за промяна на участие и прехвърляне на средства от един пенсионен фонд в друг са постъпили в последните три месеца на миналата година в пенсионноосигурителните дружества. Общо 52 389 осигурени лица от подалите заявления през четвъртото тримесечие на 2016 г. са променили участието си във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване. Общата сума на прехвърлените средства в друг пенсионен фонд от съответния вид е 122 595 хил. лв.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Ректори искат нов начин на финансиране на държавните университети", пише в. "Стандарт"

На работна среща ректори на държавните университети поискаха нов начин на финансиране на държавните университети. Ректорите се обявиха срещу Постановление 64 от миналата година, в което се посочва, че максимално допустимият брой студенти в държавните университети се определя само на база на приетите по държавна поръчка от предходната година.

Ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Пламен Илиев каза: "В момента държавата се оттегля и само за две години мога да кажа, че примерно при нас в Икономическият университет с близо 40 процента намалява държавната поръчка. Нали разбирате, че няма как един университет толкова бързо да се адаптира към тази промяна и би следвало държавата тук да помисли за плавен преход".

Професор Илиев каза още, че само Икономическият университет във Варна генерира около 70 милиона лева, които влизат в местната икономика.

Прочети още от в. "Стандарт"