"Да ви е честита новата 1949 г.!", четем в "Капитал"

Как ГЕРБ и ДПС прокарват закона, който позволява превземане на бизнеси и разправа с опоненти

Ако някой се чуди как е възможно депутатите да приемат закон, който създава правна несигурност за най-важния институт в пазарната икономика - частната собственост, ето отговора: под заплаха. 

Никога досега на заседание на правната комисия в парламента не се е изсипвала толкова власт, за да демонстрира подкрепа за един закон: министърът на правосъдието Цецка Цачева и един от заместниците ѝ, министърът на вътрешните работи Младен Маринов със свой заместник, главният прокурор Цацаров, председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев.

КПКОНПИ е името на комисията, която с промените, гласувани на въпросното заседание, получи право да иска конфискация на имуществото на всеки, без да е длъжна да доказва каквато и да е връзка с незаконна дейност. Същата комисия ще може да води безкрайни проверки и докато те текат, да ги използва за тормоз и повод, за да атакува публичния имидж на проверяваните.

Прочети още от " Капитал"

"Чистачки ще декларират имоти, а общинските съветници - не" е водещo заглавиe на в. "Сега"

ГЕРБ и ДПС превръщат антикорупционната комисия във все по-мощна машина за репресии

Заради местните избори догодина управляващите разпъват чадър над общинските съветници, като ги вадят от списъка на публичните личности. Така те няма да декларират имущество и интереси - свои, на съпрузите си и на хората, с които живеят без брак. В същото време дори най-дребните държавни служители ще останат задължени всяка година да се отчитат имат ли яхти и самолети. Само общинарите, при които корупционният риск е сериозен, а често партийните черни каси се пълнят през тях, няма да подават декларации. Те и в момента са освободени - веднага след като в началото на годината влезе в сила антикорупционният закон, той беше променен и действието му спрямо общинарите беше отложено за следващия мандат.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Работиш година в Англия, 12 месеца чакаш в България" е заглавиe от в. "24 часа"

При кандидатстване за 5-годишно трудово разрешително ще трябва да се доказва осигурена работа с годишен доход от 30 000 паунда - толкова вземат университетски преподаватели. Най-малък спад е планиран при висококвалифицираните европейски специалисти, които от 15 хил. трябва да станат 11 хил. души годишно

Великобритания драстично ще ограничи възможностите за работа на европейски граждани на нейна територия, след като напусне Европейския съюз. Това става ясно от пакет с мерки, който британското вътрешно министерство е разработило с цел намаляване на имиграцията от европейските държави.

Най-потърпевши ще са нискоквалифицираните работници, сред които са и много българи. Те ще имат право да получават само едногодишна трудова виза, след което ще трябва да се върнат в родината за 12 месеца, преди отново да могат да кандидатстват.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Коледата невъзможна в големите градове" извежда на първа страница в. "Монитор"

26 бона излиза немският базар в София, в Русе предпочитат Букурещ

Инвеститори се отказват да наемат общински пространства в големите градове за коледни базари. Проверка на "Монитор" установи, че хората не припознават празнични изложения като място, на което да изпият чаша греяно вино, а като магазини за коледни играчки.

Най-популярният базар и през тази година е немският в центъра на София. В продължение на месец в градската градина столичани и гости на града имат възможност да се насладят на вкусни коледни сладкиши, топли напитки и греяно вино. "Базарът включа 36 къщички, като от тях 4 са за благотворителна дейност, а от останалите 32 се извършва търговска дейност", обясни кметът на район "Средец" Мария Ачкова. Организаторът на изложението ще трябва да плати 26 784 лв. за извършване на търговска дейност върху 192 кв.м.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Работодателите не искат 560 лв. минимална заплата", четем във в. "Стандарт"

Работодателите се обявиха против административното увеличение на минималната работна заплата от 510 на 560 лева. НСТС разглежда проект на постановление на Министерския съвет, с който минималната работна заплата от 1 януари догодина става 560 лева.

Бизнесът настоява за ясни икономически критерии при определянето на минималното възнаграждение, а не то да се базира на политически обещания. Според бизнеса трябва да се приеме механизъм за определянето й, както е заложено в ратифицираната конвенция 131 на Международната организация на труда.

Асоциацията на индустриалния капитал в България настоява за 15 икономически дейности новият размер на минималната работна заплата от 560 лева да влезе в сила от 1 януари 2020 година, съобщи председателят на АИКБ Васил Велев.

Това са застрашените, според бизнеса, икономически дейности, като сред тях са пчеларство, добив на глина и каолин, производство на хляб и тестени изделия, производство на облекло, хотелиерство и ресторантьорство, медико-социални грижи с настаняване.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Закупена земеделска земя няма да може да бъде урбанизирана 7 години", пише "Капитал"

Големите фермери няма да могат да участват в търгове за наем на държавни земи, се предвижда в подготвяния кодекс за земята

Държавата ще се опита да промени изцяло поземлените отношения. Измененията са залегнали в новия законопроект за собствеността, поземлените отношения и опазването на земеделските земи. 

Той е изработен от земеделското министерство и е в процедура по обществено обсъждане до 19 януари. Идеята е в този общ закон да бъде заложено цялото законодателство, свързано със земеделските земи и поземлените отношения в страната.

Част от ключовите промени са свързани с ограничението, че при покупка на земеделска земя новият собственик няма да може да променя предназначението й за срок от седем години освен в случаите, когато това е предвидено в Общ устройствен план на съответната община или е свързано с изграждането на обекти с национално значение и концесии.

Прочети още от " Капитал"

"Каква национална сигурност? Става дума за обикновена далавера", пише в. "Сега"

Липсата на конкуренция излиза скъпо. И само политиците и техните назначения в избрани фирми имат интерес от това

Заговори ли някой за национална сигурност, започне ли да пренебрегва пазарните правила и дори нормалната житейска логика, да знаете, че със сигурност става дума за далавера.

В случая с енергетиката примерът е даже повече от очевиден - тя открай време се държи в държавни ръце, защото е черна касичка за бели дни на всички управления. Оттам се финансират проекти със съмнителна стойност, но с впечатляваща себестойност. Оттам се раздават "обществени поръчки" на приближени до властта фирми и персони. И не е случайност, че в енергетиката реномирани чуждестранни инвеститори почти няма. А тези, които са се излъгали да дойдат с надежда, че ЕС ще установи честни правила на играта в България, сега със зъби и нокти се опитват да се изнесат, продавайки активите си на който ги пожелае.

Прочети още от в. "Сега"

"74% от младите хора не посягат към книга" пише в. "Монитор"

Телефонът е основен инструмент за четене, но само една трета го ползват за знания

74% от младите хора не посягат към книгата като източник на знания и емоции. Това сочат данните от Годишния доклад за младежта за 2017 г., който се изготвя от Министерството на младежта и спорта за всяка предходна година. Шоковата цифра за младежите, които не четат, е от проучване сред целева група 15-29-годишните. Така те са отговорили на въпроса "четете ли в момента на анкетата". На годишна база данните са малко по-различни, но също толкова тревожни, се казва в доклада. Малко под половината - 44% от младите българи четат, но останалата половина от бъдещето поколение не се интересува от художествена и научна литература.

Логично нечетящата половина са хора със средно или по-ниско образование, работещи от малки населени места. Само за една трета от тийнейджърите (29%) четенето е част от ежедневието, показва още проучването. Момичетата четат два пъти повече от момчетата. Като цяло 14% успяват да изчетат до 2 книги през годината, а 21% между 3 и 5 книги. Едва 16% от четящата половина прехвърлят над 6 тома.

Прочети още от в. "Монитор"

"Две посоки, по които зимният туризъм да разширява пазара си" четем в "24 часа"

Хората, които се занимават съсзимни спортове у нас са 12%

Зимният туризъм се оказва притегателен за над 650 хиляди пълнолетни българи. Интересно е обаче да направим анализ защо зимният туризъм не е толкова масов, колкото регистрираме при летния.

Няма как да не ни направи впечатление, че данните показват, че планиращите да почиват на планина тази зима са в най-голяма степен живеещите в София (всеки четвърти) и хората в областните центрове.

От гледна точка на личния доход установяваме, че групите с по-високи доходи са най-вече тези, които планират почивка през зимата в планината.

Прочети още от в. "24 часа"

"САЩ силно подкрепят Преспанския договор за Македония", пише в. "Стандарт"

САЩ силно подкрепят договора от Преспа, който отваря пътя пред Македония да заеме заслуженото си място в ЕС и НАТО, заяви американският заместник държавен секретар Джон Съливан на обща пресконференция с македонския премиер Зоран Заев, предаде МИА.

САЩ се застъпват за стабилна и сигурна Югоизточна Европа, а Македония е ключов фактор в региона за постигане на тази цел, заяви Съливан. Той похвали премиера Заев и ръководителя на дипломацията Никола Димитров, както и депутатите, които подкрепиха конституционните промени. Съливан призова и другите парламентаристи да подкрепят промените, да оставят настрана тяснопартийните цели и да следват националните интереси.

Прочети още от в. "Стандарт"