"Новите фабрики на България", четем в "Капитал"
Две трети от най-големите инвестиционни проекти са в Северна България. Топ инвеститор е Германия
Най-малко 800 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустрията на страната през следващите няколко години. Това показва своеобразната класация на "Капитал" на 15-те най-големи производствени проекта, които бяха обявени през 2018 г. Сумата е сравнима с тази от предходната година (830 млн. лв.) и на практика опровергава изявленията за срив на инвестициите. Но няма и бум в новите заводи. Ръст ще има, ако се добави например проектът на "Лукойл Нефтохим" - наскоро бургаската рафинерия получи близо 550 млн. лв. заем от собственика си като част от средствата за предстояща крупна инвестиция. Данните не включват и сумата около 170 млн. долара, която канадската добивна компания "Дънди прешъс металс Крумовград" влага в новата си мина, тъй като фокусът е само промишленото производство.
"АПИ призна пълния провал на електронната винетка" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) на практика призна пълния провал на системата за издаване на електронна винетка за преминаване по републиканската пътна мрежа. Точно три дни след влизането в сила на готвената повече от година нова система и след настъпилия пълен хаос от агенцията обявиха, че до 15 януари по пътищата на България ще може да се пътува без винетка.
Едновременно с това се спира и конвертирането на валидните и през тази година хартиени стикери в електронни, обясни директорът на Националното тол управление в АПИ Антон Антонов. Засега се планира след 15 януари тол полицията и пътната полиция да започнат да глобяват за липсата на винетка. Дали този срок ще бъде спазен, все още не е ясно. Системата за електронни винетки показа непреодолими недостатъци още при пускането й и побърка хиляди българи и транзитно преминаващи през страната ни шофьори.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Първи газ за хъба "Балкан" през 2020 г." е заглавиe от в. "24 часа"
"Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" са заявили количества от бъдещия терминал за втечнен газ в Александруполис
Първите количества природен газ, които биха се търгували на хъба "Балкан", ще влязат в България през 2020 г.
На 3 януари се изясни, че терминалът за втечнен газ при Александруполис ще се строи. На този ден бяха обявени резултатите от първия пазарен тест. От гръцката компания "Газтрейд", която провежда теста, съобщиха, че са участвали 20 фирми, които са заявили необвързващ интерес за общо 12,2 млрд. куб. м на година при капацитет на терминала 5,5 млрд. куб. м газ.
"До гробищата на Варна и летището на Пловдив с винетка" извежда на първа страница в. "Монитор"
Днес кметове и премиерът на среща в МС решават проблемите
Bъв Варна до гробищния парк "Тополи" с кола може да се пътува само с винетка. Същото важи и за летището на втория по големина град Пловдив, научи "Монитор".
Кметът на Варна Иван Портних ще поиска винетните стикери за жителите на селата Тополи и Константиново, както и на вилните зони около Варна да отпаднат, както това се случи в София със северната скоростна тангента. За да бъде намерен справедлив вариант за варненци, кметът Иван Портних започва преговори с Агенция "Пътна инфраструктура". Те ще са за отмяна на винетките и за пътни участъци край Варна, съобщиха от кметския кабинет. В морската столица Тополи и Константиново са част от община Варна, но живеещите там пътуват до града по шосета, които са част от републиканската пътна мрежа. Затова в момента, за да отидат на работа или да закарат децата си на училище с кола, трябва да имат винетка.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Правителството отново проваля плана за инвестициите на държавата", пише в. "Сега"
Рекордни приходи в Бюджет 2018 отчете премиерът на първото заседание на кабинета за тази година. Той обяви, че те отивали за образование, здравеопазване и технологии. На последните заседания през ноември и декември обаче кабинетът скоростно изхарчи преизпълнението на приходите от близо 2.9 млрд. лв. за строителство на пътища, магистрали и спортни зали.
Предварителните данни на финансовото министерство за декември показват, че в хазната са влезли 39.644 млрд. лв., което е 3.7% повече от годишния разчет, и 11.1%, или 3.748 млрд. лв., повече от миналогодишните постъпления. Разходите са в размер на 39.481 млн. лв., което е почти на нивото на планираното - 100.4%, и с около 5 млрд. лв. повече от 2017 г.
За поредна година обаче става ясно, че основна причина за бюджетния излишък, с който правителството се хвалеше почти през цялата година и който изхарчи само за един месец, са планираните, но неосъществени капиталови разходи. В края на ноември осъществените държавни инвестиции са за 597.4 млн. лв., което е само 26% от разчетените 2.262 млрд. лв. След раздадените през декември близо 2.9 млрд. лв. от кабинета за строителство на магистрали, пътища и спортни зали най-вероятно този разход ще бъде преизпълнен. Така както се случи и миналата и по-миналата година.
"Немска компания ще строи завод за 20 млн. лева край Враца" пише в. "Монитор"
Фирмата ще произвежда кабели за автоиндустрията
Германска компания ще изгради ново производствено предприятие във Враца. Икономическият министър Емил Караниколов връчи сертификат за инвестиция клас А на "МД Електроник" ЕООД по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), съобщиха от ресорното ведомство.
Размерът на инвестицията възлиза на 21,5 млн. лв., като ще бъдат разкрити нови 300 работни места. Новият завод ще се състои от производствени, логистични сгради и офиси с обща застроена площ от 9 950 кв. м.
Предприятието ще произвежда кабели за пренос на данни и електронни компоненти, коаксиални части и кабели за медия и мултимедия модули. За целите на производствения процес дружеството ще закупи и оборудва фабриката с различни ръчни, полуавтоматични и автоматични машини.
"Еврото на 20 години - един непълен успех", пише в. "24 часа"
Общата европейска валута, създадена официално на 1 януари 1999 г., изигра своята роля на щит срещу финансовата криза и за стабилизиране на цените. Недостатъчното изравняване между икономиките от еврозоната обаче изважда на показ крехкостта на една недовършена конструкция: по-конкретно липсата на общ бюджет и на истински банков съюз и капиталови пазари.
Еврото навърши 20 години и оцеля. Колко ли пъти му предсказваха провал и разпад още при неговото раждане, по време на финансовата криза и кризата със суверенните дългове. "Ще преживее ли еврото 2012 година?", питаше се преди седем години нашият специалист по валутите Изабел Кроазар. По случай 10-ата годишнина от пускането на еврото в обращение тя отбеляза, че единната валута е изиграла по забележителен начин своята роля на "щит от калена стомана срещу финансовата криза", спестявайки на "главните действащи лица от еврозоната опустошителните валутни бури, които бяха нещо обичайно за тях преди нейното създаване".
"Македония смени плоския данък върху доходите с прогресивен", пише "Капитал"
След 10 години с плосък данък от 10% върху доходите Македония премина към прогресивна система на облагане. От 1 януари в страната беше въведена данъчна система, според която доходите над 90 хил. денара (около 2900 лв.) месечно ще се облагат с допълнителен данък от 8% (т.е. общо 18%). За останалите размерът остава 10%.
Очакванията са, че за повечето македонци облагането от 10% ще се запази заради относително високия праг за допълнителния данък. Финансовото министерство посочва, че този праг от 90 хил. динара е избран, тъй като на практика ще се отнася за едва 1% от населението, което печели най-много.