Способността на финансовите пазари да абсорбират негативни геополитически новини създава видимо разминаване между международните и икономическите страници на вестниците. Докато първите съобщават за нестабилната глобална обстановка, финансовите новини предимно отразяват силното представяне на фондовите пазари в САЩ и Европа, рекордните резултати на големите технологични компании и задържането на цената на петрола, отбелязва в свой материал испанският в. El Pais.
Икономистът Хавиер Сантакруз обяснява: "Не че политиката е престанала да бъде важна, просто има други елементи с по-голяма тежест."
Пазарът изглежда по-фокусиран върху увеличаването на корпоративните печалби, скоростта на намаляване на лихвените проценти от централните банки и обещанията за иновации от изкуствения интелект, отколкото върху геополитическите заплахи.
"Геополитиката има краткосрочно влияние, увеличавайки волатилността, но макроикономиката е по-важна - растеж, инфлация, действия на централните банки с лихвените проценти... както и микроикономиката - бизнес резултатите и печалбите на компаниите в средносрочен план.", коментира анализаторът Наталия Агире.
Реакцията на петрола към геополитически шокове е сложен въпрос. Експерти от Европейската централна банка изследваха това чрез реални примери. След атаките от 11 септември, цената на Брент се повиши с 5%, но в рамките на 14 дни спадна с 25%. При инвазията на Русия в Украйна, цените се повишиха с 30% в първите две седмици, но след около осем седмици се върнаха към нивата преди инвазията.
Швейцарската банка UBS твърди, че е грешка да се продават акции в отговор на негативни геополитически новини. Въпреки че пазарните шокове от войни и кризи имат временен ефект, инвеститорите често са склонни да продават поради несигурност, надявайки се да реинвестират след преминаване на кризата. Това е контрапродуктивно, защото фиксира временни загуби и намалява възможността за участие в следващото възстановяване на пазара, убедени са от UBS.
Ако трябва да се върнем към европейския пример с Украйна, инвеститорите, които са запазили оптимизма си през първата половина на 2022 г., е доста вероятно да са постигнали успех.
Понякога геополитическите рискове са базирани само на заплахи. Сантакруз обяснява: "В момента сме изправени пред висока концентрация на геополитически рискове, но с по-малка вероятност да се реализират."
Агире поставя в контекст предполагаемата еуфория на фондовите пазари: "Има реализиране на печалби в различни пазарни сегменти, които биха могли да бъдат под стрес, като големите технологични компании и Китай, както поради вътрешната икономическа слабост, така и поради международния натиск."
Възможно е трейдърите, които игнорират геополитиката, да правят грешка. Експертите от ING Think смятат, че инвеститорите може да подценяват последствията от убийството на висш политически лидер на Хамас. Според други обаче данните за инфлацията са по-полезни от сводките от бойните действия в Близкия Изток.
Друг фактор, който може да обясни устойчивостта на пазарите към геополитически шокове, е нарастващият дял на алгоритмичната търговия, която не разбира емоции или геополитически анализи.
Намаляването на лихвените проценти е един от най-големите фактори за бичи пазар и икономиката като цяло. Бъфет веднъж сравни ниските лихви за инвеститорите с липсата на гравитация за скачачите на дължина: те позволяват на трейдърите да печелят повече или да отиват по-далеч със същото усилие.
Изборите в САЩ на 5 ноември изглеждат предопределени да оставят своя отпечатък върху пазарите. Пазарните оператори ще следят резултата отблизо, както и анализатори като Наталия Агире. "Всички ще наблюдаваме. И вече се говори за Trump Trade - кои активи и сектори биха могли да спечелят или да пострадат, ако той спечели," казва тя.
Така че скоро международната панорама и икономическите новини може да започнат да разказват за един и същи свят, а не за два различни.