"Правителството успя да изхарчи рекордните 2.7 млрд. лв. за месец" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Правителството счупи собствения си рекорд по непрозрачно харчене - през декември "хвръкнаха" над 2.7 млрд. лв. от излишъка, показват данните на Министерството на финансите, публикувани в края на 2018 г. За сравнение в последния месец на 2017 г. по същия безобразен начин бяха раздадени "само" 1.6 млрд. лв.

За пореден път правителството формира значителен бюджетен излишък, който се харчи ударно в края на годината. Така, въпреки че в края на ноември излишъкът бе 2.9 млрд. лв., реално годината приключи с едва 163.5 млн. лева плюс. Това е 0.2% от БВП.

По-голямата част от парите на данъкоплатците отидоха за част от магистрала "Хемус" - 134.2 км от Боаза до бъдещата връзка с пътя Русе - Велико Търново. За нея кабинетът даде 1.349 млрд. лв. още в средата на декември - тогава само за час министрите "наместиха" близо 1.7 млрд. лв., като парите щели да отидат за ремонт на пътища, за някои от общините и за силовите министерства. По същия начин в края на 2017 г. бяха заделени допълнително 1 млрд. лв. за програмата за "безплатно" саниране, която и досега не е приключила.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Ето какво още се променя от 1 януари", четем във в. "Стандарт"

Новата 2019 г. носи промени в редица сфери на обществения живот.

Бюджет 2019

В сила влиза Бюджетът за 2019 г. Планираните приходи са в размер на 25.6 млрд. лв., а 23.1 млрд. от тях трябва да са от данъци. Разходите са в размер на 13.3 млрд. лв., като най-много от тях ще отидат за заплати - 5.1 млрд. лв. 80 млн. лв. са предвидени за предотвратяване и преодоляване на последиците от бедствия. Общините ще могат да разчитат на трансфери в размер на 3.7 млрд. лв. Приоритетите на Бюджет 2019 са социалната политика, образованието, отбраната и политиката по доходите. В сферата на социалната политика са предвидени 40.4 млн. лв. допълнително. Увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал ще е средно с 20%. 

Минимална работна заплата - 560 лв.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Банковият сектор с рекордни 1.47 млрд. лв. печалба към ноември", четем в "Капитал"

Добрият резултат идва на фона на най-бързо растящото кредитиране от 2009 г. насам

Месец преди края на 2018 г. банковият сектор се е запътил към изпращане на годината с рекорд. Печалбата за единадесетте месеца до ноември е 1.47 млрд. лв., което вече е повече от отчетените за цялата 2008 г. в навечерието на кризата близо 1.39 млрд. лв. Така, освен ако през декември отделни банки не са предприемали масирани обезценки, които да изведат целия сектор на загуба, вероятно ще сме свидетели на резултат, надхвърлящ 1.5 млрд. лв. 

Висока печалба, но не и маржове

Въпреки силния резултат обаче трябва да се отчете и че той сега се постига при много свити маржове от изострената конкуренция. Ако преди десет години последната рекордна печалба е постигната при управление на 69.6 млрд. лв. активи, то сега секторът оперира със 103.7 млрд. лв. към ноември (което включва 6 млрд. лв. ръст за 2018 г.). Или въпреки икономическото възстановяване и спадането на безработицата банковият сектор не може да се върне към предишните си нива на рентабилност.

Месец преди края на 2018 г. банковият сектор се е запътил към изпращане на годината с рекорд. Печалбата за единадесетте месеца до ноември е 1.47 млрд. лв., което вече е повече от отчетените за цялата 2008 г. в навечерието на кризата близо 1.39 млрд. лв. Така, освен ако през декември отделни банки не са предприемали масирани обезценки, които да изведат целия сектор на загуба, вероятно ще сме свидетели на резултат, надхвърлящ 1.5 млрд. лв. 

Прочети още от "Капитал"

"Независими анализатори не очакват кризата да дойде през 2019 г." е заглавиe от в. "24 часа"

1. Задава ли се нова икономическа криза - за Европа и за България?

Такава е природата на икономическия цикъл, че щом бъдат преодолени последствията от поредната икономическа криза, на хоризонта вече се задава следваща криза. Така че криза винаги се задава. Има отделна икономическа специалност, която следи кризисните симптоми за ранно предупреждение. Има и многолюдна група икономисти, "пророците на кризата", за които да предричат кризи - локални, регионални и глобални, - стана занаят. Колкото по-голям страх обземе финансовите пазари, с толкова по-голям отбив се търгуват старите дългове, т.е. толкова по-големи печалби извлича финансовата "индустрия на страха". Но независимите анализатори и банките не очакват кризата да настъпи през 2019 г., напротив, на фона на изключително благоприятните прогнози за икономическото развитие на САЩ и умерения оптимизъм, че - макар и с по-ниски темпове, - през 2019 и 2020 г. ще продължи растежът в рамките на Европейския съюз и в частност в еврозоната. Тази прогноза се основава на предпоставката, че ще се запазят неизменни външните параметри на стопанската среда.

Прочети ще от в. "24 часа"

"От новата година: 30% по-високи данъци за старите автомобили" извежда на първа страница в. "Монитор"

Нотариусите ще докладват в общините за сделки с коли и имоти

Cредно с 30% ще се повиши данъкът на колите със сертификат ЕВРО 1, 2 и 3. Мярката у нас ще засегне собствениците на 2,4 млн. коли. За по-мощните автомобили налогът остава по-висок, но в сравнение с досегашния ще има намаление от около 10-20% на най-екологичните автомобили от категория ЕВРО 6. Екологичният компонент компенсира донякъде досегашната практика, при която собствениците на нови коли плащаха далеч повече, въпреки че превозните им средства замърсяват въздуха най-малко.

Причина за вдигането на този данък е, че през 2017 г. година страната ни бе осъдена от Брюксел заради мръсния въздух. По данни на финансовото министерство от 2007 г. до края на 2017 г. приходите от налога върху колите се увеличават средно с 20 млн. годишно без промяна на ставката. Ръстът е основно заради по-големия брой регистрирани коли и отчасти заради по-добрата събираемост.

В момента в България на всеки 1000 души се падат около 400-430 автомобила, докато в съседна Румъния те са не повече от 200.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Цените на жилищата в България нарастват с 6.3% през третото тримесечие", пише "Капитал"

Най-високо е увеличението в Пловдив, където съществуващите имоти поскъпват с 11.5% на годишна база

Цените на жилищата в България продължават да растат, но темпът видимо се забавя. През третото тримесечие увеличението в страната е 6.3% на годишна база, докато през периода април - юни беше 7.5%. Забавянето идва основно от цените на съществуващите жилища, които поскъпват с 5.8% спрямо юли - септември 2017 г. За справка, това е най-слабият отчетен темп на растеж от първото тримесечие на 2016 г., показват данните на Националния статистически институт (НСИ). 

Данните не са изненада предвид относителното затишие на имотния пазар през последната година. Почти нулевите лихви по депозити превърнаха влагането на спестяванията на домакинствата в имоти в добра стратегия, а цените на жилищата тръгнаха бързо нагоре.

Прочети още от " Капитал"

"Обезщетенията замръзнаха, но осигурителната тежест расте", пише в. "Сега"

Влиза в сила нова формула за пенсията - отпадат трите най-благоприятни години

По-висок минимален и максимален осигурителен доход и нова формула за изчисление на пенсията влизат в сила тази година. След като две поредни години увеличаваше осигуровката за пенсия с по 1-процентен пункт, сега ГЕРБ вдигна минималните и максималните осигуровки. Добри новини за обезщетенията няма - те остават замразени на миналогодишното си ниво.

Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се се вдига на 560 лв. заедно с минималната заплата. Върху по-голяма сума ще внасят осигуровки и земеделските стопани и тютюнопроизводителите - за тях минималният осигурителен доход се увеличава от 350 на 400 лв. Максималният осигурителен доход рязко се повишава на 3000 лв., въпреки че според средносрочната бюджетна прогноза трябваше да остане 2600 лв. до края на мандата на ГЕРБ. Когато тази изненада беше поднесена в бюджета на държавното обществено осигуряване, работодателските организации единодушно осъдиха непредсказуемостта на правителството и прогнозираха отлив на инвестиции и специалисти от високодоходните сектори като ИТ.

Прочети още от в. "Сега"

"Български фирми пращат 150 тира и шофьори със самолети да блокират Брюксел" пише в. "24 часа"

Под тотална блокада с тирове ще се окаже площадът пред Европейския парламент в Брюксел на 10 януари. Българските превозвачи, основното ядро от които е в Пловдив, ще струпат 150 камиона. Наети са два самолета, които да превозят протестиращи.

"Около 600 души с трикольори, плакати на английски и скандирания категорично ще заявят, че мерките в пакета "Мобилност" обричат на фалит българския международен транспорт. А той формира 17% от БВП и носи около 13-14 млрд. лева годишно", заяви Георги Петърнейчев, председател на Асоциацията на българските предприятия за международни превози.

По думите му браншът е обединен както никой друг път срещу голямата заплаха. Преди празниците Петърнейчев с колеги обиколи пловдивските транспортни фирми, за да уточни последни детайли около големия протест в Брюксел.

Прочети още от в. "24 часа"

"Посланията на световните лидери за новата година", пише в. "Стандарт"

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун предупреди, че може да потърси нов път в атомната политика.

В ногодишното си обръщение той потвърди желанието си да се срещне отново с американския президент Доналд Тръмп, както и да продължи ядреното разоръжаване, но и отправи предупреждение. Копирано от standartnews.comСевернокорейският лидер Ким Чен-ун предупреди, че може да потърси нов път в атомната политика.

В ногодишното си обръщение той потвърди желанието си да се срещне отново с американския президент Доналд Тръмп, както и да продължи ядреното разоръжаване, но и отправи предупреждение.

От Кремъл руският президент Владимир Путин обеща благополучие и по-добро качество на живот. "Можем да постигнем това само заедно. Никога не сме имали помощници и няма да имаме. Затова трябва да бъдем сплотен и силен отбор", отбеляза той.

Прочети още от в. "Стандарт"