"Руският фаворит ТМК прозира в една от офертите за новия газопровод", четем в "Капитал"

В търга за 2.8 млрд. лв. се състезават три консорциума с фирми от Саудистка Арабия, Унгария, Италия, Германия и Люксембург

Само три оферти привелче търгът за най-големия инфраструктурен обект в България за последните десетилетия - новият транзитен газопровод от турската до сръбската граница за 2.8 млрд. лв., по който "Газпром" ще снабдява Централна Европа с газ от "Турски поток". Кандидатите са консорциуми от Саудитска Арабия, Италия и Унгария, като очакваното участие на руски фирми поне на пръв поглед не се оправдава. В едно от обединенията обаче участва люксембургска фирма, чийто доскорошен директор сега е зам.-генерелен директор на руската "Тръбна металургична компания" (ТМК). За нея преди седмица руските медии обявиха, че е определена от "Газпром" за доставчик на тръбите и строител на газопровода в България. 

При отварянето на офертите в сградата на "Булгартрансгаз" не бяха обявени имената на българските подизпълнители, които реално - с техниката и хората си, ще извършват изкопните дейности и полагането на тръбите.

Прочети още от " Капитал"

"Може ли заплатите ни изведнъж да станат като френските?" е заглавиe от в. "24 часа"

"Социалният щит" на Макрон - извиване на ръцете на по-бедните в ЕС. Как ще има еднакви заплати за една и съща позиция в различни страни, като има разлики дори между София и Ямбол

В предизборна кампания политиците обичайно говорят така, че да се харесат на максимално широк кръг потенциални избиратели. Френският президент Еманюел Макрон не прави изключение с обръщението си към европейците, но въпреки това не трябва да пропускаме с лекота някои от опасните идеи, заявени в документа.

Една от тях се отнася до заплащането на труда. Рано е да гадаем какво точно влага в думите френският президент, но нека все пак разгледаме значението на текста така, както е написан. В частта за възстановяването на "духа на прогреса" Макрон иска Европа: да се основава на сближаване (конвергенция), а не на конкуренция; а това да се постигне чрез "социален щит", който да гарантира еднакво заплащане за еднакъв труд, и европейска минимална заплата с подходящо за всяка страна ниво.

Така записано, предложението показва или неразбиране на икономическите закономерности, или напротив, целенасочен опит за ограничаване на свободата и развитието на част от икономиките в съюза в полза на съхраняване на статуса на други.

Какво означава европейска заплата, договаряна колективно всяка година с определяне на нива, подходящи за всяка държава?

Прочети ще от в. "24 часа"

"НАП се отказва от последните поправки в наредбата за касовите апарати" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Предлаганите правила налагаха преработка на уредите, които вече са били съобразени с новите изисквания

Националната агенция по приходите ще се откаже от последните проектопромени в прословутата Наредба 18 за касовите апарати, публикувани на 1 март от финансовото министерство. Както писа в. "Сега", те поставяха нови изисквания, които щяха да доведат до повторна преработка на всички вече подменени над 56 000 касови апарати.

Сред изненадващо появилите се нови изисквания е касовият апарат да отпечатва наред с дневния финансов отчет и служебен бон, който показва, че апаратът има връзка с мобилен оператор. Освен това се предлага да се променят и две от полетата в данните, които касовите апарати пращат към НАП. Заради тези новости ИТ специалисти алармираха, че се налага препрограмиране на инсталираните вече касовите апарати от нов тип, а също така и повторното им одобрение от Българския институт по метрология. Бизнесът реагира гневно в коментарите си към публикувания за публично обсъждане проект. Промените се появиха дни преди да изтече крайният срок - 31 март, в който всички регистрирани по ДДС фирми, които не използват софтуер за управление на продажбите, трябва да сменят касовите си апарати.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"КС отмени забраната пенсионери да работят в администрацията" извежда на първа страница в. "Монитор"

Kонституционният съд (КС) единодушно отмени новите текстове в Закона за държавния служител, с които се забранява на пенсионерите да работят в администрацията. Решението е взето с 11 гласа, тъй като е отсъствал конституционният съдия Георги Ангелов, съобщи lex.bg.

Измененията в закона бяха направени през закона за бюджета за 2019 г. и влязоха в сила от 1 януари. С тях беше въведено изискването държавните служители да не са се пенсионирали. По този начин трябваше да бъдат уволнени около 2000 чиновници. Промените засягаха само служителите, които продължават да работят като пенсионери. По неофициална информация в държавната и общинските администрации изкачали решението на КС и не са започнали уволненията.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Здравко Здравков: Компютърен модел на София ще ни показва как всяка бъдеща сграда влияе на трафика" четем в "24 часа"

Приходите от разрешения за строеж през 2018 г. са 18 млн. лв. Това означава, че са стартирали проекти с обща разгърната застроена площ 1,8 млн. кв. м, казва в интервю главният архитект на София

- Арх. Здравков, отново тръгна конкурсът за пл. "Св. Неделя". Кога ще е ясен победителят?

- Конкурсът бе рестартиран с променени условия. Отпадна финансовото изискване за оборот на участниците и се намали условието за площ на реализирани публични пространства. Наблягаме изцяло на професионализма на кандидатите. Така в конкурса ще могат да се включат повече български архитекти, каквото беше искането на Камарата на архитектите.

Прочети още от в. "24 часа"

"Втори сме в ЕС по жени на ръководни длъжности", четем във в. "Стандарт"

България е на второ място сред държавите-членки на Европейския съюз по дял на жените на ръководни длъжности - 49 процента. Първенец в класацията е Латвия с 56% дами в управлението, което я превръща в единствената държава-членка с мнозинство на жените над мъжете по този показател. Това сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, оповестени преди Международния ден на жената 8-и март. Един на всеки трима мениджъри в ЕС е жена.

Данните на "Евростат" сочат, че около 17 процента от изпълнителните директори в Европейския съюз са жени, както и малко над една четвърт или 27 на сто от членовете на управителните съвети. България си дели второто място сред държавите-членки с 49 на сто дами на мениджърски позиции с Естония, следвана плътно от Полша и Словения.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Радослав Миленков вероятно ще надзирава банките", пише "Капитал"

Бюджетна комисия в парламента гласува ускорена процедура за избор на нов подуправител на БНБ

Председателят на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) вероятно ще замени на поста подалия оставка Димитър Костов като подуправител на БНБ. Информацията се потвърждава от няколко източника на "Капитал", като номинацията му ще бъде внесена до средата на следващата седмица от управителя на централната банка Димитър Радев. 

Това става, след като на днешното си заседание парламентарната бюджетна комисия прие процедурни правила за избора на нов шеф на "Банков надзор" със съкратени срокове от обичайните при подобни казуси. Председателят на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ обоснова решението с това, че е говорила с Радев и той я е уверил, че има готова кандидатура. В дневния ред на утрешното заседание на Народното събрание е предвидено правилата да бъдат гласувани и в пленарна зала.

Прочети още от " Капитал"

"Ще посмее ли Борисов да изгони Орбан от ЕНП?", пише в. "Сега"

Ще посмее, колкото Станишев ще изгони румънеца Ливиу Драгня от ПЕС

Управляващите в България се доближават до невъзможен избор: да предадат Германия или да предадат себе си. На 20 март Европейската народна партия (европейското политическо семейство на ГЕРБ) ще се събере да реши дали да изгони партията ФИДЕС на унгарския премиер Виктор Орбан заради системно погазване на принципите, с които ЕНП се кичи. Една дузина партии от девет държави официално поискаха да се разделят с Орбан (при необходими минимум 7 партии от 5 държави). Към тях се присламчи и българската партия "Демократи за силна България". ГЕРБ мълчи загадъчно, макар че прати в сряда зам.-председателката си Йорданка Фандъкова да проучи от почитателя си Жозеф Дол (председател на ЕНП) какво става.

Прочети още от в. "Сега"

"След 6-7 години пътуваме за час от София до Скопие" пише в. "Монитор"

Cлед 6-7 години, към 2025-та се предвижда от София до Скопие да се пътува с влак за не повече от час, каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков пред журналисти в главния град на Северна Македония преди първото заседание на Междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество.

Той посочи още, че за новия програмен период в България са планирани 400 млн. евро за изграждането и модернизацията на жп линията от София до границата при Гюешево. Аналогична сума е предвидена и за модернизация и довършване на трасето от Скопие. "Пътната карта сочи, че към 2025 г., плюс - минус година, ние ще имаме изградена инфраструктура", заяви Росен Желязков. Той допълни, че предстои и изграждането на трансграничния тунел между България и Северна Македония.

Прочети още от в. "Монитор"

"Обмислят отпадане на смяната на талоните за екоколи", пише в. "Стандарт"

Ако има вариант да бъде спестено на хората да сменят талоните на колите, в които не е отбелязан екостандарта, то това ще бъде направено, каза вицепремиерът Томислав Дончев пред репортери, след като откри 20-а годишна конференция по електронно управление.

По-високата екокатегория на автомобила може да намали годишния данък за неговия собственик.

Преди година и половина положихме много усилия да облекчим работа на КАТ, но за съжаление с променлив успех. Все още има управления на КАТ, където има опашки и струпвания на хора, което е абсолютно недопустимо, каза Дончев.

Системата за електронно връчване може да се превърне в универсален вход, ползван от държавните органи, банки и други организации. Там всеки може да ти прати нещо, и от процесуална гледна точка ще равносилно на получено писмо срещу разписка, посочи Дончев.

Прочети още от в. "Стандарт"