"Саудитска Арабия с интерес към газовия хъб "Балкан"" извежда на първа страница в. "Монитор"
Външната ни политика е балансирана, за да не излагаме България на риск, заяви Борисов преди срещата на върха в Египет
Представители на Саудитска Арабия са били преди няколко дни у нас, като с тях са обсъждани евентуални инвестиции у нас и интереса им към газовия хъб "Балкан". Това обясни премиерът Бойко Борисов преди началото на срещата на върха между страните членки на ЕС и Лигата на арабските държави в египетския град Шарм Ел-Шейх.
"Ние имаме изключително добри отношения със Саудитска Арабия, работим с тях по много теми и има интерес от техни инвеститори, включително държавната им енергийна компания заяви интерес към тръбопровода Газов хъб "Балкан", бяха два дни в България, кралят ми е изпратил едно писмо, но нямам възможност да го видя, все още. Тези срещи са изключително важни и има голям интерес към нас", допълни Борисов. За самата среща ЕС-Арабска лига премиерът коментира: "Работих много за тази среща и затова сме тук сега, защото страните от този регион са важни партньори. Независимо от диаметрално противоположните мнения за арабските страни, все пак те са важен фактор". Той припомни предишната си среща с президента на Египет ген. Сиси и обясни, че веднага след пристигането си в африканската държава, отново е провел среща с него.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Новата пенсионна формула ощетява 37% от осигурените" е водещo заглавиe на в. "Сега"
В резултат на промените от 2019 г. вече има сигнали за по-ниски пенсии спрямо очакваното
Новата формула за изчисление на пенсията, в която вече влиза само осигурителният доход след 1 януари 2000 г., ощетява 37% от осигурените. Това сочат данни на НОИ, предоставени на "Сега" във връзка със сигнали на хора, на които им предстои пенсиониране по новите правила. В социалните мрежи вече има оплаквания за драстично намалени пенсии в резултат на промените, включително от очаквана максимална пенсия към минимална.
Прогнозите на НОИ за 2019 г. са възраст и стаж за пенсия да навършат 81 052 души. Това означава, че само тази година близо 30 000 българи ще бъдат ощетени от последното вмешателство в пенсионната система.
От тази година влязоха в сила няколко рестриктивни промени във формулата за изчисление на пенсията. По план от 2019 г. трябваше да се премахнат трите най-благоприятни години стаж преди 1997 г. - промяна, известна от 2015 г. В последния момент обаче - в края на миналата година, със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и без никакъв дебат бяха зачеркнати и годините между 1997 и 2000 г. Така от тази година вече се брои само осигурителният доход от 2000 г. насам.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Средната заплата се повишава с 9.4% до 1135 лв. през 2018 г.", четем в "Капитал"
Разликата между възнагражденията в частния и обществения сектор нараства в полза на втория
Разликата между средната брутна заплата в публичния и частния сектор се повишава през 2018 г. в полза на работещите в първия. Възнагражденията нарастват с 9.4% и в двата сектора, но заетите в обществения са получавали средно по 1165 лв. на месец през миналата година (бруто), а в частния - с 40 лв. по-малко. За сравнение, година по-рано разликата беше 37 лв. Това показват предварителнтие данни на Националния статистически институт (НСИ).
В номинално изражение средната заплата в страната през 2018 г. се повишава със 100 лв. до 1135 лв., като темпът й на растеж остава същия като през 2017 г. Очаквано, най-добре платени са служителите в сектора на информационните и комуникационните технологии (средно 2720 лв. на месец). Най-голямо увеличение обаче е в развлекателния сектор - 16.9% спрямо 2017 г., като така средните възнаграждения там достигат 1017 лв.
"От Видин до София - 63 пъти разлика" е заглавиe от в. "24 часа"
От града на Дунав до ловешката Ябланица безработицата не пада под 25%
Ако човек реши да пропътува определен регион от страната - Северозападния, тръгвайки от последните разположени близо до границата общини като Макреш, Кула и Грамада, и върви в посока изток-югоизток, трябва да се поинтересува само от едно определено нещо: каква е безработицата във всички общини, през които е преминал.
Тогава ще му стане ясно, че в този край на страната има нещо нередно. Защото чак докато стигне до ловешката община Ябланица - около 200 километра, той ще мине само през общини, в които безработицата не пада под 25%.
"Скоба на колата пред гаража? Незаконно!", четем във в. "Стандарт"
Нерядко се случва, когато сме паркирали пред гараж, намиращ се по принцип в пределите на "синя" или "зелена" зона, да ни бъде поставена скоба от "Центъра за градска мобилност" ЕАД. За да освободим автомобила си, задължително трябва да заплатим "глоба" /такса/ за премахване на скобата.
Имат ли право обаче да прилагат тази мярка служителите на Центъра за градска мобилност /като упълномощени представители на Столична община/ и - ако не - какъв е начинът да възстановим щетата си?
Основанието за налагането на тази принудителна административна мярка /ПАМ/ е предвидено в чл. 167, ал. 2, т. 2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, където е посочено, че при паркиране на превозното средство на място в зона, определена за платено паркиране, за което не е заплатена дължимата цена за паркиране по чл. 99, ал. 3 ЗДвП, съответното превозно средство се задържа принудително.
"От РВД очакват 40% ръст на трафика над България след 5 години", пише "Капитал"
Ръст от 40% на полетите над страната за периода 2020-2024 г. очакват от Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение". Това отговориха от РВД на "Капитал", след като министърът на транспорта Росен Желязков съобщи, че РВД е обслужило за миналата година около 900 хил. полета.
Основната причина за ръста на трафика над България е новото летище на Истанбул, което ще увеличи значително полетите от и към турския град, като голяма част от тях ще минава над страната.
Мегалетището там беше открито през есента на миналата година. За 2019 г. ръстът на трафика, който очакват от РВД, е 8% или от около 882 хил. полета те ще достигнат 950 хил. През 2024 г. обаче те ще достигнат 1.242 млн. показват изчисленията на дружеството, отговорно за въздушния трафик.
"Фирми се отказват от касовите апарати заради новите правила на НАП", пише в. "Сега"
Бизнесът си спестява главоболията да изпълни изискванията, като минава само на банкови плащания
Фирми захвърлят касовите апарати и минават само на плащания по банков път. До това решение предприемачите стигат в опит да си спестят главоболията с прословутата Наредба 18 за регистриране и отчитане на продажбите чрез фискални устройства.
Новите изисквания в нея задължават търговците не само да подменят касовите си апарати или фискалните си принтери, така че да отчитат в реално време на сървърите на НАП всяка продажба и издадена касова бележка. НАП иска още от фирмите тотално да модифицират компютърните си системи, които управляват бизнеса им, и да ги свържат с фискални устройства. За много от тях това се оказва огромна инвестиция, която изисква поне няколко месеца, за да бъде въведена, а персоналът - обучен. По този повод тези дни финансовият министър Владислав Горанов обяви, че ще отложи крайния срок за регистрираните по ДДС фирми до края на септември вместо до края на март.
"Германци вдигнаха рейтинга на България" четем в "24 часа"
Германската анализаторска компания Scope ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България от ВВВ до ВВВ+, съобщи компанията.
Първата причина, подкрепяща решението на Scope, е силата на публичните финанси в страната.
Друг важен фактор за повишаването на оценката било намаляването на държавния дълг у нас чрез политиката на финансовото министерство, оглавявано от Владислав Горанов.
От компанията подчертават, че се разглеждат положителните крачки в подобряването на бюджетното салдо от 2014 г. "Бюджетът за 2019 г. предвижда дефицит от 0,5% от БВП, което отразява увеличаване на заплащането в публичния сектор".
"Кубинците на референдум избират частната собственост" пише в. "Монитор"
Кубинците гласуват днес в референдум за нова конституция на страната, която признава правото на частна собственост, но запазва еднопартийната система Очаква се новият основен закон да бъде одобрен, но вероятно с по-малко мнозинство от близо 98-те процента, с които през 1976 г. бе одобрена сегашната конституция, предаде ДПА.
Гласуването започна в 7 ч. местно време във всичките 15 провинции на островната страна. В избирателните списъци са включени над 8 млн. души. Цялото население на Куба е 11,5 млн. Право на глас имат всички граждани, навършили 16 години, с някои изключения.
Проектът бе изготвен от комисия под ръководството на 87-годишния Раул Кастро, който през април м.г. се оттегли от поста държавен глава, но остана лидер на управляващата Кубинска комунистическа партия. Новата конституция бе обсъждана в продължение на три месеца на събрания по местоживеене и месторабота.
"Бързите кредити цакат с такса "гаранция"", пише в. "Стандарт"
Бързите кредити и заложните къщи се изхитриха да заобиколят правилата, според които не трябва да изискват по-високи лихви от онези, които имат право да събират по закон.
Според поправките отпреди няколко години, горната граница на лихвата, която фирмите за бързи кредити могат да искат от потребителите, е пет пъти законната лихва. За заложните къщи пък таванът на оскъпяването е 3%.
Небанковите институции, които отпускат заеми, обаче намериха начин да заобикалят закона. Те обявяват ниски лихви, но след това изискват от кандидата за кредит да представи поръчител или банкова гаранция в срок до три или пет дни. Тъй като обикновено хората, които се възползват от този вид услуги, нямат възможност за подобно нещо и често дори са в сивата икономика, фирмата предлага "улеснение" - нейно подразделение да стане гарант.