"МВР иска още 4 млн. лв. за нови камери на пътя" е водещo заглавиe на в. "Сега"

МВР иска да му се отпуснат още 4 млн. лв., с които да купи нови камери за регистриране на пътните нарушения. Това става ясно от предложения, внесени за разглеждане в държавната комисия по безопасността на движението по пътищата. Сумата ще дойде от пари, които се събират от глоби, наложени за нарушения на правилата за движение. 

Около 2.4 млн. лв. ще струват 20 нови стационарни камери, става ясно от предложението. Всяка от тях е на цена 120 хил. лв. Отделно от това МВР иска и над 1.8 млн. лв. за 28 преносими камери с единична стойност 65 хил. лв. Миналата година КАТ получи 28 модерни камери.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Тайният фонд на външно министерство", четем в "Капитал"

МВнР има 2.4 млн. лв. за промотиране на председателството, но никой извън ведомството не знае как се харчат

Миналата седмица Йорданка Христова имаше концерт в Куба. Нищо в това изречение не е изненадващо - българската естрадна звезда е известна от десетилетия с близките си връзки с карибската държава. По-неочакваната част от съобщението беше, че е публикувано на сайта на външно министерство в петък. А най-неочакван беше финалът. "След концерта в Хавана Йорданка Христова замина за Мексико. Това е втората спирка в турнето на певицата, финансирано от Министерството на външните работи по Комуникационния п...

Прочети още от " Капитал"

"3 министерства мислят как държавата да вземе дял в ЧЕЗ" е заглавиe от в. "24 часа"

Нямам притеснения за финансирането, каза Гинка Върбакова

Министерствата на финансите, на енергетиката и на икономиката правят анализи за възможностите държавата да участва в сделката за бизнеса на ЧЕЗ в България. Това отговориха от ведомството на Теменужка Петкова на въпрос на "24 часа".

Вестникът потърси коментар по повод изявлението на Вацлав Пачеш - шеф на надзора на ЧЕЗ в Прага, че българската държава може да влезе в сделката след приключване на арбитражното дело.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Дупките по улиците гълтат 54 млн. лв." извежда на първа страница в. "Монитор"

Близо 54 млн. лв. са отделили общинските управи на големите градове за справяне с пораженията по улиците след зимните снегове. Това показа проверка на "Монитор" в София, Пловдив, Варна и Бургас. Част от средствата, отпуснати от общините, ще отидат за поправяне както на пътни настилки, така и за тротоарните пространства. Програмите за реконструкции и справяне с последиците от зимата в големите градове предвиждат цялостни ремонти, които да избегнат практиката да се работи "на парче". Рекордьор по отпуснати средства за справяне с последиците от зимата по улиците и тротоарите е София. 37,7 млн. лв. ще отдели Столичната община за запълване на дупките по улиците, които са се образували след зимните месеци. Това съобщи за "Монитор" зам.-кметът по транспорт Евгени Крусев. Строителни екипи вече извършват фрезоване и ремонт на неравности по пътните платна на улици и булеварди. Веднага след това се нареждат Варна, Бургас и Пловдив.

Прочети още от в. "Монитор"

"На кметовете не им трябва силов ресурс", четем във в. "Стандарт"

Законът за частната охранителна дейност, който беше приет в началото на годината, на практика не променя нищо. Общините и досега можеха да наемат охранителни фирми. Във Видин и Ямбол има подобни опити заради проблеми със зачестилите кражби по селата. Въпросът е как местната власт може да си плати за частни гардове. Община с десетина села има бюджет само за няколко учители и лекари. Няма как да се извадят и дадат пари някой да пази селата. Там, където има проблем, кметовете отиват при хората и им събират по 10 лева, за да се наеме охранителна фирма. Най-често това се случва в райони, където има много роми, които обират съселяните си. 

И досега е имало много напъни частните охранители да бъдат впрегнати и да пазят заедно с МВР. По времето на вътрешния министър Цветлин Йовчев дори имаше идея за доброволни отряди.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Почти една четвърт от българския износ е на машини и части", пише "Капитал"

Машините и частите за тях се затвърждават като основна експортна група в българския износ. Тя формира близо една четвърт от общата стойност на продадените зад граница стоки през миналата година и в абсолютна стойност достига 12 млрд. лв. Износът на изделия от тази група нараства с почти 12% през 2017 г. спрямо година по-рано, показват данните на Националния статистически институт.

Прочети още от в " Капитал"

"Белгийци инвестират 75 млн. евро, правят завод за чипове за коли" четем в "24 часа"

Белгийската компания "Мелексис", която произвежда микрочипове за автомобилната индустрия, ще разшири производството си в София и ще инвестира 75 млн. евро до 2022 г. Тази година тя ще разкрие 150 работни места, а до 2022 г. - още 150. Това съобщи шефът на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ) Владимир Данаилов пред финансовата комисия към СОС.

"Мелексис" работила по проекта от 2 г. и с помощта на СОАПИ и столичния кмет Йорданка Фандъкова той бил финализиран.

По проекта с лондонската агенция за инвестиции интерес са проявили 70 наши компании.

Прочети още от "24 часа"

""В името на народа" стана опасен рецидив", пише в. "Сега"

Видимо е, че кабинетът "Борисов 3" е много по-подвластен на популизма

"Това, което народът иска", произнесено от устата на политик, е опасен словесен рецидив. Премиерът Бойко Борисов оттегли Истанбулската конвенция, съглашенството в управленското тяло ГЕРБ - "Обединени патриоти", поиска държавата да си върне контрола в ЧЕЗ. Отново, "защото хората искат справедливост", г-н Борисов заръча да се променят текстовете за "неотложна самоотбрана". Името на народа открай време се е превърнало в извинение за политическите безсилие и воля. Магическо обобщение, което легитимира интереси на новите форми на властова номенклатура, тесни интереси и междупартийни компромиси. Затова не отразява искрено волята на хората, а е една обикновена реторическа тропа в устата на политика.

Прочети още от в. "Сега"

"ЕП прие нови правила за доставките при покупки онлайн" пише в. "Монитор"

Европейският парламент (ЕП) прие днес нови правила за доставка на стоки, купени онлайн. Предвижда се занапред да има по-ясна информация за цените на доставките, за да се повиши доверието на потребителите, съобщи БТА.

Доставчиците ще трябва да предоставят списък с тарифите за най-често предоставяните услуги. Европейската комисия ще помества цените в интернет, което ще позволи сравнение на стойността за доставка между различни държави, както и между различни доставчици.

Проучване на ЕК показва, че две трети от потребителите са се отказвали да направят онлайн покупка, защото цената на международната доставка им се е сторила прекалено висока. Малките и средните предприятия, и хората в отдалечени райони, са изправени пред ограничен избор от доставчици и високи цени на доставките.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Въпреки Брекзит вузовете на Острова са най-търсени", пише в. "Стандарт"

Ели Тончева е управител на консултантска агенция за образование и езиково обучение в чужбина "Едланта". Тя коментира възможностите за обучение зад граница и най-търсените специалности и университети.

- Госпожо Тончева, запазва ли се интересът към висше образование във Великобритания, въпреки Брекзит?

- Въпреки притесненията около Брекзит, интересът на българските кандидат-студенти се запазва и Великобритания остава дестинация No 1 за образование в чужбина. Това се обяснява освен с всичко друго и с факта, че за тези, които ще започнат образованието си в Англия или Уелс през есента на 2018 година, финансирането чрез студентски заеми е гарантирано, а и все повече университети предлагат стипендии.

Прочети още от в. "Стандарт"