"Доц. Банчо Банов, финансов експерт: За българина е важно да кара мерцедес, пък дори и да живее в "Люлин"", четем във в. "Монитор"

- Доц. Банов, след поредицата от празници, включително Св. Валентин, как да закърпим бюджета си и коя е основната причина българинът да не се справя финансово от заплата до заплата?

- Искам да започна малко по-отдалече. Зимните месеци са най-тежки, но имаме най-много разходи през декември. По принцип българинът винаги има някакви резерви, но още през декември така се охарчваме, че изпомпваме всичките си финансови запаси. Като прибавим и празниците, които допълнително смъкват от бюджета ни, оставаме съвсем без пари. Февруари също не е лек. Знаете, че тогава са големите сметки - за ток и парно. Празнуването на Свети Валентин пък струва на българина около 100 лева. Например вечерята в ресторант ни излиза най-малко 50 лева. Като добавите и подарък за около 30-40 лева и такси, за да се приберем до вкъщи, са си около 100 лева разходи за един ден. Българите сме най-бедни в целия Европейски съюз. Затова ми се е набила една страница на сп. "Нюзуик" от 1973 година. Когато Ирландия влезе в ЕС, имаше една снимка, която изобразяваше просяк с протегната ръка за помощ. Коментарът беше: "Ирландия, най-бедната от богатите". Общо взето, и ние сега сме в такова положение. Уж сме в клуба на богатите, но сме най-бедни.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"По-скъп газ вдига цените на храните" четем на първа страница на в. "Труд"

Цените на храните ще се повишат, ако Комисията за енергийно и водно регулиране позволи шоково поскъпване на природния газ. Това заяви за "Труд" Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

"Булгаргаз" внесе искане в КЕВР за увеличение на цената на газа с повече от 32% от 1 април.

Подобно повишение е потресаващо за светлия бизнес и ще даде отражение първо в цените на бързооборотните стоки, каквито са храните и в частност хлябът, коментира Кукушева. По думите й поскъпването ще започне от торовете, които се влагат в земеделието, и ще стигне до опаковките на стоките. Според нея бизнесът не може да поеме за своя сметка такова повишаване на енергийните ресурси. Затова, когато се предлага по-висока цена, КЕВР трябва да се допита до бизнеса как тя ще му се отрази, но регулаторът не го прави, допълни Марияна Кукушева. Тя е категорична, че в момента международните условия и цената на петрола не налагат повишаване на цената на газа у нас.

Прочети още от в. "Труд"

"Инфлацията топи парите в банките", пише в. "Стандарт"

Поскъпването на зеленчуците и бензина доведе до рекордна инфлация, която вече топи парите на хората и бизнеса в банките. През януари инфлацията е 1,3%, обявиха от НСИ. Това е най-високата месечна инфлация от 55 месеца, или над четири години и половина. Натрупаната инфлация за 12 месеца в края на януари е 1,4%. Това е най-високата годишна инфлация от 43 месеца, или над три години и половина. Като годишната инфлация вече е доста по-висока от лихвите по банковите влогове. Лихвите по депозитите на фирмите в лева са средно 0,14%, а в евро - 0,26%. А лихвите по влоговете на граждани в лева са 0,67%, а в евро - 0,51%, сочат данните на БНБ. Оказва се, че ако човек има 1000 лв. в банка, за година реално е изгубил 7,20 лв. заради ниските лихви.

Прочети още от в. "Стандарт"

"БТК плаща първи "данък" нови собственици", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Телекомът ще откупи миноритарен дял в прекия си акционер срещу 43 млн. евро, които ще потеглят към Спас Русев и братя Велчеви

Българската телекомуникационна компания (БТК) скоро вероятно ще придобие миноритарен дял в прекия си собственик "Вива телеком България" срещу 43 млн. евро. Подготовката на сделката, за която съобщи сайтът "Студия Трансмедия", беше потвърдена от два източника на "Капитал". По този начин средства от телекома ще могат да се качат нагоре по веригата акционери и да стигнат до крайните собственици - Спас Русев (46%), руската ВТБ (20% минус 1 глас) и българските й мениджъри - братята Милен и Георги Велчеви и Красимир Катев (с общо 19%).

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Чиновнически неразбории провалят европредседателството на България" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Подготовката на българското европредседателство от 1 януари 2018 г. е пълен хаос, закъсненията са драстични и рискът да се изложим пред чужденците е съвсем реален. Ключови и сложни ремонти въобще не са започнали, не са решени въпросите със сигурността на делегатите и дори с елементарната логистика - кетъринг, настаняване, транспорт. Причината са бюрокрацията и скандалите между отделните държавни органи. Няма яснота и около бюджета. Това става ясно от отчета за подготовката на събитието към февруари, публикуван на официалната му страница eu2018bg.bg. Той бе представен от вицепремиера Деница Златева на заседанието на правителството в сряда.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Заместник-директор на фонд "Земеделие" оглави институцията", пише в. "Капитал Daily"

Досегашен заместник-директор ще оглави фонд "Земеделие", след като още в първите си дни като служебен министър Христо Бозуков поиска оставката на ръководителя му Румен Порожанов. По време на заседание на управителния съвет на фонда, което се проведе в сряда, за директор на институцията бе избран Живко Живков, който като заместник на Порожанов отговаряше за директните плащания. В официалното прессъобщение след заседанието не беше уточнено нито колко членове от управата на фонда са го подкрепили, нито с какви мотиви са го избрали за ръководител на най-голямата разплащателна администрация в България.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Как да четем предизборните програми", пише в. "Сега"

Политиците обичат да си приписват успехи - дори когато нямат нищо общо. Например за 2017 г. ръст на средната заплата с 6-8% ще има дори ако парламент и министерски съвет вкупом заминат на почивка на топлите морета.

Идат избори и партиите се надпреварват да обещават. Как да се ориентираме на какво да вярваме и на какво не? Има достатъчно "червени лампи" и разделителни линии.

Например отношението към света - според част от политическите партии Европейският съюз и отвореният за комуникации, пътуване и бизнес свят са "шанс за успех", а за други са "пречка" пред някакви мистични национални идеали. Едните предлагат решения, другите търсят оправдания. Първата група политици ни дават поне надежда (без никакви гаранции), че след поколение България ще прилича на Сингапур, Ирландия, Естония или Словакия. За втората група можем обаче да сме сигурни, че ще ни доближат до Северна Корея, Венецуела, Беларус или Зимбабве.

Прочети още от в. "Сега"

"Софиянци ще плащат заради Иванчева" пише в. "Труд"

Има опасност софиянци да плащат солидни неустойки заради заповед на кметицата на "Младост" Десислава Иванчева да спре строеж на инвеститорката Изабела Сярова срещу бл. 64 в "Младост 1". Това се разбра на заседанието на комисията по градоустройство в Столичната община. На него присъстваха Иванчева, Сярова, която пореден ден гладува в знак на протест, главният архитект на София Здравко Здравков и инвеститори.

"Имам основания да мисля, че тази заповед не би издържала в съда и Столичната община ще бъде задължена да изплаща сериозно обезщетение", предупреди Здравков. След това комисията по архитектура препоръча на Иванчева да преразгледа заповедта си.

Прочети още от в. "Труд"

"6 тунела по-опасни от "Ечемишка"" четем във в. "Монитор"

6 тунела по пътищата ни са по-опасни от "Ечемишка". Това е записано в доклада, изпратен от пътната агенция до служебния министър на регионалното развитие Спас Попниколов. Те са определени като съоръжения с "много висок" и "висок риск". Документът бе подготвен от пътищарите след спешната проверка, разпоредена след трагичния инцидент в тунела на АМ "Хемус", отнел човешки живот.

Тунелите с много висок риск са 2, единият е край Велико Търново, а другият - на обиколния път на Ловеч. Други 4 тунела са определени като съоръжения с висок риск. Те са в областите Бургас, Габрово, Пловдив и Смолян, като при всички тях са установени течове или корозирала арматура на гредите и панелите. 8 са тунелите със съществен риск. 3 от тях са на АМ "Хемус" - "Витиня", Топли дол" и "Ечемишка", а също така и "Траянови врата" на автомагистрала "Тракия".

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Ниските доходи стопяват нацията", пише в. "Стандарт"

Когато нямаш поминък в родното място, отиваш на гурбет в София или чужбина

Нацията ни се топи ужасно бързо. Дори не с 6 души на час, както сочи изследването на

Националния статистически институт, а с малко над 8 човека на час. ОТ НСИ не калкулират отрицателното миграционно салдо. Каква всъщност е вярната сметка ? Имаме 6 промила отрицателен прираст, към които трябва да добавим 3 промила отрицателно миграционно салдо, т.е. тези, които напускат България, са повече, отколкото тези, които се заселват в нея, въпреки бежанските вълни. В същото време според статистиката от миналата година ние сме на второ място в света по смъртност, което е знак на демографска катастрофа. Така в крайна сметка се получава една цифра от порядъка между 70 и 80 хиляди годишно, с колкото се топи България.

На практика това е населението на един областен град от ранга на Велико Търново или Перник.

Прочети още от в. "Стандарт"