България е втората държава в Европа след Исландия по брой на източниците на минерална и изворна вода, като към момента основните водоизточници в страната са около 500 на брой. Регистрираните в страната находища пък са 146 броя, но от пълния капацитет в страната се използват само 30%.
Бутилираната вода идва от 15 находища, които имат капацитет от 4185 литра в секунда или по 132 милиарда литра годишно, показва изследване на InfoGraffiti по данни на Европейската федерация на бутилираните води и още на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България.
Изчисленията показват, че страната ни има по-голям брой естествени източници на квадратен километър площ от доста по-големи от нея страни като Италия, Испания, Англия и Франция.
Сред основните находища са Бързия в община Берковица, Водица в община Попово, Банкя, Горна Баня, Княжево около София, Долна баня, Старо Железаре и Хисаря - и двете в община Хисаря, Драгойново в община Първомай, Михалково, Велинград, Девин, Леново в община Асеновград, Шивачево в община Твърдица и Баничан в община Гоце Делчев.
"По думите на проф. д-р на геоложките науки Костадин Щерев, страната ни е изключително богата на подземни минерални води. Според него, ако се сумира общият дебит на подземните минерални извори в България, той би могъл да надхвърли количеството на всички бутилирани води в света", се посочва в анализа.
"Общият годишен обем на запасите на минерални води у нас, които могат да бъдат използвани, е над 100 милиона кубични метра, но едва 6% от тези находища са добре проучени", се казва още в него.
По отношение на потреблението у нас се купува предимно бутилирана в страната вода, като делът й за първата половина на 2018 година е над 99%, сочат данните. Сред факторите, важни за избора на потребителите са доверието към марката, вкусът на водата и произхода й.