Турция разчита на Русия за близо половината от доставките си на газ. Само за миналата година югоизточната ни съседка е платила на „Газпром” 10 милиарда долара затова. Могат ли така лесно да се прекратят тези взаимоотношения?
Руският заместник-министър на енергетиката Анатоли Яновски обяви, че доставките до Турция ще продължат по договор. Но в бъдеще време Анкара може да потърси и други доставчици на синьо гориво, прогнозира Bloomberg.
„Турция вероятно няма да прекрати съществуващите енергийни ангажименти, но това почти сигурно означава, че страната възобнови търсенето на алтернативни енергийни връзки”, казва Джон Робъртс, енергиен специалист към Methinks Ltd. в Шотландия. „Две са очевидните възможности – американски газ чрез LNG терминал или Иран”, казва още той.
Източник: Bloomberg
Но причината затова не е само сваления руски военен самолет от турската армия. Отношенията между Русия и Турция охладняват от известно време насам. Така например спряха преговорите за „Турски поток”, казва Александър Корнилов, анализатор към „Алфа Банк” в Москва.
Само преди година президентът Владимир Путин твърдеше, че Турция може да се превърне в енергиен хъб за Южна Европа. След последното ескалиране на войната в Сирия обаче „Газпром” обяви, че планира да намали капацитета на „Турски поток” с 50 процента.
Това, при положение, че Анкара е най-важният вносител на руски газ извън бившия Съветски съюз. Тя осигурява 17% от общите продажбите на „Газпром”.
От друга страна Иран вече изнася газ за Турция и вероятно ще увеличи обемите след падането на санкциите заради ядрената програма. А компанията Cheniere Energy Inc. планира да изпрати първия танкер с течен природен газ от САЩ през януари.