Депутатът от ПП-ДБ Асен Василев постави първата задача на кабинета - да поиска конвергентен доклад за готовността ни за членство в Еврозоната. Средногодишната инфлация за последните 12 месеца е 2,6%, което означава, че ние покриваме критерия за инфлация, обяви на брифинг пред медиите бившият финансов министър. Това беше и последният критерий, който не покривахме за присъединяване към клуба на богатите.

Кабинетът има 2 седмици да поиска конвергентен доклад от ЕК, изтъкна бе Асен Василев. Оптимистично, според него, е да влезем от 1 януари 2026 г. За членството в Еврозоната не ни трябва редовен кабинет, по думите му. Има решение на парламента, че МС трябва да поиска конвергентен доклад, след като отговорим на изискванията, припомни той.

България е подготвена за влизане в Еврозоната, категоричен е бившият финансов министър. Страната ни е наваксала изключително много в последните 3 години, а темпът на растеж продължава, обясни той като изтъкна, че и доходите нараснали. Работа на правителството и контролните органи трябва да проконтролират да няма спекула след влизането в Еврозоната. Редовен кабинет по-добре може да се справи с тази задача.

Новата власт от "Продължаваме промяната" ще коментират утре, но Асен Василев заяви, че за кабинета трябва да се съди по свършената работа.

Росен Желязков взе и върна папката с мандат с "политически възможното"

Росен Желязков взе и върна папката с мандат с "политически възможното"

Румен Радев подписва още днес указ

Ще бъдем реална опозиция. Ще бъде дадено известно време на новия кабинет и ще бъдат наблюдавани действията на министрите. Как това правителство решава реалните проблеми на хората ще определя дали от него има смисъл или не. Това коментира по-късно съпредседателят на ПП Кирил Петков във видео, качено в ютуб канала на партията.

Според Петков по теми като конвергентния доклад за еврозоната и други, които биха донесли позитиви на България, ПП биха подкрепили новите управляващи.

Сред проблемите за решаване той изтъкна Плана за възстановяване и устойчивост и приемането на нужните за целта три законопроекта - за подаващите сигнали за корупция, за комисията за борба с корупцията и за личния фалит. Важно е дали ще бъде запазена политиката по доходите, дали ще бъде предложен бюджет с 3 % дефицит и разходите на държавата да не надхвърлят 40 % от брутния вътрешен продукт (БВП).