Левицата се спъна в референдума, който инициира за Истанбулската конвенция. За втори път точката се отлага за разглеждане във водещата комисия в НС -по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите. Миналата седмица разглеждането падна заради тежкия дневен ред, тъй като бяха обсъдени проблемите на хората с увреждания.
Обсъждането на референдума остана за днес. Заседанието обаче пак се отлага за 1 март. Червените вече имаха спънки с въпроса, който бе редактиран от "Подкрепяте ли НС на Република България да ратифицира Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие?" на "Против ли сте НС на Република България да ратифицира така наречената Истанбулска конвенция от 11.05.2011 г.?".
По-рано днес председателят на ресорната комисия Антон Кутев обясни пред БНР отлагането на днешното заседание. "И референдумът, и противопоставянето на Истанбулската конвенция в голяма степен е проблематично. То може да се окаже доста вредно за обществото и трябва да сме много внимателни с тези теми", обясни той. Кутев аргументира отлагането с това, че част от членовете ще отсъстват поради участие в други извънредни комисии. Той посочи, че не се чака решението на Конституционния съд за това дали конвенцията съответства на Конституцията.
Иначе социалистът е на мнение, че конвенцията разделя обществото. "За мен е проблематичен въпросът, защото от една страна референдум е нещо хубаво. От друга страна се опасявам, че един референдум на тази тема много лесно може да премине в чисто хомофобски референдум и честно казано управляващите се опитват да направят точно това с въпросите, които се опитаха да добавят. Това за мен е проблем. Този референдум е много проблематичен. Какво трябва да се направи - не знам", допълни Антон Кутев.
Припомняме, след като ратификацията на Исатнбулската конвенция мина през Министерски съвет и стигна до Народното събрание се разрази бурен дебат не само в обществото, но и сред политическите партии. Освен от ВМРО и "Атака", от БСП също се обявиха против ратификацията, като дадоха заявка и за организиране на референдум. Президентът Румен Радев също се обяви срещу ратификацията и я нарече "зле написан закон".