Премиерът Кирил Петков заяви, че до момента България не е получавала оферта, а каква сума сме готови да платим за изтребителите Ф-16 тепърва ще се обсъжда. Кирил Петков обаче беше категоричен пред бТВ, че тази процедура ще е по-прозрачна от предишната.
"Не трябва да говорим преди да видим. Oще нямаме оферта, не знаем въобще какво се предлага, какви са условията.
Каквото и да прави българското правителство, ще направи много добра и детайлна оценка на предложенията, ще види всички възможности и ползи, допълнителни ефекти преди да вземе такова решение" обеща премиерът.
Той не пропусна да припомни, че последният път българското правителство е взело решението на крак, което за мен не е правилният начин.
Премиерът отново посочи, че до момента страната ни не е получавала оферта, а каква сума сме готови да платим за изтребителите тепърва ще се обсъжда. Кирил Петков обаче беше категоричен, че тази процедура ще е по-прозрачна от предишната.
Вчера стана ясно, че САЩ одобриха потенциалната продажба на още 8 изтребителя Ф-16 за България.
Сделката е на стойност 1,67 милиарда долара.
Договорът за закупуване на изтребителите Ф-16, блок 70, подписан на 12 август 2019 г. към настоящия момент е претърпял 4 изменения и не са предадени на МВнР. Едно е изменението в договора за ракетите, като външно министерство също няма копие от договора. Това заяви в края на март външният министър Теодора Генчовска по време на парламентарния контрол, относно договора за покупка на Ф-16 и съпътстващо въоръжение.
Към настоящия момент се извършва и изпълнява 10 годишна пътна карта между България и САЩ в областта на отбраната. През 2019 г. България пристъпи към сключване на 7 международни договора със САЩ за закупуване на Ф-16, обясни Генчовска.
Гарант, че ще получим американските Ф-16, е американското правителство. Това стана ясно през февруари от отговор на тогавашния военен министър Стефан Янев на въпрос относно забавянето на доставката на американските изтребители по време на парламентарния контрол.
През февруари стана ясно, че изтребителите Ф-16 ще се забавят - първоначално се говореше за няколко месеца, а впоследствие премиерът Кирил Петков посочи срок от две години.
Румен Радев припомни, че през 2019 г е наложил вето на решението на Народното събрание за закупуването на първите осем самолета Ф-16. Самолетът ни предоставя прекрасни бойни способности, изтъкна държавният глава, но обясни, че е наложил вето тогава заради начина, по който е сключен договорът.
Хирам
на 06.04.2022 в 07:48:59 #2Пореден данък за САЩ. Дали ще се плаща изобщо, зависи от коя страна на завесата ще се ситуираме след време, което не зависи особено от нас. Важното е да устискаме и да не пращаме оръжия в момента, а и да не спираме тръбата. Ако си плащаме на едните и на другите, може да ни подминат шамарите.... Много е важно да се ослушваме на макс и да се снишаваме, за да не си загубим държавата и народа в наблужаващата буря.... Радев изглежда тарикат засега, дано излавира. Последните 100 години ни спасяват точно хората с такава форма на носа
dddddd
на 06.04.2022 в 01:28:25 #1Каквото и да прави българското правителство, ще направи много добра и детайлна оценка на предложенията, ще види всички възможности и ползи, допълнителни ефекти преди да вземе такова решение" обеща премиерът. С това изречение се изчерпва всичко за това правителство. Абсолютни некадърници, мърльовци, назначиха разни съпруги, любовници и всякакви, съвсем като Румен Радев и ония несретници от Гей България. Дълговете ще ги плащаме всички, но това не е най-големият проблем, който излиза.