Войната между Комисията за защита на потребителите и големите телекоми се пренесе на територията на други институции. Административен съд - София град отмени незабавното изпълнение на заповедта на КЗП, с която се забранява едностранното увеличение на таксите.
Председателят на регулатора Мария Филипова вчера поиска от Комисията за регулиране на съобщенията да отнеме лицензите на A1, Vivacom и Yettel заради системно нарушаване на законодателството, но и там удари на камък.
Предисторията
В продължение на 3 години телекомите индексираха цените заради високата инфлация - практика, която ги сблъска с политици, министри и регулатори. Конкретните условия винаги имаха някои различия, но общата посока беше сходна.
В края на 2024 г., когато очакванията бяха за доста по-ниска инфлация, Yettel обявиха, че ще направят корекция нагоре, "за да продължаваме да предлагаме висококачествени продукти и услуги". От телекома подчертаха, че това не е индексация и срещу по-високата такса потребителите получават различни надграждания на плановете си - повече минути, по-висока скорост, дигитални услуги и т.н.
След Нова година поскъпване обяви и Vivacom. В официалната комуникация причина за стъпката нямаше, но от телекома обясниха за Money.bg, че корекцията е нужна заради увеличаващите се разходи за труд и инвестиции, в това число - в оборудване.
A1 през миналата седмица обявиха, че няма да увеличават месечните такси на частните си клиенти - първо отклонение такова решение през последните години.
Междувременно, от Комисията за защита на потребителите забраниха със заповед повишаването на цените, а Yettel и Vivacom обявиха, че ще обжалват в съда.
Какво казват магистратите
"Както принудителната административна мярка, така и допускането на нейното предварително изпълнение трябва да бъдат необходими за постигане на целта на закона, но и да са съразмерни по тежест с установените факти и преследваната цел. В тази връзка, безспорно заплащането на по-висока цена на част от потребителите рефлектира върху икономическите им интереси, т.е. засягат се важни обществени такива. Това обаче не е достатъчно. Следва обществените интереси да са особено важни, а конкретни обстоятелства предвид потребителската група, засегната от планираните изменения на абонаментните планове, респ. очаквания размер на увеличението от 1 лв. или 2 лв. на месец спрямо приложимите условия не са изложени от страна на органа", се посочва в решението, цитирано от Mediapool.
Според съдебния състав изложените от КЗП мотиви са общи, а цитираните в заповедите забранени търговски практики не включват вдигането на таксите. Освен това не е отчетено, че не всички потребители са засегнати от повишението.
КЗП може да обжалва решението пред Върховния административен съд, а междувременно казусът се разглежда и по същество.
КРС няма да отнема лицензи
Председателят на КЗП призова Комисията за регулиране на съобщенията да отнеме лицензите на телекомите, но ръководителят на регулатора Иван Димитров не вижда основания.
"Предвид това, че комуникациите са нервната система на нашето общество и всички ние живеем с комуникации, комисията разгледа на извънредно заседание постъпилото писмо. Приехме следните три решения, които са почти еднотипни: "Не образуваме производство по отнемане, прекратяване на издадените от Комисията за регулиране на съобщенията разрешения, тъй като не са налице изчерпателно предвидените основания в съответния член. 117 ал 1 и 2 от Закона за електронните съобщения", заяви пред БНР той.
По думите му отнемането на лиценз на мобилен оператор е "крайна мярка" и "поставените потребителски проблеми могат да се решават и чрез въвеждане на възпиращи санкции и специализирано законодателство, тоест - по-различен разговор".
Нова размяна на любезности
Малко преди КРС да откаже да се занимава с лицензите на телекомите, от Алианса на технологичната индустрия (АТИ) - организация, в която членуват те, по-малки доставчици, хардуерни компании и учебни заведения, излязоха с изключително остро писмо.
В него те определиха действията на Филипова като некомпетентни, опасни за цялата икономика и движени от популизъм или друг неясен интерес.
Председателят на КЗП не им остана длъжна. "От становището на АТИ по повод предложението на КЗП за отнемане лицензите на телекомите, разбирам, че трите мобилни оператора възприемат себе си като целия сектор на телекомуникационни услуги в Република България. Това за пореден път демонстрира тяхното пренебрежителното отношение към останалите участници в този пазарен сектор, а именно всички други доставчици и клиентите на електронни съобщителни услуги", заяви в своя позиция Филипова.
Тя отбеляза, че в становището на АТИ "нито веднъж не се коментира мнението на клиентите на трите телекома": "Явно потребителят, според тях, не е съществена част в отношенията му с търговците и е длъжен само да плаща "изгодните" за него цени".