Годината е 2019-а. Вие сте си отделили 1500 лева за нов телевизор. Слагате банкнотите в джоба си, отивате в най-близкия магазин за техника, но там отказват да ви продадат продукта. Защо?

Не, не е защото парите не ви стигат. Те са достатъчни. Проблемът е, че са кеш. И това ще бъде истински сценарий, ако Народното събрание (НС) приеме изготвените от кабинета промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

От Министерски съвет са внесли законопроект, разработен от финансовото министерство, в който се предлага ограничаване на кешовите разплащания и намаляване на настоящия праг от 10 000 лева.

В случай, че депутатите приемат промените, още от лятото тази година у нас покупките над 5000 лева ще стават само по банков път. От следващата година таванът ще бъде свален до 3000 лева, а от 2019 година - на 1000 лева.

Нововъведенията ще важат в пълна сила и за плащанията във валута, като ограничението ще бъде в размер на левовата им равностойност.

Предложенията за промяна в кодекса означават, че всякакви разплащания по договори, които са над тази граница, ще трябва да се превеждат по банков път.

И това ще се отнася за абсолютно всички споразумения над тази сума, независимо дали те са за покупка на по-скъпа стока или други задължения. В това число влизат и наемите, тъй като договорите за тях се възприемат като годишни.

Така например, ако човек плаща дори 200 лева на месец за жилището си, това прави 2400 лева на година, които трябва също да бъдат превеждани по банков път.

Като мотив за законопроекта от финансовото министерство посочват очакването той да ограничи сивата икономика в страната, като отговаря на подобна практика в други страни от Европейския съюз (ЕС).

Имот над 10 хил. лв ще се продава само по банков път

Имот над 10 хил. лв ще се продава само по банков път

Плащанията могат да бъдат напреви и по банкова сметка в избрана от страните по сделката банка.