Много беше важно да се знае, че статутът на главния прокурор вече не е само "Господ над главата му", а правосъдният министър може да внесе процедура към ВСС. Това заяви премиерът Кирил Петков по повод днешното решение на Конституционния съд, че правосъдният министър може да поиска отстраняването на обвинител №1, съобщава БНТ.
Изявлението си той направи след съвместния брифинг със сръбския премиер Ана Бърнабич в Белград.
По думи на Петков ВСС ще има важна роля дали е готов да поеме отговорността, която му е подадена по Конституция.
Той бе категоричен, че трябва ясно да се започне да се говори как прокуратурата не е била действаща в пълния смисъл на думата и множество медийни публикации и сигнали не са били разследвани.
"Когато е имало сигнали, че Борисов знае коя е Мата Хари, прокуратурата не попитала коя е тази дама и дали е донесла пачките и кюлчетата, или те са били там. Оттук нататък прокуратурата има два избора - да се обяснява защо нищо не е направила или да се задейства", подчерта премиерът.
Той заяви, че подготвя списъка с лица, причина за високото ниво на корупция у нас, и допълни, че ще го предаде на прокуратурата.
"Хубавото е, че той не е някакъв таен списък - ние всички ги знаем. Даже ще дам медийните публикации, свързани с всяко лице", обясни Петков.
Относно вандалския акт с откъсаните трикольори от българските венци на гроба на Гоце Делчев Петков заяви, че провокатори винаги ще има.
Възможността да напреднем в добросъседските отношения, е да адресираме провокациите, поясни той и допълни, че външното ни министерство вече го е направило с официална нота, както и да не се дава възможност за прекъсване на конструктивния тон.
Петков е разговарял с македонския си колега Димитър Ковачевски и двамата са се обединили около решението, че ще работят да спрат подобни инциденти и да има "нулева толерантност към провокацията".