В Европа се развихри истинска енергийна криза. Това заяви президентът Румен Радев по време на XV среща на бизнеса с правителството, посветена на сферите на икономиката и техните решения.
Нека погледнем цялата европейска енергийна криза - очертали са се редица предизвикателства пред икономиката, политическия, социалния и обществен модел. Всичко това съвпадна не с едно, а с две служебни правителства, посочи Радев. "Много хора казваха, че нищо не трябва да прави служебното правителство освен да гарантира честността на изборите, а сега много хора пак казваха защо служебното правителство не прави първо, второ... двадесето", недоумява Радев.
На служебното правителство се струпаха всички забавяни, неглижирани и затлачвани проблеми и те избуяха именно сега, изтъкна Радев. Цялата обстановка изостри проблемите, но показа и пътят, по който трябва да вървим. Служебното правителство трябва да взима и стратегически решения, защото Планът съдържа две важни условия - съдебна реформа и да се каже ясно - какъв ще бъде нашият въглищен преход, посочи държавният глава.
Според него енергийната ни стратегия отдавна е изтекла, не е актуална, но не е била и подновена. Имаме сериозни дефицити в цялата нормативна база, като се започне през Закона за енергетиката, всички нормативни актове на КЕВР, правилата на българската независима енергийна борса. Има много проблеми, които трябва да бъдат отстранени и много процеси, които да бъдат оптимизирани, изтъкна Радев.
"Какво ще прави Европа, защото сега сме сложени в рамки и при много от правилата сме вкарани в едни релси, които са наложени от европейските институции. Трябва да търсим решения на ниво европейски институции", категоричен бе Радев.
Той отбеляза, че кризата поставя отново в плоскостта отношенията "бизнес-държава". "Познавам много хора, които са казвали, че по-малко държавата трябва да е в икономиката, почти да няма държава в икономиката. Сега гласовете са: Къде е държавата? Държавата трябва да е регулатор, гарант и партньор в условия на кризата. Колкото и да е тежко на служебното правителство, прави всичко възможно да бъде партньор на икономиката и гражданите в една такава тежка криза", изтъкна президентът.
Радев се надява, че с общи усилия ще успеем да излезем от кризата, така че икономиката не само да оцелее, но да става по-силна, конкурентноспособна и гражданите да не усещат кризата в енергетиката. "Ако мислим, че само институциите ще се справят - грешим, ако оставим бизнеса - само грешим, ако оставим българските граждани - съвсем грешим. За това са необходими съвместни усилия", подчерта Румен Радев.
Във връзка със "Зелената сделка", Радев предупреди, че страната не саботира зеления преход, а иска да го ускорим, защото ако бързаме прекалено, той ще катастрофира и ще трябва да се връщаме назад.
По думите му държавите в ЕС тръгват от различни нива и има държави, в които ВЕИ-тата фигурират много по-добре в микса, разполагат с по-добър финансов ресурс. Трябва да работим за зеления преход, но трябва да го правим устойчиво, внимателно и справедливо, настоя Радев.
Зелената сделка е типичен пример за грешно планиране. Нещата трябва да се рационализират, да се направи възможно най-дългият преход и да се отиде много отвъд простите неща кой и как ще си плати сметките, каза от своя страна банкерът Левон Хампарцумян.
Бъдете смели и категорични, защото общественото мнение в Европа ще се обърне и ще трябва да имаме един по-рационален план, настоя Хампарцумян.
Служебният премиер Стефан Янев се съгласи с Хампарцумян и заяви, че разликата в политическото представителство на държавите-членки на ЕС и технократите в Брюксел е въпрос, който се решава на общоевропейско ниво. Служебният кабинет показа, че се работи, открито, прозрачно и при спазване на закона, увери Янев и добави, че промени се правят само в рамките на закона. Кой може да работи и кой не може да работи - зависи от наредбата в закона, уточни Янев.
Чесън лучец
на 12.10.2021 в 00:02:31 #2Ще ти избуи един задвратник след изборите, нагъл тип и разединител! Ходещ провал такъв!
dddddd
на 11.10.2021 в 19:31:03 #1Цял мандат този злобен човек Румен Радев не спря да руши, да плюе, да провокира. Сега му избуяли проблемите. А не , че и той и служебното му правителство са некадърници и мошеници. Жан Виденова наглост.