От началото на годината в Гърция влезе в сила екологичен данък върху найлоновите пликове за еднократна употреба, като потребителите ще заплащат по 4 евроцента за брой. От 1 януари 2019 г. цената ще скочи на 9 евроцента.

Целта е да се ограничи употребата на найлонови пликове и да се стимулира тяхната преработка и използването на пликове и чанти за многократна употреба, за да се намали замърсяването на околната среда.

Изключение ще се прави само за пликовете с дебелина под 15 микрометра, които са необходими от хигиенни съображения или в които първоначално са били опаковани хранителни продукти. От екологичния данък са освободени и сергиите и павилионите по пазарите, където пликовете се възприемат като опаковка, а не като средство за пренасяне на продукти.

На супермаркетите като алтернатива се предлага да раздават безплатно заместители като пликове за многократна употреба, както и разлагащи се книжни. Те ще бъдат длъжни да приемат найлоновите пликове за преработка и ще предоставят данни за количеството и стойността на продадените. Производителите ще посочват на плика името на компанията, регистрационен номер, дата и място на производство. Глобите за нарушенията са между 200 и 5 000 евро.

Изработените от пластмаса пликове, бутилки и чашки се превърнаха в най-големия екологичен проблем в света. Те са разлагат за десетки и стотици години, нанасят непоправими щети на морските обитатели и птиците, замърсяват моретата и бреговете на реките, както и горите. Изчисленията на учените сочат, че в световния океан ежегодно попадат между 4,8 млн. и 12,7 млн. тона пластмаса. А според еколози Средиземно море "е потънало в пластмаса" и една четвърт от рибата в него съдържа пластмасови остатъци.

Половината боклук в гръцките морета е от найлонови пликове, като производството им е 10 пъти по-евтино от събирането им от дъното, а само 1% от произведените пликове се преработва.

Освен това найлоновите пликове за еднократна употреба в Гърция се използват в двойно по-големи количества от средните за Европейския съюз, сочат данни на министерството на околната среда на страната.

Според изследване на ЕС от 2010 г. всяка година населението на Гърция от 11 млн. души е използвало по 242 плика на човек. По данни на гръцкия Институт за изследвания на търговията на дребно с потребителски стоки в страната вече се потребяват по 363 плика на човек при 175 средно за ЕС. От министерството на околната среда изчисляват, че сега в Гърция се използват по 4,5 млрд. плика ежегодно, или около 400 на глава от населението, пише sinor.bg.

В съответствие с директивите на ЕС от 2015 г. гръцките власти си поставят за цел да намалят използването н пликовете със 75% до 90 броя на човек до края на 2020 г. и с 90% до 40 на човек до 2025 г.

Новият данък преследва и чисто бюджетни цели - държавата се надява да получи допълнителни доходи, които при настоящото потребление могат да достигнат 180 млн. евро, или по около 16 евро на човек годишно. Дори ако плановете за свиване на потреблението се увенчаят с успех, хазната пак ще получава между 35 и 80 млн. евро годишно.