От Политическа група 5 целят да предизвикат широка обществена дискусия по въпроса с изграждането на завода за изгаряне на RDF отпадъци на територията на София. Бенефициент на проекта е "Топлофикация", но зам.-председателят на постоянната комисия за опазване на околната среда Иван Велков изрази мнение, че Столична община трябва да поеме финансирането.
С искането за провеждането на референдум ПГ-5 цели да има информация по темата и всеки един гражданин на столицата да е запознат какво представлява инсталацията и какви са последиците от използването й.
"Цялостната инсталация е тотално сгрешена", коментира Велчев.
"Настояваме да бъдат разгледани всички възможности и алтернативи, защото тази, която е избрана, е на 10 години", обясни и Симеон Славчев.
Ако се изгради друга инсталация с допълнителна газопреносна система или към ТЕЦ София, или към Кремиковци, това няма да оскъпи проекта и ще е по-ефективна, уточни Велков. Общината поема огромен ангажимент, който надхвърля значително мандата и не може да се понесе отговорност, смятат от Политическата група.
Досега не е представена алтернатива, която да замени изгарянето на горивото. Изгарянето на отпадъците е много по-вредно от изгарянето на въглища, изтъкна Велков. Управлението на отпадъците във всеки един град, според него, е належащ въпрос, който отнема повече време за адекватни действия. "Всички в Европа мислят как да не произвеждат отпадъци, а ние ще мислим как да забраним "Топлофикация", категорични са от ПГ-5.
Заводът за изгаряне трябва да преработва 180 000 тона годишно, но вместо да захранва 30 000 или 40 000 семейства с ток, осветление и парно, може да се окаже, че дори повече семейства могат да дотират предприятията, резервирани са от Политическата група.
От ПГ-5 не са против взимането на заеми за създаването на такава система, но начинът, по който се сортират и рециклират отпадъците за тях е напълно неприемлив. По думите на Велков алтернативата е да съществува технологично съоръжение, което да функционира на място в първия завод за рециклиране. ПГ-5 предлагат да отпадне изгарянето като процес, а ако все пак такава инсталация влезе в употреба, тя да не бъде на територията на столицата, а като външна централа. Казусът по-скоро е с цел подпомагане на "Топлофикация", коментира Велков. Ще се използват 157 млн. лева за неефективна инсталация, допълни Славчев.
Референдумите до този момент според Велчев са прах в очите на хората и биват отхвърляни като незаконосъобразни. "Ще предприемем всички законови действия, за да се случи първият местен референдум в София", заяви той.
СОС обсъжда бюджета на Столична община, но практически не участва в неговото формиране. От ПГ-5 напомниха, че вече са предложили нов начин и ред за приемане на бюджета на общината.
"Вместо да гласуваме сметката, по-скоро трябва да участваме в избора на менюто", подчерта Велков. Предложението е прието от работната група в Общинския съвет.
От ПГ-5 настояват всички гласувания да се извършват не чрез обикновено, а с квалифицирано мнозинство, за да има политически консенсус по темата, а от там и граждански.
При стриктното спазване на изискванията за квалифицирано мнозинство с разпореждането на общинска собственост, ПГ-5 настоява същият принцип да бъде реципрочно прилаган и с всички въпроси, които касаят суми и средства в размер на минимум 1% от годишния бюджет на общината. Въпросите трябва да бъдат гласувани и да не се приемат, ако за тях не гласуват поне 2/3 от общинските съветници. Той подчерта, че плурализмът в СОС би трябвало да изисква обективна аргументация за процеси, които изискват ангажирането на публични средства в такива размери.
halo
на 05.11.2018 в 15:55:41 #1"Столична община трябва да поеме финансирането...." ============================ Докога Столична община ще финансира шибаната "Топлофикация" с нашите общи пари? : Кога ще бъде обявен официално фалитът на това дружество? Колко още трябва да чакаме...