"Щастлив съм, че България пое ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз и съм уверен, че страната има отлична подготовка да изпълнява задълженията си през предстоящите шест месеца", категоричен беше председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер на среща с президента Румен Радев. По думите му стана ясно, че България поема домакинството на ЕС в изключително важен за развитието на Съюза момент.
По време на срещата Жан-Клод Юнкер оцени високо фискалните показатели на страната ни и изрази мнението, че България е готова да задейства процеса за присъединяване към общата европейска валута.
Когато българското председателство приключи, ЕС трябва да бъде още по-силен, зави държавният глава. За тази цел активно ще работят всички български институции, обеща президентът. Р
Румен Радев увери председателя Юнкер в готовността на страната ни да се присъедини към Шенгенското пространство. Двамата изразиха убеденост, че приемането ни ще подобри ситуацията със сигурността за целия Европейски съюз.
Президентът Румен Радев изрази благодарността на България към председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за подкрепата, оказвана от Комисията за присъединяването на страната ни към Шенгенското споразумение и еврозоната.
Юнкер потвърди и подкрепата си за усилията, които страната ни полага за интегрирането на страните от региона в ЕС и за това, че ускорява воденето на диалога с държавите от Западните Балкани.
Румен Радев и Жан-Клод Юнкер обсъдиха предприетите през последната година действия за изграждане на обща европейска отбрана.
Според Радев засиленото сътрудничество в областта на Общата външна политика и политиката за сигурност е позитивно за България. То било и визионерска стъпка за ЕС. Страната ни има готовност да участва в бъдещи общи проекти в сферата на военната промишленост, науката и изграждането на съвместими способности между държавите членки в областта на отбраната. Това стана ясно от думите на президента.
В разговора между Радев и Юнкер бе засегнат и въпроса относно формирането на бюджета на ЕС след напускането на Великобритания.
Трябва да се вземат предвид растящите нужди на съюза от повече сигурност за гражданите, стриктен контрол на миграционните процеси към общността, както и ключови проекти за свързаност и развитие на европейските региони, съгласиха се двамата.
Legalen
на 13.01.2018 в 11:29:50 #1" България е готова да пристъпи към еврозоната" ......................................................................................................................... Из форума има много специалисти, които знаят какво ще спечели България от влизането в Еврозоната. А аз си задавам редица въпроси без да мога да си отговоря. - Защо за еврото говорят само политиците от всякакъв калибър и от всички партии отгоре до долу, без да чуем мнението на някой наш известен икономист, който да обясни плюсовете, при положение че имаме валутен борд и теоретически (и само теоретически) няма да има промяна в цени, заплати, пенсии, такси, данъци и пр.? Ще има обаче солидни разходи във връзка с въвеждането на новата валута? Защо трите ЕС-членки Полша, Чехия и Унгария настояват да запазят своите валути ( с плаващи курсове) и бележат икономически ръст , несравним с този при нас? И защо вместо да се говори "България иска..." , да не се проведе един референдум с мотото: "Иска ли България еврото?"