Последните 12 месеца бяха тест за пазара за недвижими имоти в България. Свидетели бяхме на навлизането на голям брой нови офис площи в София, което намали цената на наемите и замрази много проекти в големите градове. Това пише Андрю Пиърсън, мениджър за България в King Sturge, в началото на първия за България анализ на компанията за пазара на недвижими имоти у нас.
В доклада е отбелязано, че през периода 2004-2008 година страната ни отбелязва бърз икономически растеж, който води и до нарастване на чуждите инвестиции. Припомня се, че през 2007 година България стана член на Европейския съюз (ЕС), което допълнително повиши интереса към страната и инвестициите.
2009 година обаче се оказа краят на този позитивен тренд и от това пострада пазарът на недвижимите имоти. В страната се наблюдава забавено влияние на световната криза, изтъкват от агенцията.
Най-пострадъл е жилищният сегмент. През 2009 година предлагането на жилищните площи в България намалява, а много проекти останаха замразени. Проблеми се наблюдаваха в значителна степен в туристическите курорти по Черноморието и в планините. В резултат на това имаше значително понижение на цените през последните 12 месеца. Трудно се взимат ипотечни кредити и пазарът е отворен основно за купувачи, разполагащи със средства в брой.
Спад се наблюдаваше и на пазара за жилищни площи в София. Все пак на пазара в столицата все още има недостиг на висококачествени имоти за семействата. Вероятно именно тези жилища ще доведат до потенциален ръст на сектора в София през тази година.
През 2010 година жилищният пазар ще бъде подкрепян основно от вътрешните купувачи и очакванията за чужди инвеститори са минимални. Британците и ирландците, които бяха основните играчи в миналото, вече ги няма. Възможно е да дойдат малък брой купувачи от Русия, Украйна, както и от съседните Гърция и Румъния.
При офис площите няма съществени спадове, тъй като този пазар е съсредоточен предимно в столицата и големите градов. Като цяло в София офис площите са общо 950 хил. кв. м. 70% от тях са ситуирани в предградията. Делът на свободните площи в столицата е 15%, а очакванията на компанията са за увеличаването им до 20% през тази година. Наемът на площите е между 13 и 16 евро на кв. метър, а в централните части на столицата първокачествените площи се наемат за 20 евро на кв. метър.
Що се отнася до останалите градове в страната, пазарът на офис площи е още в много начален етап и единственото изключение е Варна, където бяха реализирани добри проекти. Русе ще има своя първи бизнес парк едва към края на 2010 година. Пазарът в градовете извън София страда от липсата на чуждестранни компании, които предпочитат да отварят офисите си в столицата.
През последните години ситуацията на пазара за търговски площи в България се промени и днес в повечето големи градове има форми на модерни търговски доставки.
В София има най-голям брой търговски площи. Към 2009 година те достигат 80 хил. кв. метра и очакванията са за продължаващ ръст и през тази година. Средните наеми за търговска площ в София са около 23 евро за кв. метър, докато в другите градове са доста по-ниски - между 16 и 18 евро за кв. метър.
През миналата година наемите на индустриалните площи в България паднаха с 15%. В София наемите остават без особена промяна - те са в рамките на около 5,5 евро на кв. м. През миналата година на пазара на индустриални площи имаше незначително раздвижване и от King Sturge не очакват някаква промяна през тази година.
За да може България да стане логистичен хъб, ще бъдат нужни още подобрения на инфраструктурата й. Иначе стратегическото местоположение на страната между Турция и Гърция и спрямо останалата част на Европа позволява развитието на страната в тази насока, допълват от компанията.
Panther
на 23.03.2010 в 19:17:14 #1ДЪ живей бг журнЪлистикЪтЪ.