Тристайните жилища винаги са се радвали на изключително силно търсене от страна на купувачите. В крайна сметка, те предоставят така необходимото пространство на семейства с деца и са подходящи за дългосрочно пребиваване. И все пак - нещо странно се случва при тристайните апартаменти.
Явно търсенето им е толкова голямо, че ръстът в цените на този род имоти изпреварва сериозно това при всички останали типове имоти. И това води след себе си до две неща - първо - този род имоти започват да стават по-недостъпни за домакинствата; второ - доходността от наеми е по-ниска в сравнение с останалите типове имоти.
И веднага поглеждаме към цените на тристайните имоти в София и останалите водещи градове на страната. В София например, цените на тристайните имоти са при нови исторически върхове.
Справка в imot.bg сочи, че тристайните жилища се предлагат средно при цена от 94 128 евро, на база офертите продава към средата на април. Това е далеч над най-високите офертни нива от 89 856 евро при предходния пик в цените на недвижимите имоти от април на 2008-ма година.
Можем да отбележим и факта, че продажните цени на тристайните имоти в София за пръв път преминаха тези от преди кризата през юли на миналата година. А сега, те вече са с около 5% по-високи.
Въз основа на средните цени на тристайните жилища в София и средните нива на наемите излиза, че доходността от отдаването на подобен род имот е в размер на 4.23%. И макар това да не е чак толкова лош резултат, съпоставен с лихви по депозитите от 0.75% и инфлация от 3.5%, е далеч по-ниско от доходността от наеми на едностайните и двустайните имоти в столицата - съответно при 5.5 и 5.13%.
Излиза, че освен ако не търсите тристаен имот с цел да живеете в него, от инвестиционна гледна точка (отдаване под наем), по-малките имоти носят далеч по-добра доходност. Освен това и разходите свързани с тях (по-малките имоти) - за обзавеждане, данъци и реновиране, ще са далеч по-ниски в сравнение с по-големите тристайни жилища.
Трябва да отбележим още един факт. Едностайните и двустайните имоти все още не са достигнали най-високите си офертни нива отпреди кризата. Нещо повече - едностайните имоти трябва да поскъпнат още с 20% за да ги достигнат, докато двустайните - с около 10%.
Подобна на София е ситуацията и в Пловдив по отношение на тристайните жилища. В момента този род имоти се предлагат при средна цена от 65 863 евро, или с около 10% над нивата им от бума в недвижимите имоти преди десет години.
Графика: Imot.bg
Не така стоят нещата във Варна, която се конкурираше със София за приза най-високи цени на имотите по време на бума от 2008-ма година, като често дори изпреварваше столицата.
След кризата обаче цените на тристайните жилища в "морската столица" се възстановяват по-бавно и те все още не са стигнали нито пика си, нито нивата в София. Всъщност тристайно жилище във Варна, се продава в момента средно с около 20 000 евро по-евтино, отколкото в София, както може да се види от графиката.
Ситуацията в Бургас доста наподобява тази във Варна. Там тристайните имоти достигнаха своя пик през 2009-та година - при нива средно от 90 000 евро и в момента все още са далеч от най-високите си нива, въз основа на предлагането им при средна цена от близо 65 000 евро.
В заключение може да се обобщи, че следствие на по-силното търсене, възстановяването при тристайните имоти след кризата бе далеч по-силно в сравнение с останалите типове имоти. Това би следвало да накара инвеститорите в имоти да се обръщат към по-малки имоти, ако търсят инвестиционно решение и по-висока доходност, а тези които търсят имоти, за да живеят в тях, е може би по-добре да погледнат към многостайни жилища.
Tong
на 06.05.2019 в 12:21:43 #2Съгласен съм с коментара на яворски и бих добавил, че понятието тристаен апартамент е мноооого разтегливо, защото този тип апартамент може да има квадратура от 70 кв.м. до над 100 кв.м. - преходни/непреходни, с 1,2,3 тоалетни/бани... По-коректно и смислено ми се струва да се говори за средна цена на кв/м за тристайно жилище. Другото не ми носи никаква информация.
iavorski
на 06.05.2019 в 10:18:40 #1Г-н Минчев, следващия път като пускате подобна статия е хубаво да уточните че под тристаен визирате двустаен апартамент / който наистина е най-предпочитания в България /. Това че бльокитата го наричат тристаен не променя факта какво е реално - зона ден и две спални. Ако е ново строителство - значи спалните са малки кутийки а дневната е със сбъркана форма!