Днес Управителят на агенция за недвижим имоти „Явлена" Страхил Иванов изнесе лекция под мотото „Нещата не са само черни и бели" в Университета за национално и световно стопанство.

Според него, „на бранша в България му трябваха 6 месеца, за да разбере, че сме в период на спад - от април до септември 2008 всички се чудеха какво се случва на пазара и на какво се дължат промените".

Според брокерите, това се дължи на инерцията и създалата се еуфория по време на периода на възход и на факта, че всички са се надявали тази динамика да продължи до безкрайност.

„Хората се чувстваха добре в икономика, която върви нагоре, започнаха да се връщат в страната, да разбират повече от имоти, да правят сделки, да печелят пари. Естествено е, че се надяваха това да продължи и никой не очакваше и не искаше подобен обрат" - каза Иванов.

Според брокерите от агенцията при възхода основно се забелязва покачване на динамиката на работа (повече телефонни обаждания, мейли, запитвания, контакти с клиенти, огледи, срещи, сделки).

Понякога по време на преговори продавачите променят (покачват) цената няколко пъти, а купувачът е готов да плати поисканата цена. „Това е като хазарт" - каза Иванов.

От друга страна, у купувачите се създава чувството, че изпускат нещо, че ще загубят, ако не купят веднага, затова и намалява броят на огледите - те харесват имот почти мигновено.

От тук нататък пазарът започва да се развива нагоре, нараства броят на заетите в сектора, работната им заплата, обемите на строителство, намалява безработицата.

Започва по-голямо кредитиране, експанзия на банковия пазар (откъм брой клонове, служители и нови продукти).

Хората започват да харчат спечелените пари и ги вливат в реалната икономика, която също тръгва нагоре, но и ги реинвестират в недвижими имоти, виждайки, че това е печеливш бизнес.

В даден момент се получава недостиг на кадри и на капацитет на строителните фирми и предлагането става все по-малко от търсенето. Увеличават се и чуждестранните инвестиции. Възходът има и своите негативи, сред които презастрояването и унищожаването на зелени площи. На всичко това бяхме свидетели през последните няколко години, смятат от "Явлена".

Според Иванов сега сме в кризата, наближаваме дъното, но има опасност, когато пазарът тръгне нагоре, всичко много лесно да се забрави.

На въпрос кога ще бъде достигнато това дъно, Иванов отговори, че то вече е близо и прогнозира, че цените на някои имоти могат да паднат с още 5-15%.

Според брокерите от „Явлена" тази криза е по-особена. Обикновено трендът е при спад в покупко-продажбите, динамиката при наемите да се качва. Такова покачване имаше около септември миналата година, но беше само за около месец, след което пазарът там също затихна.

В момента огледите с купувачи са много, срещите са много, но до сделки се стига трудно. Често се случва и да достигне до сделка, но тя да се разпадне, тъй като банката в последния момент отказва кредит.

По отношение на спада в броя сделки за настоящето тримесечие спрямо  същото време на миналата година от „Явлена" споделиха , че очакват статистиката да отчете трикратен спад за периода декември - февруари. 

Компаниите в бранша вече оптимизират разходите, вклщчително и чрез съкращения на персонал, обстоен анализ на клиентите и възможностите за работа, пълен одит на ефективността на вътрешнофирмената организация.

Има и тенденция за продължаващо кредитиране, създаване на нови гъвкави финансови и лизингови схеми от страна на инвеститори и предприемачи, както и за нормализиране на цените, чрез намаление на маржините на печалбата. 

Според Страхил Иванов „пари в България има и те „парят". Хората искат да ги вложат, но не са сигурни коя е добрата инвестиция.