Има застой на пазара на недвижими имоти и причините за това са липсата на „живи" пари, ограниченото кредитиране и всички съпътстващи финансовата криза фактори. В момента се движим към дъното, което ще бъде достигнато още тази година. Леко оживление обаче може да започне да се усеща от лятото. Това заявява  Лъчезар Искров(на снимката), председател на Национално сдружение „Недвижими имоти" в утрешния брой на седмичника „Икономически живот". Според Искров е нормално, когато пазарът се докосне до най-ниската си точка, да следва оттласкване и да започне неговото постепенно съживяване. Това ще се случи ако банките започнат да кредитират. Ръст, какъвто регистрирахме през 2007 и 2008 г. обаче, не може да се очаква, прогнозира Искров.

За срив или „спукване на балона" при недвижимостите у нас не може да се говори. Има спад. Средното понижение е от порядъка на 20-25% и значително по-малко при качествените имоти. По-скоро се спука илюзията, че цените ще растат с темпа от последните 3 години. Достигнатите относително ниски ценови нива за определен тип имоти ще се запазят. Прогнозата, че  кривата на цените на имотите ще се понижи с 5-15 % до края на 2009 г. би могла да излезе вярна, но това щке са средни стойности, уточнява председателят на Национално сдружение „Недвижими имоти".

По думите му имотите с добро архитектурно решение, с високо качество на строителството и луксозни довършителни работи, разположени в среда с развита инфраструктура, ще запазят да качват своята цена. Най-сериозен обаче ще бъде спадът в средния ценови сегмент, където се генерираха по-големи печалби. Факт е, че има и доста слаби проекти, при които предприемачите ще са принудени да занижат допълнително цените с оглед пазарната им реализация, особено когато са ползвали кредити, които не могат да обслужват.

Предложението за по-лесен и евтин достъп при покупката на първо жилище от младите семейства, което наскоро беше направено от сдружение и Българската предприемаческа камара в строителството има за цел да спомогне за съживяване на пазара. Отчита се и факта, че покупката на жилище за собствени нужди е реална необходимост, особено при младите семейства. Предложението е дадено на правителството, макар хората от бранша да са наясно, че подобна идея би се приела изключително трудно сега. Принципно действия в тази посока са възможни. Държавата би могла да се намеси например като гарантира такива кредити. Това ще се отрази благоприятно на пазара, тъй като има много млади семейства, желаещи да закупят жилище, но при силно затегнатите условия за финансиране от страна на банките нямат възможност.

Искров посочи, че доскоро много строителни предприемачи и собственици са живеели с илюзията, че тенденцията за поскъпване на имотите ще продължава до безкрай, докато се достигнат ценовите нива в Европа. Основната разлика между настоящия пазар на имоти в България и Стара Европа е в значително по-ниските нива на лихвите там. Редуцирането на лихвите в тези страни се прави с цел да се стимулира кредитирането и да се избегне навлизането на икономиките в рецесия. Например във Великобритания намаляването на основния лихвен процент до 0,5% в комбинация с поевтиняването на имотите е стимул за купувачите да сключват сделки. По данни на Английската централна банка броят на одобрените ипотечни заеми в страната се повишава за втори пореден месец. На фона на страните от Стара Европа България се отличава с много по-високи нива на лихвите и значително по-затегнати условия за кредитиране, обобщава Искров.