Жилищата в България са надценени по много показатели и e въпрос на време балонът да се спука. Съветът ми към купувачите е: изчакайте, жилищата в България няма да свършат, заяви пред Bloomberg TV Bulgaria проф. Красимир Петров, доктор на икономическите науки от Ohio State University.
И препоръчва търсещите ново жилище да плащат наем сега, тъй като рискът при влизане на пазара е огромен.
Професорът изреди три метрики, с които всеки може да прецени колко точно подценен или надценен е един имотен пазар.
Първият е свързан с броя наеми, с които жилището може да се изплати. Прието е, че при балансирани цени един жилищен имот трябва да може да се изплати с между 80 и 100 наема. "Когато може да се изплати за 60, се смята за изгодно, а когато е 150 или повече, то е надценено", каза проф. Петров. Стандартът за определяне на балон е 200 наема.
Каква е ситуацията в България? Нужни са около 300-400 наема за изплащане на едно жилище, каза той.
Втората метрика е според доходите на домакинството, като обичайно се смята, че жилището трябва да може да бъде изплатено с двугодишния доход на цялото домакинство. Тоест, ако то общо взема 3 000 лв. месечно, жилището трябва да струва 72 хил. лв. Ситуацията в България? Нужни са 5-6 годишни дохода.
Третата е наемът спрямо ипотечната вноска. Прието е, че наемът трябва да е 2 пъти месечната вноска, за да сме в нормата. Професорът изчислява, че и според тази норма жилищата са надценени 2,5 пъти.
Причината за разликата между наема и вноската се крие в амортизацията на жилището, мебелите, нужните ремонти, както и рискът, който собственикът поема — относно бъдещата цена, както и заради това, че той 25-30 години всеки месец трябва да прави вноска.
Привържениците на тезата, че в София няма имотен балон дават пример с увеличението на средната заплата, което в последните 7 години изпреварва поскъпването на имотите. По данни на НСИ от 2015 г. досега средната заплата в столицата се е увеличила с 80% (от 1150 на 2073 лв.), а цените за същия период са нараснали с 57% за новото строителство и с 66% за съществуващите жилища.
"Аргументът е частично валиден. Той показва, че жилищата през 2016 г. са били 3 пъти надценени, а сега са, примерно, 2,8 пъти. Още тогава сме били в зоната на балона".
Дори да приемем, че в България има 20-30% сива икономика и че реалните доходи са по-големи от официалните данни, това няма да промени коренно изводите, обясни проф. Красимир Петров, като посочи, че доходите все пак не са 2-3 пъти по-високи от декларираните.
България често се дава за пример като страна с ниско ниво на задлъжнялост. Общият размер на жилищите кредити в страната по данни на БНБ е 13,7 млрд. лв. към края на октомври т.г., което представлява малко над 10,5% от БВП. За сравнение, в страни като Чехия този показател е около 25%, в Германия - над 40%, в САЩ, Великобритания и скандинавските държави - между 50 и 100%.
"Самият факт, че западняците са задлъжнели "до козирката", не означава, че и ние трябва да правим това. В България нещата изглеждат така - ипотеките са концентрирани в младите, на възраст от 25 до 40 години, които са свръхзадлъжнели. От друга страна са хората на 50-60-70 години, при които задлъжнялостта е много ниска."
Проф. Красимир Петров определи предупрежденията на БНБ относно бързия ръст на жилищния кредит като "след дъжд - качулка". Централната банка не трябва да приказва, а да действа. БНБ отдавна трябваше да предприеме мерки, да вдигне задължителните минимални резерви и така да затегне жилищното кредитиране и да спре надуването на имотния балон, добави той.
Хирам
на 30.12.2021 в 11:26:26 #2Ама че е зле тоя прифесор:-) и после българското образование било слабо, а в Охайо като гледам какви са им преподавателите, май по-добре да си седите в УНСС, поне там такива брътвежи няма да ви преподават. Значи ако жилище се изплаща с 80-100 месечни наема, това означава, че печалбата от капитала ви вложен в имот е 12-15% което е абсурд. Давам тристаен в Бели брези за 800 месечно, 9600 годишно, значи апартаментът ми струва според професора от Охайо между 65 и 80 000 лв? То не за лева, а за 80 хил паунда да го пусна, ще ми счупят телефона, тоя какви неща пише? А инфлацията от 30% годишно къде я сложи бе професоре? А лихвите по депозитите, дето са нула или минус? А риска от банковия депозит, при фалит, война, локдаун, поредни реформи и т.н. рискове? Ужас, пълна некомпетентност!
draci
на 29.12.2021 в 23:45:22 #1Тоя пишман експерт вече не знам колко години обяснява как балона щял да се спука до края на годината, след първа ковид вълна, със сигурност след втора... Не само че никакъв балон не се спука, ами няма никакви индикации цените да падат. "Bтopaтa мeтpиĸa e cпopeд дoxoдитe нa дoмaĸинcтвoтo, ĸaтo oбичaйнo ce cмятa, чe жилищeтo тpябвa дa мoжe дa бъдe изплaтeнo c двyгoдишния дoxoд нa цялoтo дoмaĸинcтвo. Toecт, aĸo тo oбщo взeмa 3 000 лв. мeceчнo, жилищeтo тpябвa дa cтpyвa 72 xил. лв." Това, което пишман икономистите не знаят, е че хората, които ги купуват тия имоти по 400-500к са с доход на домакинство между 6 и 10к. Това е смешно да се говори, че хора с общ доход 3000лв теглят кредити и купуват имоти за по половин милион, защото им били ниски лихвите. Нищо подобно. Ако средната заплата за последните 10 години се вдигна три пъти, то е защото на младите заплатите им се вдигнаха 5-10 пъти, а те са хората, които купуват най-много имоти. Тия, които горят за балони просто не знаят какви са доходи на младите. Е затова на всички пишман икономисти им излезнаха криви прогнозите. Чакай такъв "балон" да се спука.