Хората в Хасково не трябва особено много да се притесняват по повод установения уран във водата. Това обяви в ефира на БиТиВи проф. Павел Пенчев, председател на Българската асоциация по подземни води и дългогодишен преподавател в Минно-геоложкия университет
"Там имаме леко повишение на уран, който поначало си го има в почти всички подземни води - в малки концентрации", коментира проф. Пенчев.
Той смята, че проблемът се преекспонира. През 1994 г. били проведени проучвания и тогава нямало проблеми с Първа помпена станция, която е най-добрият водоизточник в Хасково, смята проф. Пенчев.
След като има 3 пъти покачване от нормално допустимите нива, има проблем, не е инцидентно, смята председателят на Българската асоциация по подземни води. Той уточни, че уранът има два елемента на риск - като химически елемент и лъчението.
"Хората не трябва особено много да се притесняват. В случая това не е някакъв скандал", подчерта проф. Пенчев.
Той заключи, че държавата не знае какво да направи и отделните институции си прехвърлят топката.
Иначе водата в Хасково е забранена за пиене и готвене от снощи, съобщиха от Районната здравна инспекция.
Седем водоноски ще обслужват жителите на града. Те ще бъдат поставени до болницата, социалните заведения и в най-засегнатите квартали.
DedoGocho
на 14.04.2017 в 11:23:14 #3проблемът се преекспонира. През 1994 г. били проведени проучвания и тогава нямало проблеми с Първа помпена станция, която е най-добрият водоизточник в Хасково, смята проф. Пенчев. Г-н Професор пихте ли си хапчетата преди да се изкажете като се базирате на изследване от миналият век.Редовно ли употребявате от упоменатия източник
Mithrandir
на 14.04.2017 в 10:24:53 #2Да, разбира се, няма нужда хората да се притесняват. Уранът не е опасен. Даже се препоръчва, особено при демократични бомби с обеднен уран.
Пантю
на 14.04.2017 в 10:12:09 #1В гр. Хасково има голямо производство на бира, вино и други напитки, които съдържат предимно вода! К'во става с тях?