Животновъди ще блокират Подбалканския път за един час дневно от 4 юни заради налаганите им ограничения по отношение на пасищата, съобщи БНР.
Ще бъде изграден и палатков лагер, по думите на животновъда от Калофер Тодор Диклиев - "за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България, да има бъдеще за децата ни". "Не сме само животновъди на барикадата", каза още той.
Според Диклиев през последните 25 години систематично се ограничава възможността на животновъдите да извеждат животните на паша в Балкана заради "законови или извънзаконови мерки" за опазване на природата. Фермерите пишат за проблема до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и други институции, но никой не им отговаря. Завели са и дело. "Тези хора, които го правят, явно са много силни, защото пета година ни държат на първа инстанция в Карлово", коментира той.
Тодор Диклиев изтъкна, че вече е почти среда на годината, а животновъдите още нямат позволителни за пасища и им съставят актове, където и когато ги срещнат. "Искаме да ни пуснат да пашуваме тази година. Както през миналата година режимът на пашуване - да може да изкараме животни", заяви Диклиев.
Фермерът не е съгласен с аргументите за опазване на биоразнообразието, с които се ограничава пашуването. "Да направят един хубав мониторинг, да се види как е запазено биоразнообразието! Защото имаме доклад от 2013 г., който доказва - едно от тревните местообитания, най-често срещаното пасище е намалено с 50% вследствие на слабо изпасване. Те правят по окомерния метод мониторинг и казват, че всичко е преизпасано и ерозирано вследствие на пашата", отбеляза той. По думите на Диклиев в България няма институции, които да погледнат сериозно на нещата. Той призова да се направи истински мониторинг - пасище по пасище.