От няколко години насам профилът на българския емигрант започва все повече да съответства на профила на работната сила в България. Това заяви политологът от СУ доц. Борис Попиванов в предаването Money.bg по Bulgaria On Air.

"През 90-те години на миналия век, когато в края на социализма започва голямата вълна на емиграция, този процес получи популярното название "изтичане на мозъци", което подсказва, че става въпрос за висококвалифицирани български граждани, които отиват на високи постове в САЩ и Западна Европа. Постепенно обаче с отпадането на ограниченията на българските граждани в ЕС, все повече хора с по-ниска квалификация заминават да работят в чужбина. Така с изтичането на мозъци, може да кажем, че има и "изтичане на ръце" или на хора, които се занимават със строителство, домашни грижи, чистачи и др. Това е доста пъстра картина, която напомня на работната ръка у нас", заяви той.

Какво мотивира българите да заминават в чужбина?

По думите му икономическите причини винаги са били водещ фактор. Но с това се наблюдават и други мотиви, като образование, социална сигурност. Някои заминават, защото смятат, че там където отиват могат да планират своето бъдеще и ще знаят какво ще се случи след 5 години, докато у нас нещата се променят много бързо и се чувстват несигурни в България.

"Интересен е случаят с висококвалифицираните мигранти, при които има три варианта за кариерно развитие. Първият е когато от висококвалифицирана позиция тук, заминават на висококвалифицирана позиция в чужбина. Други отиват на по-нискоквалифициран труд, но благодарение на умения се издигат в кариерата си. Третият вариант е най-неприятен, когато от висококвалифициран труд се отиде на нискоквалифициран и остават на тази поезия в дългосрочен план", обясни той.

Тези, които са най-склонни да се завърнат в родината си са българите, които са на по-нискоквалифицирани позиции за д граница. Най-често те отиват с идеята да се върнат в страната си. Останалите обаче виждат възможности за себе си и се чувстват част от друга среда и за тях идеята за връщане в а България означава връщане назад.

"Най-желана за емиграция е Германия. В рамките на Европа две държави са фаворити - от около 15-20 години насам това са Германия и Великобритания, като Брекзит успя малко да снижи интереса. Основният интерес към Великобритания е свързан с това, че хората си мислят, че владеят английски, но често се оказва, че има езикови затруднения, а Германия винаги е привличала с трудовия си пазар", заяви експертът.

Според Попиванов Германия привлича всякакъв тип работници- и с висока квалификация, и с не толкова, докато Испания и Италия привличат повече сезонни работници.

Как да върнем българския мигрант у нас?

Миграцията е трудно обратим процес за мнозина от българите. Най-добрият вариант за България е продължаване процесите на интеграция в ЕС, които да превърнат в реалност възможността за вътрешноевропейска мобилност, смята той.