"Американската мечта" или възможността за бързо реализиране на материално благополучие, може да е по-близка, отколкото изглежда. И тя е постижима не само в САЩ, казват експертите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие .
Експертите на ОИСР изчислиха колко поколения ще са необходими на деца от семейства с ниски доходи, за да постигнат средния доход в страната въз основа на еластичността на доходите. Този показател определя колко доходът на децата зависи от доходите на техните родители.
Средно за 30-те страни, включени в класацията, са необходими 4-5 поколения за деца от семейства с ниски доходи, за да се постигне средното ниво на доходите в страната.
Интересното е, че в САЩ този показател почти съвпада със средното ниво от 5 поколения.
Важно е също да се отбележи, че процентът на социална мобилност е най-висок в Северна Европа. В тези страни е необходимо по-малко време, за да се достигне средният национален доход.
Кои са 8-те държави, в които американската мечта е най-лесно постижима за деца от семействата с най-ниски доходи?
8. Австралия
Според експертите на ОИСР, в Австралия за четири поколения е възможно да се постигне средното ниво на доходи в страната. В същото време коефициентът на Джини*, който се използва за оценка на нивото на неравенство в страната, е 0,330.
7. Канада
В Канада дете от семейство с ниски доходи ще се нуждае средно от четири поколения, за да достигне средното ниво на доходите в страната. Коефициентът на Джини е 0,310.
6. Нидерландия
Експертите на ОИСР оценяват, че хората живеещи в Нидерландия също се нуждаят от четири поколения, за да се измъкнат от бедността. Коефициентът на Джини е 0,285.
5. Белгия
В Белгия, както и в други страни с рейтинг, са необходими четири поколения, за да се постигне средното ниво на доходите в страната. Коефициентът на Джини е 0,266.
4. Швеция
Както споменахме по-горе, в страните от Северна Европа американската мечта е най-постижима. Само за три поколения шведското семейство може да излезе от бедността. Коефициентът на Джини е 0,282.
3. Финландия
В тази северна държава също така са необходими три поколения, за да се постигне средното ниво на доходите в страната. Коефициентът на Джини, характеризиращ нивото на неравенство, е 0,266.
2. Норвегия
В Норвегия едно семейство също може да излезе от бедността след три поколения. Коефициентът на Джини е 0,262.
1. Дания
Дания е страната, в която американската мечта се сбъдва на пракатика най-лесно и бързо. Само за две поколения датско семейство може да постигне средно ниво на доходите в страната. Коефициентът на Джини е 0,261.
*Коефициентът на Джини носи името на италианския икономист и социолог Корадо Джини, който го предлага за първи път в 1912 г. Индексът се използва за статистическа характеристика на разпределенията на благата в едно общество, т.е. на паричната разлика между благосъстоянието на бедните и богатите в една държава. Приема се че той изразява тяхната 'неравномерност' като стойност 0 показва пълна еквивалентност или равнопоставеност, а стойност 1- абсолютната ѝ липса. Често този коефициент се прилага за охарактеризиране на доходи или благосъстояние; така например за Япония е 0.547, а за Намибия - 0.847. В САЩ от през последните 75 години стойността му устойчиво е нараснала до 0.801.
Spotlight
на 17.02.2020 в 00:57:23 #4Към №3 Зна, че го казваш на шега, но когато си навлязъл прекалено "дълбоко" в бизнеса, просто нямаш време нито за ваканция, нито за почивка. Българина си мисли, че като имаш пари, веднага се пенсионираш. Грешка! Бях пенсиониран за 6 години и се побърках, затова се върнах на работа. Да, работя 7-8 месеца, другите си ги изкарвам в Б-я. Друг пример. Братовчет ми беше елитен адвокат. Това за "не можеш да се насладиш" съм го чул от него. Пострада, парализира се от врата на долу и почина малко 10 г. след това. Имаше пари бол.
ognyan-petkov
на 16.02.2020 в 23:32:06 #3Написаното, меко казано не отговаря на истината, а твърдо казано е груба лъжа. Познавам българи в Австралия и САЩ, които без да чакат 4 или 5 поколения достигнаха и задминаха средния стандарт за съответните страни за около 20 години. А би трябвало да се броят за бедни при емигрирането си, защото са дошли само с дрехите на гърба си.
le joker
на 16.02.2020 в 20:04:51 #2Е като се нафрашкаш с пари не можеш ли да им се насладиш
Spotlight
на 16.02.2020 в 19:01:58 #1Каква американска мечта е това, да чакаш няколко поколения. Нали затова се нарича "Американска мечта", да отидеш там и да преосперираш. Аз за пет години постигнах толкова (от 1989 г.), колкото средно статистическия американец не може да постигне до живот. Тук вече избираш, да си фрашкан с пари, но да нямаш никакво време да им се насладиш или да избереш един стабилен живот с достатъчно доходи и да можеш "да помиришеш цветята".