Заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джоана заяви в петък, че има интензивна геополитическа конкуренция в Черноморския регион и добави, че алиансът, заедно със своите партньори, предприема мерки за възпиране, отбрана и устойчивост, съобщава румънската медия "Агепрес".
"Всички сме загрижени за положението и агресивната позиция на Русия в и около Украйна. Ние предприемаме стъпки за смекчаване и възпиране на това. Ние също така разглеждаме партньорството на НАТО със страни като Украйна, Грузия, Молдова. Това са важни партньорства за нас".
"Ние разглеждаме отблизо и Западните Балкани и нашите външни министри в Рига преди няколко дни разгледаха тези въпроси, а също така разглеждаме и Черноморския регион, който се превърна в място на интензивна геополитическа конкуренция и предприемаме активни действия и стъпки за осигуряване на възпиране, отбрана и устойчивост в региона, в трите съюзника в НАТО - Румъния, България и Турция - но също и с нашите близки партньори - Украйна и Грузия - работим усилено заедно, за да поддържаме Черноморския регион безопасен, отворен за свободата на навигацията, място, където идеите и бизнесът процъфтяват, без да бъдат блокирани от геополитическо напрежение".
Заместник-генералният секретар на НАТО добави, че "силно, демократично и устойчиво общество" е "първата линия на отбрана" в контекста на настоящите предизвикателства.
"Йенс Столтенберг каза вчера, че авторитарните сили открито подкопават глобалните правила, за да увеличат своята сила и влияние".
"Пандемията, която ни вълнува толкова много и което оказва толкова голям натиск върху нашите общества, хора и институции - пандемията е само един елемент от този трансформиращ коктейл, израз на обратите на човешката история и еволюция. Силното и устойчиво общество е първата линия на защита. Армията, сигурността, НАТО и ЕС са много важни, но първата линия на отбрана е представена от силно, демократично, устойчиво общество и трябва да имаме това предвид", каза той.
Джоана подчерта важността от приспособяването към "сложен и важен период" от човешката история, като отбеляза, че от самото си създаване НАТО непрекъснато се приспособява към постоянно променящата се стратегическа среда.
Той обърна внимание и на мащаба и скоростта на технологичната революция, обсъждайки изкуствения интелект, големите данни, биотехнологиите, новите материали.
chafeto
на 11.12.2021 в 16:08:25 #5friend Сега Русия има ок 1/40та част от бреговата ивица, а иска да диктува всичко в морето. ********************************************************* В тая 1/40 включваш ли Криум? А ти какво очакваш, да оставят всичко на геополитическите си конкуренти и да си останат "наведени" както през деветдесетте, да се свият в черупката си? Няма как да стане. Тези, които имат излаз, като нас, Румъния и Украйна не ги брой за играчи, те са само част от "оръженосците"( а ние дори не сме и това, ние сме теляци). Играта е между САЩ, Русия, а от известно време и Турция, която вече не е само оръженосец. Друг е въпросът, че Русия и Турция имат излаз на Черно море, а САЩ са тук в ролята си на нещо свтовен жандарм. Поне на теория, на практика нещата са доста по-сложни и никак не са доволно от това, че за разлика от деветдесетте, вече трябва да се съобразяват с претенциите на още двама играчи и то сериозни. По принцип замисълът беше след като Украйна стане американски васал, американците да си трапосат корабите в Севастопол и те да "раздават картите", ама нещо не им се получи и от тогава се опитват да вменяват мъката си по изгубената възможност и на останалия свят. Иначе още по време на Османската империя Англия е изпадала в ужас от мисълта Русия да контролира Босфора. Затова е поддържала осмаците, затова Русия през кримската война е воювала не само срещу Турция, но и срещу Англия и Франция. Днес Англия не е на дневен ред като важен фактор, те още с края на ВСВ се присъдениха към групата на оръженосците.
chafeto
на 11.12.2021 в 15:45:22 #4Кастело Белведере Нашият пътят на демократично развитие минава през силна и единна Европа, която да може да се противопоставя на рушащите режими от типа на путинския, които правят всичко за да подкопават свободните страни, искат с военни заплахи и изнудвания да се задържат някъде около европейската цивилизация. Защото е очевадно, че вече ни дишат праха и пропастта се задълбочава в много сфери: икономическата, финансовата и най-вече в духовната и чисто човешка сфера. ********************************************************************* Тигрице, при нас няма развитие, още повече пък демократично, деградацията е факт във всяка сфера. А силната ти Европа е напълно геополитически "импотентна" и единствената и роля е да бъде "ординарец" на своя задоекански командир. Ама командирът постепенно губи почва, а иначе мощната в икономическо отношение Европа си остава все така жалка във военно, а от там и геополитическо отношение. Затова на нищо не може да се противпостави. Сега има препоръка от ЕК името Коледа да се замени с "празничен сезон" за да не бъдат оскърбявани "новите европейци". Никой обаче не споменава какво е отношението на "новите" към налаганата с религиозен фанатизъм педе*растия. В това е силна Европа - изкореняване на фундаментални ценности, на които се крепи физическото оцеляване на общностите и замяната им със сексуални отклонения и някакви кухи приказки за балъци. Силна е и в това да си обгрижва бъдещите екзекутори, чиято първа цел ще са именно такива като теб. Сиреч, силна е самоунищожението си.
Кастело Белведере
на 10.12.2021 в 22:48:54 #3Нашият пътят на демократично развитие минава през силна и единна Европа, която да може да се противопоставя на рушащите режими от типа на путинския, които правят всичко за да подкопават свободните страни, искат с военни заплахи и изнудвания да се задържат някъде около европейската цивилизация. Защото е очевадно, че вече ни дишат праха и пропастта се задълбочава в много сфери: икономическата, финансовата и най-вече в духовната и чисто човешка сфера.
avedar52
на 10.12.2021 в 22:02:46 #2Спокойствие ще има когато американците и страните не граничещи с Черно море се приберат у дома си!
friend
на 10.12.2021 в 21:00:22 #1Кога беше спокойно Черно море? Когато русия и Турция си поделиха морето, а на България и Румъния оставиха само малка част от Западната му част? Как стана така, че при подялбата на Черно море не бяха поканени България и Румъния въобще. Това ли е спокойното море, когато някой иска да си вземе колкото си иска? без да се съобразява или пита другите около морето? Сега Русия има ок 1/40та част от бреговата ивица, а иска да диктува всичко в морето. Естествено е останалите страни да поискат някой да им помогне от евентуална инвазия. Русия има право да си разполага войските където си поиска на нейна територия. Другите страни са суверенни и също имат такова право. Е, Русия също може да покани китайски войски на своя територия.