Няколко европейски държави, включително Норвегия, Дания, Нидерландия и Ирландия, временно спряха използването на ваксината срещу коронавируса на AstraZeneca заради съмнения за дълбоки венозни тромбози, белодробен емболизъм и тромбози (кръвни съсиреци). Италия, Австрия, Естония, Люксембург и Литва спряха определена партида от ваксината - 1 милион дози, изпратени на 17 държави.
Имунизационната програма с ваксината на AstraZeneca продължава в други държави, включително Великобритания и Франция. Обединеното кралство насърчава хората да продължат да се ваксинират.
Според британско-шведската компания регистрирани са 15 случая на дълбоки венозни тромбози и 22 случая на белодробен емболизъм сред повече от 17 милиона ваксинирани в ЕС и Великобритания, пише "Гардиън".
Какво е дълбоко венозни тромбози и белодробен емболизъм?
Понякога могат да се образува тромбоза (съсиреци) в артериите, често на краката заради намалено кръвообращение. Когато тези съсиреци се образуват, дали в долната част на краката, ръцете или на други места, това състояние е известно като дълбока венозна тромбоза.
Най-честото усложнение вследствие на дълбока венозна тромбоза е белодробната емболия, когато тромб или част от тромб се откъсне и стигне до белите дробове.
Това е сериозно и потенциално животозастрашаващо състояние, защото засяга нивата на кислород в белите дробове и може да причини увреждания на белия дроб. Симптомите могат да включва болки в гърдите, задух, кашлица и замаяност.
Най-добрият начин за предотвратяване образуването на съсиреци е да се поддържа здравословно телосложение, да се поддържа физическа активност, добра хидратация, да се избягва тютюнопушене и дълго застояване.
Ваксината на AstraZeneca причинява ли тези проблеми?
В съобщение от компанията отбелязват, че процентът на случаите на дълбоки венозни тромбози и белодробен емболизъм сред милиони ваксинирани е "много по-нисък от очакваното да се случи естествено в общата популация с такъв размер и е подобно като при други лицензирани ваксини срещу COVID-19".
От компанията поясняват, че естеството на пандемията е довело до увеличаване вниманието към отделни случаи и те са отишли отвъд стандартните практики за следене безопасността на разрешени медикаменти, за да се гарантира обществената безопасност.
По отношение на качеството, от AstraZeneca казват, че няма потвърдени проблеми, свързани с доставените партиди в Европа и останалата част от света. В допълнение компанията провежда тестове, а отделно европейските здравни органи правят проверка.
До момента тестовете не могат да свържат пряко случаите с ваксината.
Какво казват учени и експерти?
Според специалистите държавите, спрели използването на ваксината, са взели решението като "предпазна мярка". Но те подчертават, че кръвни съсиреци се срещат сред хората изключително често. Например, Центровете за превенция и контрол на заболяванията в САЩ регистрират 60-100 000 смъртни случая на година от белодробна емболия. Те се срещат най-често при възрастните и хора с хронични заболявания.
Експертите припомнят, че повече от 2,5 милиона са жертвите на коронавируса и всеки ден умират по 8000-10 000 души по света. Над 320 милиона души по света вече ваксинираните.
Клиничните изпитания на ваксините преди да бъдат одобрени не са установили увеличени рискове след прилагането им.
ce
на 15.03.2021 в 12:30:44 #3аз какво мога и не мога няма значение фактът е че ти си тиква комунистическа и верваш само на квот партията ти спусне и когато коментарът е на място защото е факт това което казвам почваш да плюеш по вестителя жалко комсомолско комплексарче си
coco7
на 15.03.2021 в 12:13:27 #2Първият тъпак вече се е изказал. Ти в Европа може да чистиш само тоалетни с това мислене.
ce
на 15.03.2021 в 11:39:14 #1европа си играе не на руска рулетка а на тука има тука нема ...