След като агенция РИА Новости съобщи вчера, че руската компания "Атомстройекспорт" е подала съдебен иск срещу Националната електрическа компания (НЕК) за неизплатени 58 милиона евро за вече свършена работа по проекта за АЕЦ "Белене", от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) обявиха, че сме готови да внесем контра иск в Арбитражния съд в Париж. „Ако това наистина е факт и ако руската страна официално потвърди тази информация, българската страна има легитимни контра претенции, надвишаващи размера на цитираната сума и веднага ще заведе контра иск", пише в съобщението на МИЕТ.
Официална позиция от страна на „Атомстройекспорт" все още няма, но със сигурност публикацията на руската агенция не е измислена. В новината на РИА Новости се посочва неназован източник на информация от „Атомстройекспорт", което навежда на мисълта, че най-вероятно се опипва почвата, за да се провери как ще реагира българската страна.
Все още има време, преди да бъде взето окончателното решение за бъдещето на втората атомната централа. До края на септември трябва да стане ясно дали ще има продължение на договора за изграждане на АЕЦ „Белене". На 30 юни бе подписано 13-ото допълнение към споразумението на НЕК с „Атомстройекспорт", с което преговорите се отлагат с нови три месеца.
Затова с основание може да се каже, че някой прави опит за рекет. Въпреки че според съобщението на МИЕТ е „несериозно да се очаква да бъдат коментирани неназовани източници".
Според премиера Борисов, цитиран в днешната водеща статия на вестник „Стандарт", делото е било заведено преди няколко дни. В ответен иск страната ни, в лицето на НЕК, която е страна по споразумението, може да претендира за около 61 млн. евро насрещно вземане за старо оборудване.
Досега обаче българската страна не е уведомена по надлежния ред за заведен иск от страна на Атомстройекспорт срещу НЕК, пише в днешното прес съобщение на МИЕТ.
България има известни прегрешения, защото е спряла да плаща от началото на годината дължимите по 5 млн. евро на месец на руската страна с аргумента, че изчаква становището на консултанта. Наетият екип от британската банка HSBC трябва да се произнесе до края на септември доколко проектът ще бъде ефективен и рентабилен за България.
Ако се вярва на публикацията на РИА Новости „предприетата мярка от страна на „Атомстройекспорт" е процесуално необходима, защото става дума за вече извършени работи, за чието изпълнение двете страни имат подписан сертификат". Още повече, че според неназования източник посочената сума е за извършени дейности, за които компанията е използвала „кредитни ресурси" по молба на българската страна.
Потвърждение за предположението, че се прави опит за рекет, е написаното от руската агенция, че подаденият иск е първата съдебна процедура, но не се изключват и следващи подобни действия на руската компания заради „неизпълнение от българска страна на задължения, фиксирани в подписани двустранни документи".