„1.2 млрд. дупка в хазната", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Дупка от 1,2 млрд. лв. зейна в хазната само за два месеца, научи "Стандарт". Едва 1,75 млрд. са влезли в бюджета през януари. Година по-рано приходите са били 2,61 млрд. лв. Тенденцията за спад продължава, призна зам.-министърът на финансите Ана Михайлова. През февруари фискалният резерв се е стопил с повече от милиард, сочат данните на БНБ. Държавният джоб изтънява заради кризата, харчовете на предишния кабинет и наследените дългове, обясниха експерти. Сега хазната ударно връща ДДС, за да помогне на бизнеса. Изплащат се дълговете към строителните фирми, направени от правителството на Станишев, както и по-високи пенсии, заложени от тройната коалиция. В същото време икономиката затъва, а постъпленията от данъци намаляват. Високите акцизи на цигарите пък доведоха до бум на контрабандата.
Още по темата от „Стандарт"

„Кабинетът гласува рекордно висока сума за 2 км път в София", разкрива от първата си страница „Сега"
Новата отсечка на софийския Околовръстен път между кварталите Симеоново и "Младост" ще струва рекордните 17 млн. лв. (8.7 млн. евро) на километър. Това стана ясно вчера, след като правителството гласува 20 млн. лв. за отчуждаване на терени, които се намират по протежение на 2 км от участъка. 30 млн. лв. без ДДС пък ще струва самото строителство на 2.8-километровата отсечка, според предварителната цена на агенция "Пътна инфраструктура".

Вече готовият участък от южната дъга излезе 16 млн. лв. за километър, с което се нареди сред най-скъпите магистрали у нас. За сравнение наскоро "Трейс" спечели ожесточен търг за изграждане на отсечка от магистрала "Тракия" с оферта от 4.4. млн. лв (2.2 млн. евро) на километър.

Сметките показват, че общата площ на имотите, които ще се отчуждават, е около 72 000 кв. м. Това означава, че правителството предвижда по 277 лв. на кв.м. при обезщетяване на собствениците. Според брокерите на недвижими имоти тази сума е доста висока. "Офертните цени на парцели в този район са между 80 и 120 лв. на квадрат", коментира Добромир Ганев от "Форос". Има предложения и за 200 лв. за кв.м, но такива сделки в момента не се случват.

Любопитното е, че при предишното разширяване на столичното околовръстно бяха предвидени само по 100 лв. на квадрат, въпреки че това бе в разгара на имотния бум и тогава цените на имотите бяха по-високи. После нивата на обезщетения скочиха в съда, където собственици извоюваха по 300-400 лв. на кв.м. Според строителния бранш точно това доведе до рекордното оскъпяване на участъка. Тогава бившият регионален министър Асен Гагаузов коментира: "Свят ще ви се завие, ако ви кажа колко ще струва". Не е ясно как точно вносителят на предложението в МС - регионалното министерство, е изчислил, че за отчуждаване ще са нужни 20 млн. лв.
Още от статията на „Сега"

„Само бизнес и граждани поемат увеличението на парите за здраве", обобщава от първата си страница „Дневник"
Въпреки дефицитите в здравната система, които наложиха увеличаването на здравните осигуровки от 8 на 10% от началото на април, държавата няма да увеличи парите, които внася в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), а съществува вероятност и дори да намали трансферите си, показа проверка на "Дневник".

Идеята за увеличаване на вноската беше изненадващо лансирана от премиера Бойко Борисов в понеделник, въпреки ангажиментите на ГЕРБ за цялостно намаляване на осигурителната тежест. Вчера предложението беше прието от кабинета, въпреки критиките на бизнес организации, синдикати и икономисти в последните дни.

След одобряването на промените от министрите стана ясно още, че държавата няма да увеличи парите, които дава на НЗОК за осигурените от нея лица. Сега, при 8% здравни осигуровки за компаниите и работниците им, бюджетът плаща на здравната каса по 4% от минилания осигурителен доход за децата и по 8% за пенсионерите и държавните служители.

След промените, частният сектор ще плаща 10% "данък здраве" (в съотношение работодател служител 60:40), а задълженията на държавата няма да се променят. Разчетите на кабинета са това упражнение да доне се още 300 млн. лв. в бюджета на НЗОК. Тези пари основно ще отидат в болниците.

Вчера нито здравната каса, нито Министерство на финансите отговориха защо се налага събирането на допълнителни пари от здравни вноски, след като така или иначе е заложен голям излишък, а събираемостта върви по план (от осигурителни вноски в хазната са постъпили 221 млн. лв. За първите 2 месеца, а това е с 5% повече от януари и февруари миналата година), а заложените за тази година разходи на касата са 1.689 млрд. лв. или 3.5% по-ниски от миналогодишните.

Финансовият министър Симеон Дянков коментира, че увеличаването на осигуровките в кризата определено е непопулярна мярка, но"това е единствения начин (да се осигурят пари за сектора - бел. ред.), извън това да следваме пагубните политики, които повлякоха нашите съседки - Гърция, Испания, Италия". В понеделник премиерът Борисов пък обясни, че ако парите се вземат от резерва това ще доведе до бюджетен дефицит, а " впоследствие ще има девалвация на лева и кел файда от всички усилия, които се полагат."
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„60 лева на викач за митинг на Яне", разкрива от първата си страница „Монитор"
От 30 до 60 лева в брой са получили участниците във вчерашния митинг, организиран от лидера на РЗС Яне Янев, научи „Монитор". Изгладнели роми, докарани с автобуси от цялата страна, се появиха вчера сутринта на площада пред НДК.

Още в началото на седмицата представители от партията на Янев посетили ромската махала в Карнобат. Там направили примамливата оферта, която включвала извозване до столицата и плащане на ръка.

Вчера в 4 часа сутринта автобус с табела „Случаен превоз" е потеглил от Карнобат към София. Предимно мургавите пътници били уведомени, че ще получат парите си още преди да стигнат София. След края на митинга щели да бъда докарани отново в махалата. Автобуси пристигнаха и от други градове на страната.

Още щом стъпиха на плочките пред НДК повечето от платените протестиращи побързаха да изядат раздадените им от организаторите сандвичи, преди да тръгнат на шествието. Някои от ромите откровено признаха пред журналистите, че са получили пари, за да дойдат да правят панаир. Рехавото шествие, което седмици преди това се рекламираше като най-големия протест на десетилетието, започна от НДК, мина през Министерския съвет и завърши пред сградата на Народното събрание. То се водеше от лидера на РЗС и депутатите му. Духова музика подгряваше участниците с маршове и възрожденски песни, изпълнени в сватбарски ритъм.

"Невероятно, но 80% от недоволстващите са роми", не криеха учудването си случайните минувачи. На два пъти лидерите на РЗС държаха речи - веднъж на импровизирана трибуна върху партийна кола пред Министерския съвет и втори път на предварително приготвената сцена пред храм паметника „Св. Александър Невски"

„Коалиция на статуквото дои вече 20 години нашия народ. РЗС призовава българския народ да се вдигне срещу българската мафия в политиката", провикна се Яне в посока към Министерския съвет. Според него нямало никакво съмнение, че управлението на ГЕРБ е провал. Той призова премиерът да си подаде оставката както обещал предния ден и си иде в мир, за да може да бъдат проведени избори за Велико народно събрание.
Още от статията на „Монитор"

„Война за сметките", разкрива „Стандарт"
1,2 милиона са уредите в страната, като около 1 милион ще трябва да бъдат сменени. Фирмите за дялово разпределение ще получат от продажбата на новите уреди около 30 милиона лева - по 30 лв. с ДДС на уред. В същото време се спестяват 160 млн. лева от използването на дялово разпределение, каза Жечков. В момента държавата не контролира изискването на закона всяка фирма за топлинно счетоводство да предоставя достатъчно информация за своите уреди и начин на дялово разпределение, за да може да се работи и с уреди на конкурентна фирма, твърди Жечков.

Топлофикациите и фирмите започват истинска война за своя бизнес. Причината е в очакваните промени в енергийния закон, касаещи доставката и разпределението на топлинна енергия. Има призиви на топлофикациите да се мине към разпределение на топлинната енергия в зависимост от отопляемата кубатура, както е било, преди да се въведе дялово разпределение. Това каза Николай Жечков, изп. директор на "Бруната". Той обясни, че топлофикациите имат интерес от такава промяна, защото ще увеличат количеството топлинна енергия, която ще подават в сградите. Но пък сметката на потребителите ще нарасне с 20% и топлофикациите ще имат по-големи продажби, ако разпределението става на кубик, обясни Жечков.

Ден преди това шефът на "Топлофикация"-София Петко Милевски пък каза, че на дружеството е по-изгодно да произвежда по-малко енергия, за да не трупа загуби от неплатени сметки. Война започва и между фирмите за дялово разпределение за привличане на абонати. Те използват момента с изтичане срока на техническа годност на топломерите, когато абонатите могат при смяната на техниката да сменят и своята фирма. Компаниите приеха препоръките на Комисията за защита на конкуренцията за промяна в Закона за енергетиката, касаещи топлинното счетоводство. Потребителят да има право на избор да бъде собственик или наемател на уредите, гласят те.
Още от статията на „Стандарт"

„Бюджетът достигна критичната си точка", предупреждава „Сега"
Ситуацията с бюджета на държавата е по-лоша, отколкото правителството очакваше. Освен неизпълнение на приходите има голямо нарастване на разходите, което поставя хазната на изпитание и по всяка вероятност в средата на годината няма да се състои очакваната от всички спасителна актуализация, казаха икономисти пред "Сега".

"През януари има силно нарастване на капиталовите разходи и на субсидиите от бюджета, като няма публична информация за какво са отишли тези пари", заяви икономистът Димитър Чобанов. Увеличението през януари на капиталовите разходи, които по принцип отиват за ремонти и строителство, е двойно - от 35 на 70 млн. лв. Най-вероятно става дума за разплащането със строителните фирми. Според Чобанов обаче е неразбираемо защо са нараснали разходите за заплати на бюджетните служители и за издръжка на ведомствата, при положение че бяха обявени съкращения на хора и бюджети. През януари 2009 г. държавата е платила за заплати 192 млн. лв., а през януари 2010 г. - 201 млн. лв. За издръжка през първия месец на м. г. са отишли 117 млн. лв., а т. г. - 130 млн. лв. Общо през януари т. г. хазната е похарчила със 112 млн. лв. повече от м. г.

През есента на м. г. финансовият министър Симеон Дянков посочи датата 15 юни като момент, в който най-вероятно бюджетът ще може да се актуализира в положителна посока, защото според неговите сметки дотогава икономиката ще е тръгнала нагоре.
Още от статията на „Сега"

„Ски курорти върху безплатна земя", информира „Дневник"
Екоминистерството е "запретнало ръкави" да измери площта на ски зоната над Банско. Това стана ясно миналата седмица след сигнал на анонимен гражданин, че концесионерът на ски зоната фирма "Юлен" е надхвърлил почти два пъти предоставената му с договора земя от национален парк "Пирин". Дирекцията на парка, в който ски зоната попада изцяло, е почнала GPS измервания, с които трябва да установи общата площ на всички писти и съоръжения, каза за "Дневник" шефът на "Пирин" Георги Грънчаров.

Какъв ще е резултатът от проверката предстои да видим в началото на април, когато според Грънчаров замерванията ще са готови. Случаят обаче за пореден път напомни за един "брадат" проблем: националните и природните паркове в страната приютяват малки и големи частни ски курорти, от които държавата не събира никакви пари затова, че използват държавната земя, печелейки от нея. За многобройните хижи в защитените територии този въпрос също от години стои неуреден.
Съмненията към "Юлен"
Още през декември Българска фондация "Биоразнообразие" поиска проверка на размера на ски зоната над Банско. Според екоорганизацията "Юлен" е надхвърлила дадените й чрез концесията 995 дка и се е разпростряла върху 1910 дка от парка. Твърдението се основава на сателитни снимки на ски зоната, направени от Института за слънчево-земни въздействия към БАН и наложени в географска информационна система, изчисляваща площта.

Макар че сигнали за нарушения на концесионния договор от страна на "Юлен" има още от 2006 г., проверката за площта на ски зоната започва едва сега. 30-годишният договор с фирмата беше подписан през 2001 г. от правителството на Иван Костов. Тогава начело на екоминистерството беше настоящият зам.-министър Евдокия Манева.

Петър Петров от управителния съвет на "Юлен" отрече пред "Дневник" фирмата да е надхвърлила площта по концесионния договор и окачестви сигнала като партенка срещу нея. Екоминистерството отказа коментар как ще постъпи, ако нарушението се потвърди.
Още от статията на „Дневник"

„Мургина опрощавала данъци по телефона", разкрива „Стандарт"
Бившата директорка на Националната агенция по приходите Мария Мургина отива на съд с 4 обвинения. В събраните материали обаче няма доказателства за източено ДДС, както и за афери на фирмите на мъжа, с когото живее - Владислав Христов, уточниха от прокуратурата вчера. За разлика от разследването срещу бившия социален министър Емилия Масларова и ексвоенен номер 1 Николай Цонев, от Софийската градска прокуратура вчера не пожелаха да уточнят нито конкретиката на обвиненията, нито щетата, която Мургина е нанесла на държавата. Две от тях са за престъпления по служба, едно е за оказване на принуда, а четвъртото е за невярно попълнена декларация за имотното състояние, разбра "Стандарт". Заради тези обвинения Мургина е заплашена със затвор до 10 години, показа справка в Наказателния кодекс.

"Смятам, че сме си свършили работата. Обвинителният акт от вчера е в съда, затова не искам да коментирам. От него става ясно, че има нанесена значителна щета на бюджета", уточни вчера наблюдаващата прокурорка по делото Маргарита Немска пред "Стандарт".

По делото са разпитани над 40 свидетели, част от тях са данъчни служители. Не е ясно обаче колко от тях ще бъдат призовани от прокуратурата да свидетелстват в съда.

"Това са смешни обвинения. Според мен вместо затвор Мургина ще получи една голяма оправдателна присъда", коментира вчера един от тримата адвокати на бившия данъчен номер 1 Петър Китанов.

Той уточни, че сред обвиненията не присъстват нито обвиненията за милиарди източено ДДС, нито пък делата на мъжа, с когото Мургина живее на съпружески начала.

Според първоначалните сигнали, постъпили в МВР, Мария Мургина опънала чадър над 6 фирми на близкия си приятел Владислав Христов. Ревизии от 2003-2004 г., в които са проверявани фирмите на Христов за стари периоди, били "покривани с нейно съдействие като зам.-директор на НАП", твърдят данъчни.

Според данните през 1998-1999 г. били изплатени комисиони за стотици хиляди германски марки по сделки, в които контрагенти са български и офшорни компании. Само малка част от парите са преведени директно към техния действителен получател в България. Българските дружества превеждали на кипърските офшорки суми за предоставени услуги. След това офшорките пък връщали сумите обратно на българските фирми като чисти от данъци "заеми". Общата стойност на трансферите е за над 210 000 германски марки. Участници в аферата били българската фирма "Рокон" и кипърската офшорка "Аркс Трейдинг", собственост на Владислав Христов. На практика фирмите сключвали сделки сами със себе си и така ощетявали държавата със стотици хиляди левове. Нищо от това обаче не присъства в обвинителния акт срещу Мургина, категоричен е адвокатът й Петър Китанов.
Още от статията на „Стандарт"

„Още 300 млн. лв. за болниците и спешната помощ", информира „Монитор"
Допълнителни 300 млн. лв. ще влязат в Здравноосигурителната каса с повишаването на вноските, след като осигуровките бяха увеличени от 8 на 10 на сто. Това предвиждат приетите от правителството промени в Закона за бюджета на НЗОК. 249 млн. лв. от увеличението на средствата ще се използват за болнична помощ, 11 млн. лв. за първична извънболнична медицинска помощ, а 12 млн. лв. за специализирана.

Увеличението на осигурителната вноска е единствената възможност да влезе допълнително финансиране в здравеопазването на този етап. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков след заседанието на правителството вчера. Министрите решиха да се повиши здравноосигурителната вноска с 2 на сто от 8 на 10 процента. Увеличението ще влезе в сила от 1 април и ще се поделя в съотношение 60:40 между осигурител и осигурен. Вицепремиерът смята, че не си струва да си играем със здравето и чувствата на хората и да чакаме да дойдат по-добрите приходи в края на годината. Всяка друга крачка води до положението, в което са Гърция и Румъния, заяви Дянков. Според него в противен случай, подобно на съседните държави, щяхме да тръгнем по пътя на бюджетния дефицит по "спирала, която води до влошаване на качеството на услугата и намаляване на заплати и пенсии".

Проектът не предвижда изменение на парите, които държавата внася в бюджета на НЗОК. С промяната в приходната и разходната част салдото по бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2010 година няма да се промени. Това ще  гарантира финансова стабилност на институцията, пише още в проекта.

За да стане факт повишаването на данък "здраве", парламентът трябва да гласува приетия вчера проект за изменение на Закона на бюджета на НЗОК. Дянков е убеден, че депутатите ще подкрепят промяната. Министърът на финансите съобщи още, че в анализа на стойността на пътеките в болничната помощ, който е почти завършен, има фрапиращи констатации. Например клиничните пътеки за лекуване на деца са  недостатъчно финансирани, съобщи министър Дянков и добави, че това ще се поправи.

С 42 милиона лева повече са събраните средства за здравната каса за януари и февруари 2010 г. спрямо двата месеца на миналата година, съобщи директорът на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов. Общо 221 451 000 лева с натрупване са събрани към края на февруари 2010 г.
Още от статията на „Монитор"

„Как Европа излиза от кризата? С много пари!", е заглавието на анализ на „Сега"
Нова работна група от експерти на синдикати, работодатели и държава към Националния съвет за тристранно сътрудничество анализира вече доколко икономиката ни е цъфнала и вързала с досегашните 84 антикризисни мерки. Те уж стартираха на 27 юли 2009 г., а действието им изтича на 27 април т.г. Експертите имат задача и да предложат нови мерки и актуализиране на сегашните, за да имаме през април дългосрочен пакт за излизане от кризата, който да действа поне 2 години.

И синдикати, и работодатели са категорични, че по-голямата част от мерките досега изобщо не са задействани. Други са загубили актуалност и са неизпълними заради драматичната ситуация с дълговете на бюджета към бизнеса. "Държавата спря да плаща и това промени всичко. Другите проблеми станаха толкова дребни, че не си струва да им се обръща внимание", обясни шефът на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

В същото време Икономическият и социален съвет на България, който обединява експерти на социалните партньори и други институции, и до който се допитват правителства и министерства, анализира по собствена инициатива антикризисните мерки и опита на другите държави в Евросъюза. Подготвя се доклад с предложения кои от тях стават и за България. В доста страни намалението на данъци и осигуровки е основна мярка, но у нас дори се върви в обратна посока - кризата в здравеопазването по всичко личи ще бъде стоварена върху гражданите чрез безпрецедентно увеличение на вноската в средата на годината. Все по-невероятно звучи и държавата да спази обещанието си за ново намаление на осигурителните вноски.

"От анализа става ясно едно - трябват пари. Без пари не става. Нали за това ги трупахме - за черни дни. Ето, сега са черни дни, време е да пипнем малко резерва, щом трябва, но без да страда валутният борд", обясни вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров.
Още от статията на „Сега"

"Узаконяват спирането на парното за неплатени сметки", съобщава „Монитор"
Топлофикациите са на загуба и за да се повиши събираемостта на сметките, трябва да се предвиди възможността за изключване на отделни абонати и цели сгради от централното топлоснабдяване. Това заяви вчера икономическият министър Трайчо Трайков по време на дискусия, проведена в енергийната комисия на парламента. Редно е да се помисли дали отделни кооперации има изобщо смисъл да продължават да бъдат топлофицирани, добави той.

Министърът предложи да се търсят начини да се стимулират директните договори на етажните собствености с топлофикационните дружества. Според него от следващия отоплителен сезон субсидиите за парно за социално слабите хора ще се плащат от държавата директно на дружествата.

Междувременно стана известно, че от „Булгаргаз" са предложили на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да утвърди цена на природния газ за второ тримесечие на 2010 г. в размер на 522,40 лв. за хиляда кубически метра без ДДС или с 26,42% над досегашната. От газовата компания мотивират исканото поскъпване с по-високите цени на международните пазари, курса на долара и недовзетия приход от първото тримесечие на 2010 г., когато „Булгаргаз" получи по-малко от реалното увеличение на цената.

Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев обясни, че за 8,5% от поскъпването на газа негативна роля са изиграли по-високите цени на алтернативните горива, а 7-8 на сто се дължи на по-скъпия долар. Трудно ми е да кажа каква е обоснованата цена, коментира това предложение Семерджиев. За синьото гориво оскъпяване от над 15% трудно би било неприемливо, защото това се отразява негативно на всички потребители, каза той. Допълнително ще се решава с колко ще поскъпне парното, уточни той.
Още от статията на „Монитор"

„Енергийните дружества са силен инструмент за съживяване на пазара", казва в интервю за „Класа" Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ-София
Г-н Такев, какво е състоянието на БФБ в момента и какви са вашите очаквания за развитието на капиталовия пазар?
- Капиталовият пазар в страната беше много силно повлиян от финансовата и икономическата криза, като отбелязаните спадове бяха едни от най-големите от всички регулирани пазари въобще. Това логично доведе до загуба на инвеститорско доверие и спадане на активността от тяхна страна, като дневните обороти намаляха близо 8 пъти спрямо 2007 г. например. Също така, чисто технологичната невъзможност за момента да се печели дори и при падащ пазар, каквато по принцип бива предоставена от т. нар. къси продажби, допълнително демотивира инвеститорите. Налице са естествено и ред други проблеми, за които тепърва ще бъде търсено решение от институциите, свързани с пазара. Повечето от тях са също от технологично естество, но също така зависят и от координираните усилия на всички, а не само на борсата. Лично за мен, ако тези проблеми намерят решение в рамките на следващите две години, то може да се очаква, че това постепенно ще превърне местния пазар в модерно, ефективно и достъпно средство за финансиране и инвестиране, като същевременно ще повиши и регионалната му значимост.

Какви промени са необходими, за да се подобри състоянието на капиталовия пазар у нас след кризата?
- На 8 март борсата представи стратегията си и вижданията си за най-приоритетните цели, които следва да бъдат реализирани до 2012 г. Най-общо целите, залегнали в стратегията, са резултат от идентифицираните проблеми и могат да се групират в няколко насоки - подобряване на условията за търговия и инфраструктурата, подобряване на корпоративното управление и извършването на определени нормативни промени. В първата група най-съществено значение има извършването на промени в технологията, по която се осъществяват клирингът и сетълментът на сделките, така че да бъде дадена възможност за търговия и на други инструменти. По отношение на корпоративното управление на публичните дружества също се чуха много мнения, че е необходима сериозна работа и в бъдеще, макар през последните години да бе постигнато много. В третата насока, действащото законодателство, също смятаме, че са необходими известни промени, най-вече в Закона за публичното предлагане на ценни книжа по отношение на разпоредбите, касаещи „Централен депозитар" АД. Считаме, че следва да отпадне и забраната Сребърният фонд да инвестира на местния пазар, като тук следва изрично да подчертаем, че мотивите ни за това не са самоцелни или резултат от заблуждението, че един голям инвеститор ще реши проблемите на пазара изведнъж.

Една от целите, която новото ръководство си постави, е стартирането на търговия с фючърси и деривати. Преди дни станахме свидетели на стартиралата търговия с варантите на "Енемона" или първия дериватен инструмент на българския капиталов пазар. Какви новости можем да очакваме до края на годината?
- Търговията с фючърси и опции наистина е една от целите, макар и по-дългосрочна. Едно от необходимите условия, ако оставим настрана чисто технологичните изисквания като ефективния клиринг, е наличието на достатъчна ликвидност на спот-пазара. Ако такава липсва, то за участниците, които са на този пазар с цел хеджиране, това би станало прекалено скъпа операция. Също така ниската ликвидност на пазара на базовия инструмент означава и по-големи колебания на цените, които от своя страна биват усилени от деривативния инструмент. Ако говорим пък за търговия с фючърси и опции, без да са открити позиции в базовия инструмент, то това в повечето случаи се възприема повече като хазарт, да не говорим, че теоретично може да се постигне същият ефект и с ползването на заемен капитал.

Колкото до варантите на „Енемона" АД (макар по своето същество те да представляват опции), бих казал, че е като цяло положителен фактът, че една компания търси разнообразяване на палитрата от издадените от нея финансови инструменти. В този смисъл, аз лично очаквам до края на годината още няколко емисии варанти от други компании, като същевременно не е изключено да се появят и нови видове инструменти като например сертификати. Също така, приемането на подготвяните промени в Закона за публичното предлагане на ценни книжа би дало законова възможност и за т. нар. борсово търгувани фондове.
Още от интервюто на „Класа"

„Насред война не е време за стачки", казва в интервю за „Стандарт" лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев
Г-н Тренчев, как приемате ултиматума на премиера Бойко Борисов да не го притискат със стачки, защото може да предизвика предсрочни избори?
- Българинът не изгаря от желание да прави стачки за какво ли не като гърците. При нас стачката е много сериозна мярка и за да се стигне до нея, трябва да има много сериозен мотив и да не се вижда изход. Мисля, че най-доброто е да се търси решение на проблемите, преди те да са ескалирали. Затова и ние винаги търсим начин и форма за взаимодействие и диалог, така че проблемите да се решават и нещата да се случват.

А каква е оценката ви за здравната реформа на правителството?
- Тя не може да бъде еднозначна. Здравеопазването е скъпо занимание. Ще ви кажа само, че медицинската техника е втора по скъпотия след космическата. Тъй като едно общество не може да си позволи да няма здравеопазване, то трябва да му обръща внимание. По план - нещо, което много хора не искат да си спомнят - до 2005 г. от 6% здравната вноска трябваше да стигне 12%, но това не се случи. Тя не само остана 6%, но към нея освен личните лекари се прикачиха и болниците, и какво ли не. По закон вноската трябва да се използва само за лечебна дейност, а собственикът на здравното заведение трябва да заплаща другите разходи, но всичко в крайна сметка легна върху тези 6%, които се оказаха абсолютно недостатъчни. И още един акцент - това е най-ниската вноска в Европа, и то при условие че имаме и най-ниските доходи. Във Франция и Германия е 14%, в Румъния също, в Хърватия е 15%.

Това означава ли, че подкрепяте ръста на здравната вноска?
- Нашите вноски категорично са ниски, но това не значи, че съм горещ поддръжник на вдигане, особено в този момент. Можеше да се вдига през годините, когато имаше икономически растеж.
Аз разбирам, че ГЕРБ иска да изпълни предизборните си обещания и да застане зад бизнеса, но кризата поставя едни нови предизвикателства и това трябваше да се преосмисли. И не следва да се правят прибързани стъпки, както направиха с пенсионната система, защото те наистина намалиха с 2%, но сега парите и в НОИ не стигат. В този момент можеше да се направи същото упражнение като през 2008-а - едновременно да се увеличи здравната вноска, и никой нямаше да пострада. И сега изведнъж се оказа, че парите за здравеопазване рязко не стигат. Естествено, вноската е една от формите да намерим повече пари. Хората нямат пари, бизнесът е притиснат до стената. Да искаш на фона на един доста изпразнен джоб на редовия гражданин и на бизнеса, на който държавата не плаща, вече става много. И аз мога да кажа, че много хора ми се обадиха и почти няма обаждане, което да подкрепя тази идея.
Има и нещо друго - колкото и пари да съберем в здравеопазването, няма никаква гаранция, че те ще се използват ефективно. Защото това означава да продължат да се товарят само коректните платци - тези, които и сега плащат.

А в коя група включвате държавата?
- Към некоректните. Тя е поела ангажимент да плаща вноските на армията, на полицията, на магистратите, на чиновниците, на децата, на пенсионерите, на студентите - и не го прави в достатъчен обем. Защото, както ние си плащаме, така е добре и за тях някой да плаща съответния процент. Това не се прави и оттам започва един недостиг. Защото, според данните, които имам, от вдигнатата вноска от 6 на 8 парите са нараснали с 15%, но това е от редовно плащащите и от реалния бизнес. Но пък за другия сектор парите са намалели много. От това зейва една огромна дупка и сега правителството се чуди как да я запълни. И хем парите са ни малко, хем има сериозни течове.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Няма да има модерно земеделие, докато безразборно разхвърляме перки", казва в интервю за „Дневник" Преслав Борисов, зам. министър на земеделието и храните
Могат ли да се съчетаят интересите на фермерите и на инвеститорите във вятърни и соларни паркове - темата излезе на дневен ред с подготвените от земеделското министерство промени в закона. Министерството предлага да се прекрати изцяло изключването на плодородни терени от поземления фонд, инвеститорите във възобновяеми енергийни източници обаче настояват това да става внимателно, за да не се блокират проектите, и дават примери за "мирно съвместно съжителство" на двата бизнеса в други държави. На извънредна среща представители на министерството на земеделието и браншовите организации от агросектора и на ВЕИ-та ще обсъждат промените в закона. Целта е да се стигне до вариант, удовлетворяващ и двете страни.
Асоциациите, които представляват инвеститорите във възобновяеми енергийни източници, оспориха предложението на земеделското министерство да се забрани изграждането на соларни и вятърни паркове върху земи от първа до четвърта категория. Ще промените ли мнението си?
- Насочихме се към промени в закона, за да прекратим безобразното изключване на земеделски земи от поземления фонд, довел до намаляване на плодородните обработваеми площи. Дори в конституцията е постановено, че промяната на предназначението на земята трябва да става при "изключителни обстоятелства и доказана необходимост".
Странното е, че въпреки този изричен конституционен текст предишните правителства са оставили широка врата в законодателството, довела до масовите замени и последващи изключвания на земеделска земя и гори от държавните фондове. За да може нещо да бъде контролирано, то трябва да се регламентира строго.
Най-добрият начин е чрез създаване на общ устройствен план на общината, който да даде ясна картина за 15 години напред къде какво ще се изгражда - дали ще има ветрогенератори, дали ще се разширяват урбанизираните територии. В момента това се случва само в някои общини, и то благодарение на далновидността на местните общински съвети.
Важното е със закон да бъдат задължени всички общини да приемат такива устройствени планове, за да имаме яснота къде земеделските земи ще запазят статута си и къде не. Това ще става на база на анализи, а не чрез самоволни решения, както в момента. Сега предназначението на земята се променя на парче, без да се доказва необходимостта от това.
Конкретно на въпроса - предлагаме промените в Закона за опазване на земеделските земи по искане на земеделските производители. Първоначално те настояха забраната за изграждане на ВЕИ да важи дори за земите до шеста категория, но впоследствие се съгласиха до четвърта, за да не се блокират проектите за производство на алтернативна енергия.

Това е свързано и с нашата стратегия за развитие на земеделието. Какво земеделие може да се развива, ако липсва плодородна земя? Напоследък получихме много тревожни сигнали, особено от Шабла и Карнобат, където арендаторите не могат да развиват модерно земеделие заради множеството ветрени паркове, изградени там през последната година.

Какви са конкретните предложения?
- Земите от първа до четвърта категория са най-плодородните, затова е важно да запазим този ресурс. Предложената от нас забрана за изграждане на ВЕИ върху тези земи по никакъв начин не противоречи на намеренията на правителството да насърчава инвестициите в алтернативна енергия. За нас беше важно да намерим баланс между изграждането на ВЕИ и запазването на обработваемите земи.

Обяснимо е, че досега ветрогенераторите се поставяха масово в местата по Добруджа, където има постоянен и силен вятър. Въпросът е дали начинът, по който те се изграждаха до момента, отговаря на стратегията за развитие на земеделието. Не може да се случва в центъра на един обработваем блок, както ставаше досега. Защото освен поставянето на перката се прокарва и път, който минава през други земеделски земи и така се нарушават правата на всички собственици около този ветропарк.

Получихме купища жалби от собственици на земя край Каварна, които след застрояването на перки в близост до имотите им не могат нито да монтират друг генератор в имота си, нито евентуално да продадат земите си, защото поевтиняват драстично. Ценното на имотите в Добруджа е, че са комасирани, а при раздробяването, както се получава сега, цените рязко падат - до три пъти.

Каква част от изключените земи в момента са в тези четири категории?
- Данните на министерството показват, че в периода 2007 - 2009 година 4271 дка трета категория земя са застроени с ВЕИ и 1074 дка - от четвърта. Тези цифри не звучат драстично, и слава Богу, но ако в цялата страна земите трета и четвърта категория са 45% от обработваемата земя, а първа и втора категория - само малко над 2%, ние не можем да си позволим те да продължават да се отдават за застрояване с такива темпове.
За да не се изключват земите по всяко време на годината, ще регламентираме така, че инвеститорите да започват да строят през лятото, когато приключва селскостопанската година. В момента това става безразборно и ако стопаните са засели земите през есента, новият инвеститор по всяко време може да влезе във владение и да започне да строи, независимо че фермерът е вложил труд. За целта правим препратки към Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
Още от интервюто на „Дневник"