„10 млн. падат от небето", четем от първата страница на „Стандарт"
10 милиона лева данъци ще влязат в хазната само в София от акция "Хеликоптер". Това изчисли шефът на Националната агенция за приходи Красимир Стефанов. Поне десет хиляди имота в София не са декларирани пред общината и за тях не се плащат налози. Между 700 и 1000 лева средно е данък сгради и такса смет на година за всеки от тях, обясни Стефанов.
Половината от палатите фантоми изобщо не са декларирани. Друга част пък са с редовни разрешителни за строеж, но без акт 16. Третата група са напълно законни имоти, които поради една или друга причина "разсеяните" собственици не декларират. 90% от заснетите от въздуха 250 луксозни имения и къщи се водят офиси, въпреки че там живеят техните собственици.
Плащанията за прислуга, издръжка на семействата и дори за храна на домашните любимци са били осчетоводявани като фирмени разходи.
Още от статията на „Стандарт"
„Отказват кредит, ако не плащаш парно", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Общинското дружество „Топлофикация-София" да изпраща списъци на длъжниците си в банките, а ръководствата им да преценяват дали наистина искат да отпуснат кредит на некоректни платци, обмислят на „Московска" 33. Вземанията на столичното парно от битови потребители са 257 млн. лв., което е близо 70% от всички вземания.
„Банките трябва да са наясно, че тези хора, които кандидатстват за кредити, са некоректни платци. Решение на ръководствата им е дали искат да отпуснат кредити на хора, които дори не си плащат парното, обясни пред „Монитор" шефът на стопанската комисия към Столичния общински съвет Николай Стойнев (ГЕРБ). Очаква се мярката да залегне в плана за оздравяване на „Топлофикация-София", който трябва да бъде гласуван от местния парламент до края на месеца.
„Другата мярка, която може да се въведе за повишаване на приходите, е част от държавната субсидия на вузовете и социалните помощи за отопление да отиват направо в „Топлофикация". Студентите от Софийския университет дори предлагат такъв вариант", каза още Стойнев. По думите му трябва да се подобри доверието на гражданите в дружеството.
Още от статията на „Монитор"
„Кабинетът похарчи и резерва за извънредни нужди", информира от първата си страница „Сега"
Безпрецедентният резерв от 1.149 млрд. лв., който даваше възможност за гъвкавост на правителството при възникване на извънредни разходи до края на годината, свърши. Сумата е изразходвана до края на септември и последните трансфери, които предстоят, са за разплащане на изкупените през Банката за развитие държавни дългове към фирми.
Това показва справка за отпусканите с постановления на кабинета суми от така наречения резерв за структурни реформи след актуализацията на бюджета през юли.
Резервът, с който кабинетът можеше да се разпорежда по свое усмотрение, бе драстично увеличен от първоначално заложените за 2010 г. 6.5 млн. на 1.149 млрд. лв. с аргумента, че страната е в криза и е необходима повече гъвкавост във финансите. След скандал в парламента част от предвидените в резерва средства бяха заделени за точно определени харчове - 116 млн. от него трябваше да отидат за субсидиите за тютюна, 142 млн. бяха предвидени като трансфер за покриване на социални плащания от министерство на труда. Депутатите решиха от резерва пари да получат и НКЖИ - 45 млн. лв., както и МРРБ за магистрала "Люлин" - 62.5 млн. лв. Така парламентът се произнесе за изразходването на общо 365 млн. лв. Депутатите решиха, че от резерва трябва да се покрият и изкупените от Банката за развитие дългове, без да посочват конкретна сума.
Подаването на документи през банката приключи до края на септември, а общата сума, която фирмите поискаха, е 210 млн. лв. Разплащането продължава, но след този трансфер резервът на премиера излиза на червено. Това вече пролича от две решения на кабинета след внасяне на искания за извънредни кредити. По настояване на МВР кабинетът отпусна на вътрешното министерство 13 млн. лв. извънреден бюджетен кредит за покриване на текущи разходи, но постанови изрично парите да бъдат взети от резерва за бедствия, който възлиза на 81 млн. лв.
Още от статията на „Сега"
„Ски сезон 2010-2011: Надежди за възстановяване", обобщава от първата си страница „Дневник"
След два поредни сезона на силен спад българските туроператори се надяват зима 2010-2011 да донесе възстановяване. Проверка на "Дневник" показа ръст в планираните туристически полети на летищата в София и Пловдив и умерен оптимизъм сред компаниите, които работят на основните зимни пазари за България - Великобритания и Русия.
Хотелиерите в големите зимни курорти ще могат да разчитат на около 110 хил. туристи, или с 20 хил. повече от миналата зима, ако туроператорите успеят да запълнят целия капацитет на чартърите. Основните компании, които работят на британския пазар, прогнозират да доведат сходен брой туристи както преди година. Увеличение обаче се чака от руския пазар, където вече има видимо оживление, като прогнозите варират от 15 до 30%.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„10 000 имота в София не са декларирани", съобщава от първата си страница „Класа"
Поне 10 хиляди имота в София не са декларирани и за тях не се плащат данъци. Това съобщи вчера изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов пред БНР. Той обясни, че средно всяко жилище заплаща между 700 и 1000 лева данък сгради и такса смет на година и ако тези 10 хиляди имота се декларират, те ще донесат на хазната между 7 и 10 млн. лева.
Тепърва предстои да се види какви приходи може да донесат недекларирани имоти и в останалата част на страната. Шефът на НАП коментира, че според сметките на главния архитект на София Петър Диков над 5000-6000 са незаконните имоти в Софийско, които няма как да бъдат декларирани.
Агенцията продължава с полетите над основната част от страната - София, Пловдив, Черноморието. Предстоят още 1-2 полета в Северна България, най-вече над Велико Търново, като вниманието се насочва към скъпо струващи имоти и техните собственици. Шефът на НАП обясни, че от проверени 250 къщи общо за страната над 90% се водят на фирми. Цялото общество знае, че там не се води бизнес дейност, категоричен бе той.
Има ясна воля напред във времето нещата да станат законни, нашата работа е да събираме данъците. Ето например Васил Найденов. Той не само обеща, че ще си плати данъците, а нещо повече - че напред във времето ще бъде стожер в гилдията, така че всичко да е на светло. Освен това преди нашата проверка на футболистите им се плащаха 240 лева заплати и осигуровки върху тези пари. След проверките заплатите станаха от 1500 до 50 000 лева, при положение че счетоводството на футболните клубове е доста чужда тема, открехна завесата Стефанов.
Още от статията на „Класа"
"Люлин" се пропука", разкрива „Стандарт"
Пропука се асфалтът на южната дъга на магистрала "Люлин". Цепнатини и пропадания се появиха върху настилката на пътния възел край Драгичево само седмица, след като отсечката беше отворена за движение, за да спаси от километрични задръствания трафика към Дупница и Банско. Спешна среща с ръководството на турския консорциум "Мапа Дженгиз" е насрочена за днес, за да се реши проблемът с асфалта.
Това съобщи шефът на областното "Пътно управление" в Перник Румен Сачански. Той видял пропаданията още в петък. Според него, те не застрашават трафика. Проблемът бил в липсата на метални фуги между отделните плочи на аутобана. Отсечката била пусната временно и на практика обектът не е предаден. Затова и все още не били поставени фугите.
Ако се налага, фирмата ще преасфалтира, категоричен е Сачански. Той съобщи, че до средата на ноември се очаква да бъде пусната и другата дъга на естакадата, на която да се прехвърли трафикът от кулата и да спрат задръстванията.
Още от статията на "Стандарт"
„Афера за 1,2 млрд. лв. с приватизацията", съобщава „Монитор" за разкритието на премиера Борисов
За умишлено бездействие от страна на държавата по отношение на събиранията на дълговете по приватизационни сделки, което е довело до загуби от над 1,2 млрд. лв., е сигнализирал премиерът Бойко Борисов пред министрите си на провелото се миналата седмица правителствено заседание.
По думите на министър-председателя става въпрос за „огромна далавера". Аферата лъснала при обсъждането на приетия по-късно устройствен правилник на новосъздадената Агенция за приватизация и следприватизационен контрол. Според Борисов огромната сума не е събрана, защото умишлено е изчаквано давността по договорите и клаузите да изтече, след което държавата на практика губела всякаква възможност да си събере парите.
Премиерът съобщил пред министрите, че вече е поръчал на агенцията да изготви доклад за договорите, по които държавата е изгубила всякакви шансове да си прибере дължимото, както и кои длъжностни лица умишлено са проспали момента и кои са се облагодетелствали от това. Премиерът се възмутил, че докато държавата е бездействала, предприятията са били декапитализирани и вече са прехвърлени на други фирми или стояли „едни руини, които всъщност няма какво да се направят". Според юристите в агенцията към настоящия момент държавата можела да си събере не повече от 300 млн. лв., при положение че вземанията били 600 милиона, а според синдикатите сумата, която трябвало да влезе в хазната, дори възлизала на 1,5 млрд. лв. Можете да си представите - над един милиард и двеста милиона са умишлено подарени вследствие на липсата на този следприватизационен контрол. И по смисъла на давността си заминаха, ядосал се Борисов.
На заседанието станало ясно още, че само от сделката с „Кремиковци" безвъзвратно са загубени 400 млн. лв., които по думите на министър Трайков са били умишлено подарени и изкрадени.
Още от статията на „Монитор"
„Професионалните фондове се оказаха заложникът в преговорите", информира „Дневник"
Темата за професионалните фондове, вкарана сякаш между другото в пенсионните преговори от социалния министър Тотю Младенов преди седмица, внезапно се превърна в основен проблем пред постигането на консенсус.
Синдикатите категорично отказват от догодина тези фондове да започнат да изплащат пенсиите на работещите първа и втора категория труд, докато навършат общата възраст за пенсиониране, защото не са натрупани достатъчно средства и сумите ще са много малки. Профсъюзите и социалното министерство предлагат частните фондове да се закрият и парите да се прехвърлят в солидарен фонд към държавния осигурителен институт, откъдето да се плаща.
Срещу това са категорично против работодателите. За варианта НОИ да продължи още известно време да изплаща пенсиите на миньори, химици, металурзи, летци, водолази и др. според сметките на финансовия министър Симеон Дянков не достигат 36 млн. лв. за 2011 г., ако общата пенсионна вноска се увеличи с 1.8 процентни пункта.
Така очакванията, че извънредната среща на правителство, работодатели и синдикати в неделя, на която присъстваха и представители на фондовете, може да е последна в продължаващия вече 13-и ден пенсионен маратон, не се сбъднаха. Първият признак беше отсъствието на премиера Бойко Борисов.
"Конфликт няма, но сме далече от съгласие по темата с бъдещето на професионалните фондове. Затова продължаваме разговора във вторник", каза след срещата финансовият министър Симеон Дянков.
Още от статията на „Дневник"
„Лекарските протести не са отменени, а само отложени", казва в интервю за „Сега" председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов
Д-р Райчинов, големи полемики предизвика подписаното от вас споразумение с правителството, според което догодина здравната каса ще има повече пари за разходи, но кабинетът ще може да харчи резерва й от над 1.2 млрд. лв. не само за здраве, а за каквото реши. Успявате ли да убедите колегите си, че сте постъпили правилно?
- В момента обяснявам за какво е бил този резерв, тъй като както изглежда, колегите не са много наясно. Самото въвеждане на резерв още при старта на реформата през 2000 г. е, защото тогава започнаха като разплащане през НЗОК да минават само средства за доболнична помощ. През 2008 г. официално 2% от този голям резерв, който стои в БНБ, част е от фискалния резерв на държавата и касата не може да го използва, бяха заделени евентуално за навлизането на доброволни здравноосигурителни фондове. Тези пари започнаха да се натрупват от 2009 г. Освен това първоначалната идея беше вноската да се вдига поетапно и сега би трябвало да е около 12%. А тя си е 8% и дори успяхме да я запазим с това споразумение, защото имаше идея да падне на 6%.
Така че това беше предназначението на този резерв - да послужи тогава, когато касата поеме изцяло финансирането на болничната помощ. И евентуално за идеите на предното правителство да влезе в доброволни здравни фондове. Сега касата може да използва този резерв само ако мине през актуализация на държавния бюджет. Оттам всъщност идват тези 410 млн. лв. общо, които са добавени към тази година.
А дали ще ги получи касата? След последните си разговори с директора на здравната каса Нели Нешева ваши колеги, директори на болници, твърдят, че според нея за август ще си останат 67 млн. лв. за разплащане за извършена дейност, за септември ще бъдат към 74-75 млн. лв. и евентуално през ноември ще има 82 млн. лв. А толкова би трябвало да са за всички месеци от август.
- Това, което сега трябва да се случи според споразумението, е касата през този месец да направи две плащания към болниците - едно за август и едно за септември, за да влезе в сроковете на националния рамков договор и от август до ноември да има средно по 80 млн. лв. за болнична помощ.
Значи ще видим още този месец дали правителството смята да спазва споразумението. И ако не го направи, какво следва?
- Съгласно решението на Националния съвет протестите са отложени. Така че при първото неспазване на споразумението по която и да е точка, следват обявените протести.
Още от интервюто на „Сега"
„Транзитните приходи от "Южен поток" няма да са по-високи от сегашните", казва в интервю за „Класа" Христо Казанджиев, независим консултант по енергийни проекти
Г-н Казанджиев, смятате ли, че страната ни успя да договори добри условия за строителството на газопровода „Южен поток" след последните разговори по темата в края на миналата седмица? Реалистично ли е да очакваме през следващия месец да бъде създадена проектната компания за тръбата?
- Не мога да кажа дали е реалистично. Големият проблем е, че според мен има твърде много неясноти за „Южен поток", за да се бърза с подписването на това споразумение. Освен ако не се касае само за изготвяне на финансово-икономическа оценка. Зависи какъв тип компания ще бъде - ако е за проектиране и изграждане на газопровода, това не би било добре, защото не отговаря на интересите на България. Не е ясно какво ще стане с българската транзитна система - дали тя ще остане да съществува в сегашния си вид като самостоятелна система за пренос на руски природен газ, или ще се интегрира в „Южен поток". Това ще бъде изключително неизгодно за България и ще защитава геополитическите интереси на Русия. Ако споразумението пък е само за проектна компания, която да се занимава с оценката и проектирането на газопровода, а друга компания да го строи, то това е отделен въпрос. Сега има много отворени въпроси за страната ни, за да се бърза с подписването на такъв документ.
Изглежда, повечето от въпросите са изгладени след визитата на г-н Алексей Милер, първо в Румъния, а после и в България. Така ли е?
- Самият факт, че шефът на „Газпром" първо отиде в Румъния, а след дойде у нас, трябва да ни показва, че всъщност с това се цели натиск повече върху българската страна, отколкото върху румънската. Не мисля, че нещата са изяснени по проекта, напротив. Опасявам се, че всичко това се прави изключително в интерес на Русия - тя да придобие контрол върху българската транзитна система, защото най-вероятно „Южен поток" ще интегрира нашата система. Това е икономическата логика. Ако това е факт, то България по-скоро ще загуби от този проект, отколкото да спечели. Независимо от тиражираните огромни обеми транзит, в крайна сметка компанията ще бъде под контрола на Русия. И въпреки че 50% от дружеството се очаква да се контролират от нашата страна, то приходите от транзитни такси ще бъдат или колкото са сегашните, или по-малки от тях.
Възможно ли е транзитната ни система да си остане наша при това положение?
- Да, възможно е, ако се ситуират нещата както досега - „Южен поток" стига до територията на България. Оттам се включва в българската национална система, която може да бъде разширена до необходимия капацитет. А на изхода на страната горивото се предава отново на руснаците. Впрочем, чудно е защо всички загърбват договора за енергийната харта. Там ясно е казано, че когато се касае за транзит през една страна, то тя е длъжна да осигури преминаването на горивото, а ако няма необходимите съоръжения, или не желае да ги изгради, се дава право на страната транзитьор да си направи собствена инфраструктура, докато транзитната държава оказва необходимото съдействие.
Не е ясно какво ще стане с нашата транзитна система и ако тя остане самостоятелна, какво ще се пренася по нея, след като руският газ ще преминава основно по „Южен поток". Друг интересен въпрос, който малко хора засягат, е, как проектът ще мине през изключителната икономическа зона на Украйна, освен ако Киев не даде картбланш. Това би било много изненадващо.
Още от интервюто на „Класа"