Германското правителство планира да шпионира заподозрени в терористична дейност, инфектирайки със софтуер тип "троянски кон" техните компютри, съобщават Би Би Си.

Тези планове обаче предизвикват остра критика - главно поради факта, че мярката е в пълно противоречие с всякакви теории и практики относно свободата на личността.

Предложението фактически е до заподозрени да бъдат разпратени и-мейли, съдържащи софтуер, който позволява на компетентните органи да претърсват хард-дисковите им устройства.

Според думите на германския министър на вътрешните работи, софтуерът ще бъде използван в малко случаи и за ограничен период от време.

Говорител на канцлер Анджела Меркерл е заявил, че тя ще подкрепи мярката, която представлява съставна част на нов антитерористичен проектозакон.

Против нея обаче остро застават други германски публични фигури.

Опозицията на Свободните демократи, и в частност министърът на правосъдието Бриджит Зиприс, която е представител на това течение, смятат че това е напълно неприемливо нарушение на законите, касаещи свободата на личността.

"Сигурността над всичко" е аргументируем девиз... но, както неведнъж е доказала историята, именно мотиви под надслов "сигурност" са били основание за остри нарушения на човешките свободи, които неведнъж са стигали до крайности.

Мярката неволно предизвиква асоциация с една действителност, описана преди повече от половин век от английския писател и журналист, известен като Джордж Оруел. А обещанието, че ще бъде използвана за ограничен брой случаи определено не дава достачни гаранции за личните свободи на германските граждани. Нито за случаите, в които то ще бъде използвано.

Все пак обаче не трябва да се подценява и предизвикателството, което тероризмът представлява в ерата на глобализация и информационни технологии, в която живеем.

Така че заставането на крайни позиции "за" и "против" в случая е по-скоро трудно.