„2% данък училище", разкрива „Стандарт"
Данък "училище" е най-новата идея на властта за пълнене на общинските хазни. До 2% върху доходите да отиват в кметството, където учи детето ни. Предложението е огласено от зам.-министъра на финансите Владислав Горанов по време на заседание на Министерски съвет. Събраните пари ще отиват за улици, детски градини и паркове. Проблемът е, че данъкът върху доходите се плаща в общината, откъдето е издадена личната карта. Много от хората обаче работят в друг град, а там учат и децата им. Затова има идея да се ползват определени общински услуги само в селището, където е постоянният им адрес. Например, за да ходят децата на училище или забавачка в София, родителите им трябва да имат лична карта с адрес в столицата. Така те ще плащат в София и новия общинския данък.
Още от статията на „Стандарт"
„Махат бариерите пред посолствата", информира от първата си страница „Монитор"
Бариерите пред четири посолства и една посланическа резиденция в столицата ще бъдат премахнати. Решението е взето от междуведомствена комисия, в която влизат представители на Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи и Столичната община. Мотивът - нямало необходимост от загражденията, а те само затруднявали движението и спирането.
„Става въпрос за бариерите, преградите, кашпите и бетонните заграждения пред сградите на посолствата на Турция, Испания, Великобритания, Германия и резиденцията на посланика на Турция. По заповед на главния секретар на МВР Калин Георгиев е извършено охранително обследване на сградите на мисиите и е установено, че няма необходимост от загражденията пред изброените сгради", обясниха пред „Монитор" от пресцентъра на Столичната община вчера.
През пролетта експертите от „Московска" 33 направиха проверка къде в София има заграждения, които ограничават движението. Тогава стана ясно, че само преградите пред испанското посолство и резиденцията на американския посланик са поставени според изискванията на закона - с разрешение на Столичния общински съвет.
Служителите на испанското посолство трябва да демонтират бариерите от улиците „Васил Априлов", „Шипка" и „Шейново", предвижда решението на междуведомствената комисия. Пред сградата на турското посолство на бул. "Васил Левски" ще бъдат премахнати металните парапети, както и бетонните прегради.
Бетонните кашпи, които са на пътното платно на ул. "Жолио Кюри" пред сградата на посолството на Германия, ще бъдат преместени на тротоара, а металните парапети срещу посолството - демонтирани.
Още от статията на „Монитор"
„Кабинетът разказа руски приказки за газа", съобщава от първата си страница „Дневник"
След двудневни преговори между България и Русия във Варна правителството отчете като успех постигнатото устно споразумение цената на природния газ да намалее и да отпаднат посредниците между "Булгаргаз" и "Газпром". Въпреки че между българската и руската компания остава "Газпром експорт", а тепърва ще се преговаря с колко ще поевтинее горивото, премиерът Бойко Борисов и енергийният министър Трайчо Трайков са доволни от разговорите.
Финансовият министър Симеон Дянков заяви: "Още не сме стигнали до финалния вариант за цените." "Булгаргаз" настояваше спадът да е поне с 15%, но според неофициална информация руснаците са се съгласили на отстъпка между 3 и 7%. Дянков не отрече за предложението на Москва, като посочи, че истината е някъде по средата. По думите му основна роля за определянето на цените на "Газпром" имат международните пазари, на базата на които компанията продава и на клиентите си.
"Нямаме усещането, че сме направили прекалено големи отстъпки", обобщи ситуацията вицепрезидентът на "Газпром" Александър Медведев. София и Москва ще продължат да преговарят, като до средата на 2011 г. трябва да подпишат десетгодишни договори за доставка на газ.
Във Варна България и Русия успяха да подпишат пътна карта за газовия проект "Южен поток". Съществуващата транзитна мрежа у нас ще се използва, но не се дава отговор на въпроса дали България ще продължи да получава газ по сегашната тръба от Украйна.
Засега не се отказваме от АЕЦ "Белене", но ако не намерим инвеститори, ще отидем на съд с руснаците, обяви Дянков. Той потвърди, че правителството няма да дава повече пари за проекта и няма да плати 280 млн. евро за поръчания първи реактор на централата. Според премиера Борисов до средата на септември трябва да се намери европейски инвеститор за "Белене".
Още по темата от „Дневник"
"Южен поток" може да доставя над 1/3 от нужния за страната ни природен газ", информира от първата си страница „Класа"
По газопровода „Южен поток" може да се доставят над 1 млрд. куб. м природен газ за нуждите на страната ни, заявиха за „Класа" източници, близки до преговорите. Тази възможност е била обсъдена при провелите се в резиденция „Евксиноград" двудневни преговори за строителството на газопровода „Южен поток" и за подписването на нов договор за доставки на синьо гориво за страната ни.
В момента страната ни получава годишно около 3 млрд. кубика газ от Русия. Синьото гориво минава през Украйна и влиза в страната ни от Румъния. Ако се построи „Южен поток", част от газа - около 1/3 от потреблението ни, ще минава по дъното на Черно море.
Дали доставките за страната ни ще се извършват по новата тръба, експертите тепърва ще уточняват. Причината е, че все още няма яснота при какви условия и на какви цени може да се доставят тези количества гориво.
Пътната карта за строителството на газопровода бе подписана в събота от енергийните министри на България и Русия - Трайчо Трайков и Сергей Шматко. В документа е записано, че строителството на българския участък от тръбата ще струва 835 млн. долара, а половината от сумата трябва да бъде дадена от българския газов оператор „Булгартрансгаз". Компанията ще притежава и 50% дял в новата тръба, а другата част ще е собственост на руската „Газпром".
Очаква се „Южен поток" да пренася до Европа по 63 млрд. куб. м природен газ, а на територията на България тръбата ще излиза в района на нос Галата и ще продължава до компресорна станция „Провадия". След това тръбата ще се разклонява на две, като северната й част ще продължи към град Зайчар в Сърбия и оттам за Унгария и Австрия.
За южния клон на газопровода в посока Гърция и Италия ще се използва българската транзитна система. По тръбите, собственост на „Булгартрансгаз", ще преминават по 17 млрд. куб. м газ годишно за „Южен поток", като в същото време ще се запази и сегашният транзит до Гърция и Турция.
Още от статията на „Класа"
„Правим паркове и улици с €56,3 млн. от еврофондовете", съобщава „Монитор"
21 общински проекта, които ще се финансират със 106 395 000 млн. лв. по оперативна програма „Регионално развитие" (ОПРР), подписа в края на миналата седмица заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Срокът за изпълнението им е 24 месеца, като в него влиза времето за подготовката на тръжната документация, обявяване на конкурса за избор на изпълнител, сключване на договор с него и реализация на проекта. Подписването на договорите се е забавило с повече от 2 месеца заради жалби до административния съд. Над 93,66 млн. лв., или85% процента от сумата е безвъзмездно финансиранеот еврофондовете.
Едната десета от средствата - около 11,02 млн. лв., се отпускат от държавната хазна, а останалите над 5,509 млн. е финансовото участие на кандидатите по проектите. Минималната помощ на отпусканите безвъзмездно средства е 1 млн. лв. Максималната за големите общини е 10 млн. лв., а за малките - 5 млн. лв. За проектите във Варна, Бургас, Плевен и Стара Загора са предвидени над 41,105 млн. лв. Малките 17 общини ще могат да изпълняват проекти за общо над 68,09 млн. лв., като от хазната и еврофондовете се отпускат 64,686 милиона.
Парите може да бъдат използвани за изграждане и обновяване на паркове, детски площадки, тротоари, велоалеи, ремонти на улична инфраструктура. С евросредствата ще се подменя и старото улично осветление с енергоспестяващо, ще се монтират охранителни камери и указателни знаци. С подписването на тези договори почти се изчерпва наличният ресурс от 240 млн. лв. по тази мярка по ОПРР „Подкрепа за интегрирано и устойчиво развитие чрез подобряване на градската среда". Остават около 3,6 млн. лв. и след време с тях ще могат да се финансират още 1-2 проекта.
Община Бургас спечели финансиране в размер на над 10,364 млн. лв. по проект за благоустрояване на обществено значими пространства. В Стара Загора ще бъдат инвестирани над 8,639 млн. лв. за подобряване на жизнената среда в кв. „Железник". В Плевен ще оптимизират уличното си движение и ще осъвременяват околното пространство срещу близо 7,065 млн. лв.
В община Варна ще инвестират над 7,374 млн. лева. В Балчик ще ремонтират 5 улици и 2 паркинга, като за целта ще инвестират почти 4,288 млн. лв. Срещу почти 3,89 млн. лв. в Севлиево ще изграждат парк за отдих, спорт и развлечение на мястото на бившите казарми. В Добрич ще инвестират над 5,013 млн. лв. за реконструкция на пешеходната зона на бул. „25-ти септември".От изпълнението на проектите ще бъдат облагодетелствани 1,5 млн. българи. Изчисленията показват, че ще бъдат икономисани над 15 хил. мегаватчаса електроенергия.
Още от статията на „Монитор"
„Харесваме моловете, но искаме да са по-достъпни и за български производители и марки", показва проучване на „Галъп интернешънъл" специално за „Класа"
Българите са положително настроени към новооткритите в последните години молове. Това показват данните от най-новото национално представително проучване на ББСС „Галъп интернешънъл" по поръчка на вестник „Класа", проведено в началото на месец юли.
Откриването на големи търговски центрове от типа мол стана обичайна гледка за жителите на някои от големите градове и столицата. Въпреки кризата една пета от населението на областните градове и една четвърт от столичаните пазаруват в моловете поне веднъж месечно.
Малко над 40% от населението са на мнение, че откриването на молове е полезно за икономиката, тъй като тези търговски центрове откриват работни места и привличат чужди инвестиции. В по-голяма степен съгласни с тази теза са младите хора - до 40 години, висшистите, модерните хора и българите със среден материален статус.
30% от българите пък са на мнение, че покриването на страната с молове може да се окаже вредно за по-малките български фирми производители, които нямат възможността да открият магазини в този тип търговски центрове. На този полюс са най-вече хората над 55-годишна възраст. Жителите на областните центрове и хората с висок жизнен стандарт от своя страна също са склонни да вярват, че откриването на много нови молове от типа „най-големия на Балканите" не е оправдано, защото ще се получи пренасищане. Поради това почти 60% от живеещите в голям град и всеки втори софиянец е по-скоро на мнение, че няма мегдан за строеж на нови молове в тяхното населено място.
Още от статията на „Класа"
„Мечтата за целогодишния курорт" е заглавието на „Дневник" за туризма
Кое е първото нещо, за което се сещате, когато чуете "ваканция в Алпите"? Вероятно за стотици километри ски писти, сняг, зимни спортове. Тогава сигурно ще останете изненадани от факта, че в някои от големите курорти в тази планина близо 25% от приходите за туризма се трупат през лятото, а амбицията на местните хотелиери е те да се увеличават.
Снежната ваканция е първата асоциация на повечето хора и за големите планински курорти в България. През последните години обаче хотелиерите в тях също разработват все повече летни програми, а местните общини и сдружения организират събития, опитвайки се да привличат туристи покрай тях.
Амбицията на всички е една и съща - да се осигури целогодишна заетост на базите, макар на този етап това да не се случва. Някои от хотелиерите наричат тези опити "логично развитие на нещата", други казват, че все по-трудно им излизат сметките само от зимния сезон, а трети са убедени, че лятната почивка на планина е също толкова атрактивна, колкото и зимната - просто е нужна повече реклама и алтернативни занимания за гостите. Има и друга важна причина - хотелите от по-висока категория не залагат само на сезонните туристи.
"Хотелите, които поддържат високо качество на услугите, са отворени целогодишно", коментира търговският директор на "Шарлопов хотелс" Сийка Кацарова. Компанията е собственик на грандхотел "Мургавец" в Пампорово.
По думите на Кацарова поддръжката на висококвалифициран персонал и качество на предлаганите услуги не може да се осигури със служители само през сезона. На подобно мнение е и управителят на "Ястребец уелнес енд СПА" в Боровец Христо Палазов.
"Хотелите, предлагащи услуги с високо качество, мислят дългосрочно", казва той, което според него и предопределя целогодишно отворените врати. Според хотелиерите именно така може да се създаде и по-голяма лоялност от страна на клиентите.
Каква е картината
През това лято между 40 и 60% от хотелите в Банско, Боровец и Пампорово работят, сочат данните на местните общини и туристически сдружения, което е ръст спрямо предходни години.
Увеличават се и възможностите за развлечения в планината - местните хотелиери и общини инвестират все повече в различни занимания и изграждането на събитиен календар. Въпреки това все още не може да бъде осигурен такъв поток от хора, който да прави отварянето на хотел през лятото атрактивно.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Асфалтът ще се топи през август", предупреждава в интервю за „Монитор" доц. Веселин Александров, директор на департамента „Метеорология" към НИМХ
Г-н Александров, дъждовете май ни дойдоха в повече, можем ли да очакваме, че след горещниците идва истинското лято?
-Това, което наистина прави впечатление, е, че досега лятото бе значително по-влажно, с валежи над очакваните. За сметка на това август ще е изключително сух и топъл. Асфалтът буквално ще се топи. Всички прогнози - и нашите, и на чуждите ни колеги, го потвърждават. За България последните два месеца са с температури 1-2 градуса над нормалните. Август наистина ще е време за море, така че мераклиите могат отсега да стягат багажа.
Очаквате ли рекордни жеги над 40 градуса?
Отсега не може да се направи такава прогноза за температурни рекорди. Но така или иначе всички метеоролози сочат, че това лято ще е най-топлото от 130 години насам не само в Европа.
В момента в Русия се измерват необичайно високи температури. Можем ли да кажем, че те са следствие от глобалното затопляне? Как се е променил климатът у нас и в Европа през последите 50 години?
- Нашите наблюдения за времето в Европа сочат, че лятото през последните 50 години е по-топло, зимата - също. Що се отнася до България, през последните 12 години също отчитаме температури, по-високи от нормалните. Това е ясен сигнал, че климатът се затопля. Въпросът е с колко градуса ще се повиши температурата през следващите години. Някои климатични модели показват, че повишението ще е с 2-3 градуса. Но има и такива сценарии, които чертаят апокалипсис - повишаване на температурите с над 5 градуса.
Според някои ваши колеги глобалното затопляне е една голяма измама в световен мащаб, която обслужва интересите на компании, стремящи се към преразпределяне на енергийните източници?
- Не съм съгласен с тези твърдения. Отново ще повторя, че през последните 50 години климатът се затопля в глобален и регионален мащаб. Това е факт.
Наистина ли в Дунавската равнина затоплянето е по-голямо, отколкото в останалите части на страната? На какво се дължи това?
- Обяснение засега няма. Изследването, което проведох, все още не е завършило. Общата атмосферна циркулация, която влияе и върху България, потвърждава тези заключения. Не може да се каже дали това е следствие от влиянието на река Дунав или на други континентални въздушни маси, циклони или антициклони. Изследването ще докаже. Но е установено, че температурата на въздуха в Дунавската равнина се повишава по-бързо, отколкото в южните райони на страната.
Очаква ли се през следващите 10-20 години климатът у нас да стане близък до този в Северна Гърция? Имам предвид да стане още по-горещо и да няма зима?
- Естествено, при повишение на температурата се очаква климатът да бъде изнесен по посока север. Тоест, можем да приемем, че температурите в Северна Гърция ще се прехвърлят върху Южна България. Нормално е климатът в Северна Гърция да се измести към Южна България, но повишаване с 1 градус няма да доведе до такива смени на културата, които да предизвикат сензации. Имайте предвид обаче, че климатът в Северна Гърция е различен от този в Южна, затова на север не могат да се отглеждат портокали. Но нещата постепенно ще се "качват" на север и на височина. Според някои изследвания горски масиви, които са били на определена надморска височина, се "повдигат" леко нагоре. Дори има проекти, финансирани от ЕК и различни европейски правителства, за изследване на това, как ще се вдигне границата на определени горски масиви при повишаване на температурата с 2-2,5 градуса. Тенденцията на затопляне ще продължи през следващите 15-20 години. Това ще се наблюдава дори до края на 21-ви век.
Още от интервюто на „Монитор"
„До Европа и назад за нова кола", разкрива „Стандарт"
Искаш да си купиш нова кола? По-добре потърси в Австрия, Германия или Холандия. Много от новите модели у нас са по-скъпи, отколкото в старите държави от Европейския съюз. Става въпрос за по-обикновени автомобили от нисък и среден клас. Луксозните лимузини и джипове обаче у нас са по-евтини. Производителите на коли явно са решили, че българите сме сред най-богатите нации в ЕС и можем да плащаме повече за нова кола.
Точно обратното е положението с колите втора ръка. Докато преди години хората масово ходеха да си купуват употребяван автомобил от Австрия, Германия, Холандия, Франция, Швейцария и Италия, сега доста по-евтино излиза, ако си ги вземете от автокъщите у нас. За сметка на това обаче екскурзиите до Западна Европа сега са актуални, ако ще си купувате нова кола. Това не важи за абсолютно всички модели, но не са малко тези, които излизат по-изгодно извън България. Така например за един от хитовите нови модели през последната година - ФИАТ 500, в Германия цените тръгват от 11 000 евро (21 514,13 лв.), докато у нас такъв автомобил се продава срещу 25 500 лв. За Пежо 206 пък в Германия цената в автосалона тръгва от 9900 евро (19 362,72 лв.). Същата кола в България се продава срещу 21 479 лв. за базовата версия.
Не само малките модели обаче в Европа вървят по-евтино. Новият модел на семейното "Рено Лагуна" в Западна Европа може да се купи срещу 19 450 евро (38 041 лв.) за базовата версия, която няма много екстри.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"
„Цените на газа пак ще се формират непазарно", казва в интервю за „Дневник" Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна асоциация
Г-н Кънев, как бихте коментирали постигнатото от България при последните преговори с Русия?
- Беше сложен край на посредниците, което е голям успех. Поне получихме уверението на руския енергиен министър Сергей Шматко по този въпрос.
По отношение на цените на газа също може да се каже, че руската страна поддаде на изискванията на българската, макар и по начин, който не е много пазарен. Това, което не ми харесва при постигнатите договорености, е, че "Газпром" се похвалиха, че цените на газа ще бъдат по-малки с няколко процента от тези в региона.
Затова обаче нищо конкретно не можели да кажат, защото съседите ще поискат същото. Което, разбира се, не е пазарен подход и цените не се диктуват от конкуренцията на алтернативните източници на доставка. Трябва да получаваме цени, такива, каквито са, а не някакви преференциални спрямо съседите ни, защото винаги това се компенсира за сметка на нещо друго. Няма безплатен обяд.
Сигурен съм, че ако Гърция получава по-високи цени от това, което се договаря с България, от друга страна, в Турция са по-ниски. Така че пътят не е на двустранни договори. Договорката трябва да се прави, когато има конкуренция на източниците, успели сме да се свържем с Гърция и сме се споразумели с другите доставчици на газ.
Какво имате предвид под "непазарен начин"?
- Руснаците разбират, че трябва да намалят цената, защото тя е висока при отрицателно развитие на пазара, т.е. ще намалее потреблението и консуматорите могат да се ориентират към алтернативни източници. Съобразяването на цените със състоянието на потребителите е непазарно и не е много стабилно.
На практика това означава, че когато консуматорите почувстват, че започват да излизат от кризата и има търсене на продукцията им, тогава ще трябва да се вдигне и цената на газа. В това няма особена логика. От една страна, наистина, ако цените са високи, а потреблението намалява, е по-добре газът да поевтинее, за да има консуматори. Но, от друга страна, тази позиция не е много изчистена.
По думите на г-н Медведев пред в. "Труд" ще бъде направена отстъпка само за 1.4 млрд. куб. метра газ годишно.
- Доколкото разбирам, преговарящите са успели да договорят по-ниска цена заради претърпените загуби на България по време на газовата криза през миналата година. Вероятно, от една страна, е бил поставен въпросът за недоставените количества.
От друга, възможно е намаление на количествата от транзитен газ за 1.4 млрд. куб. метра, за които през 2006 г. бяха договорени ясно определени стъпки на повишение на цената до 2012 г. След подписване на договора преди 4 години цените на газа се изменят във възходяща посока, за да може до 2012 г. да се достигне до европейските нива. Възможно е сега във Варна да са предоговорили тази стъпка да не е толкова голяма до края на периода.
Още от интервюто на „Дневник"
„Промените в Закона за съдебната власт са твърде скромни", казва в интервю за „Класа" председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев
Г-н Пенчев, наскоро заявихте, че не е ясен моделът, по който да се избират съдии и прокурори. Какво пречи на законодателите и на магистратите да го разработите?
- Очевидно не е толкова просто да се намери правилният път. Самите лутания на законодателите, продължаващи вече 20 години, показват, че трудно се намира моделът. Магистратите имаме много идеи, но стройна система, която мен лично да ме удовлетворява, няма. Самият аз нямам рецепта. И в момента не е намерен пътят. В последните промени в Закона за съдебната власт, които, доколкото знам, вече са внесени в Министерския съвет, се предлага един сбъркан модел. Тежестта за атестирането се сваля по места, т.е. всеки висшестоящ орган на съдебната власт има постоянна атестационна комисия, която оценява по-нискостоящите. Също така във всяка структура ще има орган, който ще провежда конкурсите за свободните места. Точно тук е голямото опасение. Децентрализирането ще ни доведе до различни критерии. Може да се работи по една и съща наредба, но когато тя се прилага от 200-300-400 души, очевидно практиката ще бъде различна. От друга страна, имаме 25 членове на ВСС, които чувстват в себе си сили да кадруват, т.е. да оценяват и да мислят за политиката на съдебната система. Тогава нека им дадем те да прилагат единните критерии. На място в съдебния окръг може да има много повече лични отношения и в добрия, и в лошия смисъл, отколкото на централно ниво.
Защо до този момент не е имало дискусия, на която да се чуят различни мнения за това, как да се извършва назначаването в системата?
- От самото начало апелирам да има дискусия. Виждал съм няколко проекта за изменение на Закона за съдебната власт, но те не се различаваха много един от друг и горе-долу промените са твърде малки. На базата на амбициозната стратегия за продължаване на реформите в съдебната система, която предстои да се приеме от парламента и обхваща един период от 15-20 години напред, първата крачка към изпълнението й, а именно промените в Закона за съдебната власт, са твърде скромни. Не е това, което съм очаквал. Единственото ново е, че се въвежда задължение за парламентарната и за съдебната квота във ВСС кандидатурите да бъдат обявени поне месец преди избора и номинираните да изготвят платформи, т.е. да знаем кой кой е.
Според мен огромен проблем е кадруването в системата. Сега действащият закон създаде най-големите проблеми, но и предложените изменения ще ни вкарат в нов капан. Затова призовавам да поговорим, преди да ги приемем. Не искам ничий труд да омаловажа. Знам, че този проект е правен от магистрати, но нека предложим най-доброто, а не после пак да променяме закона. Неправилното назначение е много страшно, защото един некадърен човек ще възпроизвежда себе си надолу по йерархията и ще обезвери десетки други.
Обявяването на имената на кандидатите за членове на ВСС в интернет достатъчно ли е да се установят моралните им качества и дали нямат нерегламентирани контакти?
- Специално за съдебната квота не е толкова трудно да се разберат моралните качества на кандидатите, защото все пак това са магистрати с над 15 години стаж, т.е. не са хора, които идват отвън. Въпросът е друг - да се разбере даден магистрат защо отива във ВСС - за да се пенсионира на спокойствие, за да изкара някоя и друга година за пенсия, защото се е уморил да работи като съдия или прокурор и иска малко да си почине, или защото наистина иска да даде нещо от себе си. А що се отнася до установяване на моралните качества, усилията трябва да се насочат при проверките за младшите магистрати. Те са хора, които идват отвън ,и освен едно свидетелство за съдимост за тях нищо друго не се знае.
Още от интервюто на „Класа"
„Депутатите по цяла седмица сред народа", казва в интервю за „Стандарт" новият зам.-председател на Народното събрание Анастас Анастасов
Г-н Анастасов, няма ли да ви бъде трудно да съвместявате два важни поста като зам.-председател на парламента и шеф на вътрешната комисия?
- Естествено нормално е човек да има някакви колебания. И то най-вече дали няма да станат много отговорностите. Необходимо ми беше малко време да премисля. Предложението бeше кратко и ясно. Дойде от Бойко Борисов на заседанието на изпълнителната комисия. И аз отговорих кратко, че съм съгласен.
Колкото до вътрешната комисия, там нямам никакви притеснения, тъй като заместник ми е Красимир Ципов. И другите колеги са много сериозни и работата върви. Времето ще покаже, все още не мога да се ориентирам. Но воденето на самото заседание е отговорна работа, много е важно да се спазва процедурата, особено при второто гласуване на законопроектите. Защото това, което се изчете в залата, това остава в протокола.
Сигурно спите с правилника на парламента под възглавницата.
- В общи линии е така. Познаването на правилника е важно. Оказва се, че сега нови неща трябва да науча. Винаги е с мен и си го държа отворен, правя справка, ако нещо не ми е ясно, като водя заседанието. Аз все пак съм бил 13 години съдия. И в съдебната зала се спазва един процес.
Позицията е доста коварна понякога и прилага различни процедурни хватки. Не се ли страхувате да не се объркате?
- Не че искам да хваля депутатите, но досега, откакто съм водил заседания, не съм усетил умишлен опит да ме провокират или да ме поставят в неудобно положение заради непознаването на някакви правила.
Доста хора от опозицията смятат, че банката кадри на ГЕРБ се изчерпва, щом се налага да се слагат проверени хора на два отговорни поста...
- Ами след като Борисов е преценил, че мога да се справя с работата. Специално в нашата комисия има доста хора, които могат да ме заместят, когато отсъствам. Ако времето покаже, че не мога да съвместявам и двете позиции, по всяка вероятност някой друг от колегите ще поеме задълженията ми там.
Натам ли вървят нещата?
- Поне засега не. Имахме във вътрешната комисия един законопроект, който сега се гледа - за оръжията. Той е изцяло нов. Другото, което ни виси, е законопроектът на г-н Бисеров - за отмяна забраната за напускане на страната, когато дължиш суми на физически и юридически лица. Но това ще го отложим за след ваканцията, защото трябва да се направят справки.
Още от интервюто на „Стандарт"