„4:2 срещу лошите", четем от първата страница на „Стандарт"
4:2 срещу лошите. Това е резултатът след вчерашния ден, в който имаше зрелищни арести почти през час. Осъдените Братя Галеви не се появиха, но вместо тях в ръцете на МВР паднаха четири едри риби. Арестувани бяха соченият за кокаинов бос Таки, синът на Гриша Ганчев - Данаил, тарторът на Опасните Върбан Борисов-Боксьора и Антон Петров-Хамстера.
Лошите поведоха 2:0 с Галеви, но после мачът се обърна, шегуваха се във Фейсбук. Най-големият удар бе залавянето на издирвания от 4 години Христофорос Аманатидис-Таки. Той бе спипан от Интерпол в Дубай и се очаква до месец да бъде докаран у нас да излежава присъдата си. Данаил Ганчев изгърмя за афера с укрито ДДС.
Върбан Боксьора пък се предаде, след като цяла седмица се укриваше. Хамстера бе задържан по подозрение, че е готвел покушение срещу антимафиот.
Още по темата от „Стандарт"
„Арестуваха сина на Гриша Ганчев" е водещото заглавие на „Труд"
Синът на бизнесмена Гриша Ганчев - Данаил, беше задържан за 24 часа вчера, съобщи МВР. Това стана при акция на ГДБОП и НАП срещу злоупотреби с ДДС в захарния бизнес. Няколко часа спецполицаи и данъчни обискираха централния офис на "Литекс комерс" в София.
"Не знам да е задържан, привикаха го на разпит", заяви Гриша Ганчев. Според него ДДС измамниците трябва да се търсят при контрабандистите, а не при производителите. Полицаи, прокурори и данъчни влязоха изненадващо в четвъртък в централния офис на фирма "Литекс комерс" на бизнесмена Гриша Ганчев в София.
"Тече акция срещу фирми, свързани със захарния бизнес, за източване на ДДС. Извършват се проверки и в Северна България", съобщи в парламента финансовият министър Симеон Дянков.
От МВР обявиха, че операцията е за "разкриване и документиране на схема, създадена от организирана престъпна група за избягване на данъчни задължения в особено големи размери и пране на пари".
Шестима души бяха задържани за 24 часа. Сред тях са трима изпълнителни директори на "Литекс комерс", един от които е синът на Гриша Ганчев - Данаил.
"Още през 2002-2003 година е имало доклади и в НАП, и в различните структури на сигурността. В тях се дават оценки, че годишно от ДДС измами в сектор захар загубите на държавата са между 140 и 200 млн. лв.", каза Дянков. Затова наредил на НАП да се заемат с този въпрос заедно с МВР.
"Става въпрос за над 20 свързани фирми. По първоначални оценки на НАП по този начин ДДС измамите в сектора или ще изчезнат, или ще се намалят с огромен процент", категоричен бе Дянков. Той допълни, че ще се проверяват и други фирми.
Още от статията на „Труд"
„Властта захароса имиджа си пред Брюксел с акция срещу Гриша Ганчев", съобщава „Сега"
Данъчни, икономическа полиция и ГДБОП атакуваха вчера захарните фирми от империята на бизнесмена Гриша Ганчев. В операцията, която е първата голяма за специализираната прокуратура, са участвали и маскирани спецчасти. Засега има задържани 6 души, сред които е и синът на шефа на "Литекс" - Данаил Ганчев, съобщиха от спецпрокуратурата. Младият Ганчев е един от тримата изпълнителни директори на "Литекс комерс". Задържани са и другите двама директори, добавиха от специализираното обвинение.
Акцията става точно когато в България са експертите, които ще пишат юлския доклад на Еврокомисията. От него зависи дали ще продължи мониторингът над България в областта на правосъдието и вътрешните работи. Последната седмица правоохранителните органи се отчетоха с ареста на цяла митничарска смяна от 32-ма служители с подкупи и със залавянето на рекордно количество кокаин.
За операцията срещу Ганчев пръв съобщи официално финансовият министър Симеон Дянков. В парламента той каза, че НАП проверява фирми, свързани с търговията със захар, заради съмнения за източване на ДДС. Дянков заяви, че ставало дума за над 20 свързани търговски дружества на "голям, известен български бизнесмен". "По първоначални преценки на дирекциите в НАП по този начин ДДС измамите в този сектор или ще изчезнат, или ще се намалят с огромен процент", каза финансовият министър.
Още преди две години Дянков научил от доклади на НАП до службите, че най-много ДДС се източва от търговията със захар. "Първите сигнали за огромни злоупотреби в сектора датирали отпреди 10 години, в периода 2002-2003 г. От докладите се разбра, че годишно от ДДС измами само в сектор "Захар" загубите на държавата са между 140 и 200 млн. лв.", добави той. След като разпоредил на НАП съвместно със службите под ръководството на вътрешния министър Цветан Цветанов да извършат проверки, дошъл и резултатът - настоящата операция.
Още от статията на „Сега"
„Половин село на патерици", пише на първата си страница „Монитор"
Почти половината от жителите на разградското село Ясеновец се оказаха инвалидизирани по документи, издадени от Териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК). В селото с преобладаващо ромско население постоянно живеят предимно възрастните му жители. Според предоставени от социалното министерство на „Монитор" данни общо 425 души в Ясеновец получават пенсии, като 185 вземат пари за установена инвалидност.
Цели семейства са си извадили удостоверения за увреждания, даващи куп привилегии като нисколихвени кредити и безплатни винетки за колата. Така, наскоро след като това сторили двама съпрузи и техните родители, потомката им също преминала успешно през процедурите на ТЕЛК, при това едва десет дни след като навършила 18 г., разказаха запознати със съмнително набъбващия брой на инвалидите в селото. Уврежданията обаче очевидно не пречат на някои ясеновци да въртят усилено бизнес, например в транспортния бранш.
Както писа „Монитор" преди време, неправителствена организация алармира, че жители на разградски села, сред които Ясеновец, припечелват и продавайки нелегално органите си в чужбина като резервни части.
Размерът на пенсиите за инвалидност у нас зависи от невъзможността на регистрираните да се трудят. Те са процент от обичайните пенсии, но в масовите случаи варират от 115 до 156 лв., ако са отпуснати поради общо заболяване, и от 136 до 170 лв., ако то е професионално. Според справка за разплащаните суми на социалното министерство помощи, с която разполага вестника, 354 964 са общо българите с увреждания получаващи пенсия за инвалидност поради общо заболяване, като 74 882 са с над 90%, 137 454 са с от 71 до 90%, а 141 778 от тях са с от 50 до 70 на сто намалена работоспособност. Нивото й за 910 души пък не е отбелязано. Излиза, че население, надвишаващо броя на жителите на град като Варна, е неспособно да се труди поради инвалидизация.
Още от статията на „Монитор"
„България вече си внася от европейския спад", разкрива от първата си страница „Капитал Daily"
Очаквано България вече си внася забавяне в икономическия растеж от Западна Европа. Сигнал за това са предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за външната търговия към края на март, които показват, че превишението на вноса над износа за първото тримесечие е на най-високото си ниво от 2009 г. насам. Всичко това все по-ясно очертава отрицателно развитие за българската икономика през първите три месеца на тази година (първите експресни оценки на НСИ се очакват на 15 май), още повече че не се вижда събуждане на вътрешното потребление въпреки ръста на вноса последните два месеца.
Какво показват числата
Според статистиката на НСИ разликата между износа и вноса за първите три месеца на 2012 г. вече е 1.57 млрд. лв. Това е близо пет пъти повече спрямо година по-рано и е на-високото ниво от 2009 г. насам, когато дефицитът се равняваше на 2.3 млрд. лв. в края на март. Този резултат се дължи на два фактора. Първият е стагниращият износ, който макар през март да има анемичен ръст от 2%, общо за трите месеца се понижава с 3.3% до около 9 млрд. лв. А вторият е (продължаващият да расте, макар и със забавящ се темп) вносът с 8.9% до 11.2 млрд. лв. Статистиката не съдържа пълна разбивка за целия свят (данните за търговията със страни от ЕС излизат месец по-късно), но според данните от трети страни в България са били внесени повече машини и горива - съответно с над една трета при машините и около 10% при горивата.
Изводите
На пръв прочит подобен ръст на вноса изглежда като да показва събуждане на вътрешното потребление, от което се очаква да поддържа икономическия растеж на българската икономика тази година. Според повечето анализатори обаче подобно събуждане все още няма.
За това може да се съди от данните на други съпътстващи показатели като търговията на дребно, индустриалното производство и пазара на труда, който засега не показва спад в безработицата, коментира Кристофор Павлов, главен икономист в Уникредит Булбанк. Според него увеличаването на ножицата между износа и вноса по-скоро може да се дължи на недотам благоприятните промени в условията на търговия. "Цените на стоките, които внасяме, нарастват с повече от тези на стоките, които изнасяме", каза Павлов и поясни, че тъй като едно от основните пера в търговското салдо на страната са внесените и изнесените горива, поскъпването им в допълнение с отслабването на еврото спрямо долара съответно водят до влошаване на условията за търговия.
Според Павлов най-важният извод от данните на НСИ е, че забавянето на външното търсене от страна на Европейския съюз вече е съвсем ясно. "Както и очаквах, износът стагнира - имаме лек ръст през март след спад преди това. Съответно е ясно, че той вече не може да е двигател на българската икономика", коментира и Десислава Николова, главен икономист от Института за пазарна икономика.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Дянков се прицели в балансиран бюджет, МВФ иска от нас още фискални буфери", обобщава от първата си страница „Класа"
След като до март бюджетът светеше „на червено" с 0,9% от БВП, по предварителни данни за април се очаква излишък от около 440 млн. лв. Така като се тегли чертата, бюджетният дефицит ще бъде до 0,2-0,3% от БВП за първите четири месеца или близо до балансиран бюджет. Тези цифри изнесе финансовият министър Симеон Дянков в парламента при обсъждането на националната програма за реформи. Фискалното подобрение по думите му се дължи на по-доброто изпълнение на приходите и най-вече на ръста при косвените данъци.
Да се увеличат фискалните буфери, както и нивото на фискалния резерв и да се изключи възможността за неговото намаляване, пък ни препоръча ръководителят на мисията на МВФ за България Катрина Пърфийлд. "Емитирането на международните финансови пазари за осигуряване на средства за бъдещи разходи по падежиращ дълг, както и за укрепване на фискалния резерв, би било добра възможност. Разработването на план за нивото на държавния дълг в средносрочен аспект би могло да допринесе за по-интегриран подход на финансирането в бъдеще", смятат от фонда.
На практика това означава да емитираме повече дълг на международните пазари, вместо да пипаме Сребърния фонд, който е част от фискалния резерв. Според Дянков обаче МВФ не е изразил негативно становище по отношение на законопроекта за Сребърния фонд и е възможно законодателните промени да бъдат приети до два месеца.
Последната прогноза е родната икономика да отчете ръст от 0,8% през 2012 г. и 1,5% през 2013 г., при условие, че се възстанови икономическият растеж в еврозоната и се постигне по-добро усвояване на фондовете на ЕС.
„Реформите за повишаване събираемостта на ДДС дават заслужаващи поздравление резултати, но от критично значение за поддържане на растежа ще е усвояването на еврофондовете", предупреди още Катрина Пърфийлд. Пенсионната реформа от своя страна ще донесе икономии от 4% от БВП в средносрочен план.
Още от статията на „Класа"
"Борисов: Огромни пари от ЕС за безработни стоят неизползвани", е едно от водещите заглавия на „24 часа"
"Всички, които са до 29 г. и са безработни, да отиват в бюрата по труда, защото това е рядък шанс. И работодателите да се възползват. Огромни пари стоят, стотици милиони левове и който не ги използва, не може да се сърди, че е безработен", заяви Бойко Борисов.
Заедно с министрите на икономиката и социалната политика той даде старт на стажантска програма в столичния магазин "Баумакс" вчера, финансирана с европейски средства. Борисов заяви на младите хора, че това е рядък шанс - да ти плащат 6 месеца и да те квалифицират. Той специално се поинтересува колко вземат стажантите, назначавани по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
След като бе информиран, че възнагражденията на стажуващите в черноморско пристанище са 750 лв., премиерът подхвърли към снимащите го репортери: "Ще избягат журналистите. Те вземат по-малко."
Борисов изтъкна, че по програма "Развитие на човешките ресурси" след 2009 г., откакто на власт е неговият кабинет, са усвоени 150 млн. лв, а за периода 2007-2009 г. - 4 млн. лв.
Социалният министър пък съобщи, че над 130 млн. лв. за субсидии на заплати очакват работодателите, които наемат безработни от бюрата по труда. Това ще намали разходите им и ще ги направи по-конкурентоспособни на пазара, посочи Тотю Младенов.
Още от статията на „24 часа"
„Помощи само за вкусни домати", съобщава „Стандарт"
Само вкусни домати и краставици ще донесат пари на фермерите. Експерти от Агенцията по безопасност на храните вече тестват всяка партида от зарзавата екстра качество, който кандидатства за субсидия. За да получат част от предвидените за подпомагане 15 млн. лв., зеленчукопроизводителите трябва да отгледат домати с правилна кръгла форма и специфичен вкус, отговарящ на съответния сорт. Пари няма да се дават за зеленчуци, при които семето се отделя от месестата част или съдържанието им изтича. Това е предвидено в наредба, подписана от земеделския министър Мирослав Найденов за начина, по който ще се определя кои производители на плодове и зеленчуци подлежат на подпомагане и кои - не. Вътрешността на доматите трябва да е зряла и да няма зелени участъци, обясниха експерти от агенцията по храните.
Едри семки на краставиците също могат да отнемат правото на финансиране на зеленчукопроизводителите. Според правилата, залегнали в заповедта на агроведомството, краставиците трябва да са с "практически права форма", могат да имат или да нямат брадавици върху кората. Важното за тях е, че също като при доматите трябва да са вкусни, а ароматът им да е характерният за зеленчука и съответния сорт, без странични примеси.
Още от статията на „Стандарт"
„Как едно обществено обсъждане в „Красно село" се превърна в агиткаджийски фарс", разкрива „Класа"
След последното обществено обсъждане, свързано с идеята за застрояване на общински имот в столичния район „Красно село", за пореден път стана ясно, че частните интереси в София нямат граници и често се оказват по-важни от нуждите на хората. Дори ако за целта трябва да се предизвика фарс с агиткаджийски прийоми.
В подкрепа на изникването на жилищен блок на терена на ул. „Богдановец" 16 (който по принцип е отреден за спортна площадка за близкото 19-о училище), бяха привлечени шумни „поддръжници", някои от които не са непосредствени съседи на въпросния имот, т.е. де факто не са заинтересовани лица. От общественото обсъждане, което се проведе в късния следобед на 9 май, така и не стана ясно дали гражданите, които „подкрепят" строежа на жилищен блок върху общински имот, са от съответния район на кв. „Кривата река", или са от Костинброд.
За сметка на това трите възражения срещу проекта, срещу който вече 2 години се бунтуват жители на квартала, са извън всякаква анонимност. Те са от три групи граждани - от съседен частен имот на ул. „Богдановец", от съседната улица „Феликс Каниц" и от гражданското сдружение „Бели брези", което от години се бори срещу строителния хаос в столицата.
Странно впечатление остави и фактът, че кметът на р. „Красно село" Пламен Църноречки отсъства от общественото обсъждане, защото именно той го инициира повторно. Само преди година също се проведе подобен публичен дебат, на който хората недвусмислено заявиха, че желаят скандалният общински имот да остане за обществени нужди. Район „Красно село" има официално становище в същия смисъл (с копие от което „Класа" разполага), подписано лично от кмета Църноречки. Може би точно тези факти обясняват и отсъствието на районния кмет - нормално е да не желаеш да отговаряш на неудобни въпроси, когато без никакви видими мотиви инициираш повторен дебат по казус, по който веднъж вече си заявил уж категоричната си позиция. Това навежда на мисълта, че може би има натиск върху кмета от ДАГ или от заинтересовани общински съветници.
Още от статията на „Класа"
"Създадоха проектната компания за VII блок", информира „Монитор"
Проектната компания за изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй" вече е създадена. Тя се казва „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности". Първоначалният й капитал е 2 млн. лв., разделен в 200 000 акции. 100% от него се държат от Първата атомна, показва справка в сайта на Търговския регистър. На практика дружеството е учредено на 3 май, разрешението от БЕХ е получено ден по-късно, а вписването в Търговския регистър е станало преди ден.
Председател на борда на директорите е шефът на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов. В него участва още зам. финансовият министър Владислав Горанов, както и Атанас Атанасов. Атанасов досега е бил шеф на „Експлоатация" на 5-и и 6-и блок в АЕЦ „Козлодуй". Той е избран от общото събрание на новата компания за неин изпълнителен директор.
Преди две седмици министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев съобщи, че се подготвя създаването на такава проектна компания. Първоначално тя ще е 100% собственост на АЕЦ „Козлодуй", а впоследствие ще търси стратегически инвеститор за изграждането на реактора.
Тогава министърът обясни, че проектната компания се създава, за да не бъде застрашено финансовото състояние на АЕЦ „Козлодуй", както това е станало с НЕК заради АЕЦ „Белене".
Едни от първите задачи след създаването на компанията са изготвяне на екооценка и обследване на възможните площадки за разполагането на 7-и блок, обясни по-рано вчера пред БНТ новият шеф на АЕЦ „Козлодуй" Валентин Николов. Както е известно, вариантите къде да бъде разположен новият реактор са три.
Още от статията на „Монитор"
„Ледената епоха при телекомите продължава", обобщава „Капитал Daily"
Плуване в басейн с все по-силно заледяваща се вода и без изгледи скоро да достигне вишката на спасителя. Така изглежда бизнесът на големите телекоми на българския пазар напоследък: с все повече усилия най-доброто, което можеш да постигнеш, е да се задържиш на същото място. Макар и продължавайки да отчитат все повече продадени карти и предлагайки още и още различни клиентски програми, трите основни играча на телеком сцената в страната завършват и първото тримесечие на 2012 г. с понижение в печалбите си.
Най-драстичен към момента е спадът в резултатите на първия и засега най-голям мобилен оператор "Мобилтел". За разлика от БТК и "Глобул", които обявиха намаляване на печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA), но малък ръст поне в приходите, "Мобилтел" има понижение и при двата показателя. Причините за общото потъване са ясни: финансовата криза, намаляващите доходи на потребителите, насищането на пазара и все по-силните регулации - фактори, които в крайна сметка водят до понижаващ се приход от абонат, и то на фона на инвестиции, от една страна, в нови технологии, а от друга, в навлизане в нови сегменти на пазара. Перспективите също не са розови: макар и да няма сигнали за реална допълнителна конкуренция, съревнованието между сегашните участници на пазара ще става все по-свирепо на фона на още регулаторни ограничения и засилващ се натиск за вложения в нови технологии и по-плътно покритие на всички сегменти.
"Мобилтел": Най-големият губи най-много
За първите три месеца на 2012 г. спрямо същия период на миналата година приходите на "Мобилтел" са намалели с 13.1% до 115.9 млн. евро (226 млн. лв.), а печалбата преди лихви, данъци, обезценки и амортизации (EBITDA) е спаднала с 24.1% до 49.1 млн. евро (96 млн. лв), съобщиха от компанията в четвъртък. "През първото тримесечие "Мобилтел" приложи редица ефективни мерки, за да се справи с предизвикателната икономическа обстановка. Благодарение на разнообразната ценова политика компанията успя да повиши както абонатите във фиксираната си мрежа, така и тези в мобилния сегмент", се казва в официалното съобщение на оператора. По негови данни клиентите му наброяват 5.4 млн. души. Като голямо постижение от "Мобилтел" отчитат увеличението на клиентите си при широколентовите фиксирани услуги, където ръстът е с 33.8% спрямо същия период на миналата година до 132 600 абонати. 70.9% пък е нарастването на броя потребители на мобилен широколентов интернет за периода.
С една дума, ситуацията при "Мобилтел" в момента е такава, че компанията все по-трудно задържа лидерската си позиция на GSM фронта - тенденция, която се очерта още към края на 2010 г., когато анализът на пазара на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ясно показа спад на дела на първия оператор и увеличение на дяловете на вторите двама.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Роумингът пада с до 27%", информира „24 часа"
Тарифите за роуминг падат с до 27% според предварителното споразумение между депутатите и държавите членки, което бе гласувано вчера от Европарламента.
Предложението ще влезе в сила от 1 юли и ще замени действащия в момента регламент, който изтича на 30 юни.
Преди това новите правила ще бъдат приети и от Съвета на министрите през юни и ще се прилагат във всички държави членки до 30 юни 2016 година.
Най-голямото процентно намаление е за цените на входящите повиквания, а тези на изходящите се намаляват със 17%. В момента цените са съответно 11 и 35 евроцента на минута. Въвежда се и регулация на цената на мобилен интернет в роуминг. От юли тя става 70 евроцента на мегабайт и поетапно ще бъде намалена до 20 евроцента. (Какви са тарифите, виж в графиката в галерията).
Според новите правила клиентите ще могат да закупуват роуминг услуги от доставчици, различни от тези, които им предоставят услугата в рамките на собствените им държави. При това, без да променят номера си. След като се върнат в родината си, абонатите отново ще са клиенти на стария си оператор. Те няма да бъдат таксувани за смяната. Това ще е валидно от юли 2014 г.
Въвеждат се и мерки срещу безконтролното нарастване на сметките. От 1 юли 2012 г. хората ще получават предупредително съобщение, когато сметките им надвишат 50 евро в рамките на един месец, в случаите, когато чуждестранната мрежа позволява това. Дава се възможност от юли и на виртуални оператори да имат достъп до мрежата на стандартните и да предоставят роуминг услуги.
Още от статията на „24 часа"
"След 1 юни пушенето става мисия почти невъзможна", предупреждава от първата си страница „Сега"
По-строги от очакваните мерки за ограничаване на пушенето на обществени места гласуваха депутатите от здравната комисия на парламента. От 1 юни тази година се забранява тютюнопушенето на закрити обществени места, включително и на работните места, а също и на откритите места, където се събират деца, решиха депутатите, приемайки на второ четене промени в Закона за здравето.
Единственото изключение, където е разрешено пушенето, но в обособени помещения, са летищата. Ако текстовете минат в този си вид и в пленарна зала, цигарите ще са забранени във всички заведения, хотели, работни места, кина, театри, в дворовете и тротоарите около училищата, детските ясли и градини, местата, където се предоставят социални услуги за деца, на детските площадки и на откритите обществени места, където има мероприятия за деца, макар и единствено по време на самото събитие. Последното беше обосновано от вносителя Стефани Михайлова от ГЕРБ с нови изследвания в САЩ, според които и подлагането на децата на пасивно пушене на открито е също много опасно. Не е особено ясно обаче какво се разбира под обществени места с детски мероприятия и на какво разстояние от тях може да се пали цигара.
Депутатите все пак отхвърлиха предложенията да не се пуши на спирките на обществения транспорт, в парковете, както и на стадионите. Последното е забранено и в момента с наредбата за спортните мероприятия, но не се спазва. Невъзможният контрол над стадионите беше и мотивът на комисията да отхвърли предложението. Вносителите от ГЕРБ пък се обосноваха, че "все някой трябва да каже, че земята е кръгла", т.е. "обществото трябва да започне да мисли в тази посока".
Още от статията на „Сега"
"Търсят пробойни в забраната за пушене", съобщава „Труд"
"От 7-те европейски държави, в които има пълна забрана на пушенето на обществени места, в половината (Испания, Литва, Кипър) вече се разисква облекчаване на режима. Ние обаче се правим на по-католици от папата и въвеждаме нещо, което по-стари демокрации отричат!" Така коментира пред "Труд" Атанас Димитров, председател на асоциацията на ресторантьорите в София, пълната забрана за пушене на обществени места, която управляващите са решили да въведат от 1 юни.
Около 100 млн. лв. по-малко ще влизат в държавната хазна от акцизи заради забраната, изчисли вчера пред БНТ шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов. Спадът в приходите ще се дължи на намаленото потребление на тютюневи изделия.
Собственици на заведения обаче обмислят да превърнат част от обектите си в частни клубове, в които да се пуши необезпокоявано. "Всеки ресторант има свой контингент от постоянни клиенти, които ще са членове на тези клубове", обясниха от бранша. Другият вариант за заобикаляне на забраната е табелката "частно парти" на входа на бара или кафенето, но това не е решение на проблема.
Избраници от различни цветове в парламента също не изключват законът да бъде заобикалян. Според юристи обаче е спорно дали и частните клубове не влизат в категорията "закрито обществено място", където пушенето ще бъде забранено. И прогнозираха, че не е изключено да се стигне до налагане на санкции на собствениците, които позволяват дим, макар и мястото да не се води заведение.
Причината е, че в определението за "обществено място" влизат и всички търговски обекти, описани в Закона за ДДС, в които се извършват продажби или услуги, без значение дали се използват и за друго.
Ако се налагат глоби в т. нар. "частни клубове", ще започнат да валят жалби срещу санкциите в съда, коментираха юристи. В неделя ресторантьорите организират протестен концерт на пл. "Батенберг" в София срещу забраната. В него освен музиканти и хора на изкуството ще участват и д-р Милан Миланов и социологът Андрей Райчев.
Още от статията на „Труд"