40 британски студенти започват археологически проучвания в Никополис ад Иструм, съобщи Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей в старата столица.
След петгодишно прекъсване Българо-британската експедиция се възобновява. Наименованието на проекта е ''Никополис ад Иструм - градът и селото в административната му територия ''. На обекта освен българския екип ще работи и екипът на проф. Андрю Полтър от университета в Нотингам. За проучванията на римския град от Великобритания пристигнаха 40 студентите и около 20 специалисти. 10-тина са българските археолози и докторанти, които участват в експедицията.
Отделно още 25 човека осигуряват логистиката. Българските археолози ще проучват самия римски ранновизантийски град Никополис ад Иструм, а основният обект на британската експедиция е едно ранновизантийско укрепление от 5-6 век, което се намира в покрайнините на село Добри дял.
''От историческа и археологическа гледна точка периодът е много интересен, защото е много слабо проучен. Това е едно бяло петно в историята на нашите земи, тъй като и V, и VI век са били едни непрекъснати нахлувания на варварски племена. Като се започне първо с готите, след това хуните, след това славяните", обясни Църов. Той посочи, че от друга страна тогава е била една много сериозна и тежка криза за Византийската империя.
Директорът на великотърновския музей заяви, че за разлика от българските университети, британските университети плащат на своите студенти и те си намират къде да карат своя стаж. Това са студенти, които учат специалността Археология в различни университети на Великобритания.
Около 150 британски студенти са били заявили желание да участват в експедицията, от които проф. Полтър е избрал 40 човека. ''Ние работим и с Великотърновския университет, но трагичното финансово състояние на държавата се отразява и на висшето образование и поради това Великотърновският университет не може да отдели средства за студентите, които учат специалността Археология.
Иначе в предишния проект участваха около 20 студенти от Великотърновския университет '', посочи Иван Църов. Проектът е за три години и вероятно ще продължи още 2 или 3 години, както показва практиката от предходните две Българо-британски експедиции. Проучванията тази година ще продължат до 16 август.