Маршрутът на газопровода "Южен поток" (South Stream) от Русия за Австрия и Италия, който трябва да бъде изграден по дъното на Черно море, не може да бъде определен без съгласието на България, която участва в този проект. Така започва днешната си статия руският ежедневник „Комерсантъ", която е посветена на завършилите вчера в Москва руско-български преговори за съвместните енергийни проекти.
Според изданието досега София е поставяла неизпълними изисквания, заради които сроковете за разработването на проекта вече са пропадали няколко пъти. Вчера беше извършен кардинален обрат в преговорите между „Газпром" и Българския енергиен холдинг (БЕХ), подчертава вестникът.
„Комерсантъ" пише, че министърът на икономиката, енергетиката и туризма на България Трайчо Трайков е обещал съвсем скоро правителството да утвърди график за реализацията на двата съвместни проекта - газопровода „Южен поток" и АЕЦ „Белене". По думите на руския министър на енергетиката Сергей Шматко следващият кръг от преговорите между българската страна и "Газпромом" вече е планиран за средата на януари.
И докато за руската страна акцентът на преговорите е бил върху газопровода и атомната централа, за Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) по-важни са били разговорите за новите договори за доставка на природен газ за България. Срокът на действие на някои от газовите контракти изтича в края на 2010 г. Според съобщение до медиите на МИЕТ в новия кръг преговори между „Булгаргаз" и „Газпром экспорт" трябва да бъдат постигнати прозрачни и изгодни за България условия в дългосрочен план. Това са подчертали след срещата си българският министър Трайчо Трайков и руският министър на енергетиката Сергей Шматко. Ще бъде обсъждано и искането на българската страна за отпадане на посредниците при доставките на газ.
Руската страна е уверила българските си партньори, че не очаква повторение на газовата криза от януари 2009 г. В разговорите между Русия и Украйна са предприети необходими мерки за предотвратяване на евентуални финансови проблеми, но в случай че такива възникнат, се работи върху техническа възможност транзитът на газ да продължи. Според руската агенция „Новости" Сергей Шматко е заявил, че „Газпром" ще направи на България нови изгодни предложения и ще бъде постигнато споразумение, което да направи процеса на доставки прозрачен. На свой ред министър Трайков е подчертал, че на предстоящите преговори, които ще са на корпоративно ниво, ще се обсъжда и искането на българската страна за отпадане на посредниците.
В публикацията на „Кмерсантъ" се казва, че от подписаните три договора за доставка на газ за България, единият изтича през 2010 г., а другите двата - през 2011 г. И трите контракта обаче определят за посредник „Овергаз". След срещата според вестника не е станало ясно какво точно е обещал руският министър на българския си колега, но Сергей Шматко категорично е заявил, че от руската страна преговорите за доставка на газ ще се водят от "Газпром". През 2008 г. руският енергиен гигант е доставил на България 3,5 млрд. куб. метра газа, като 90% от потребностите на страната се покриват от руския внос. За деветте месеца на 2009 г. България е внесла 1,9 млрд. куб. метра, а през нейна територия са транзитирани 10 млрд. куб. метра, уточнява „Комерсантъ".
И точно заради транзита руската страна най-много настоява доставката на природен газ да се обвързва с изграждането на газопровода „Южен поток", чията проекта мощност е за 63 млрд. куб. метра на година. Първото разклонение, след като тръбата от дъното на Черно море стигне България, е по поска Сърбия - Унгария - Австрия и трябва да бъде изградена до 2015 г. Засега срок за второто разклонение - през Гърция за Италия, не е определян.
Руските медии, които са отразили българо-руските преговори, подчертават, че България поддържа и алтернативния проект на газопровода "Набука", с което се обяснява и забавените решения относно „Южен поток". Освен това както признава „Комерсантъ" преговорите за газопровода по дъното на Черно море не са преминали на корпоративно равнище между „Газпром" и БЕХ, тъй като на правителствено равнище двете страни не са успели да съгласуват принципни въпроси. Един от тях е, че българското правителство не смята да справедливо искането на руската страна земята под трасето на газопровода в България да стане собственост на руската газова компания.
Вторият принципен момент е, че България настоява да си запази контролния пакет в съвместния проект с "Газпром", което ще позволи на страната да определя размера на транзитните такси на преминаващия природен газ през територията на България. На свой ред "Газпром" настоява да се приеме, че за българското трасе, което е част от общия проект, трябва да действат еднакви за целия проект условия. Това означа, че руският монополист държи да получи 51% от проект и земята под газопровода в България да стане руска собственост.
Третото противоречие е свързано с настояването на България да се построи нов газопровод, а руската страна настоява да се използва действащата българска газопреносна система. Така според говорителя на „Газпром" Сергей Куприянов проектът щял да бъде по-евтин, а „българската страна е печеливша, дори и да бъде задействана частично газопреносната й система".
Независимо от тези неизгладени противоречия от руското Министерство на енергетиката смятат, че вчерашните преговори са сближили двете позиции.
Според генералния директор на американската компания East European Gas Analysis Михаил Корчемкин, ако България за пореден път не изпълни своите обещания, за „Газпром" има резервен вариант и това е Румъния. "Това ще бъде поредната малка географска неприятност за „Газпром". И тъй като Румъния не граничи с Турция трасето на новия газопровод ще трябва да пресече икономическата зона на България и Украйна", уточнява Корчемкин.
Относително точен в прогнозата си е Максим Шеин от "Брокеркредитсервис" (БКС), който казва, че реализацията на газопровода Nabucco изпитва затруднения с финансирането и с набавянето на суровината. Заради това при определени отстъпки от страна на "Газпром" в полза на българското правителство при подписването на предстоящите нови договори за доставка на газ и при определяне на транзитните такси на бъдещия газопровод може да се стигне съвсем скоро до съгласуване на изгодни и за двете страни условия за изграждане на „Южен поток".
От най-неперспективен проектът за АЕЦ „Белене" се оказа най-сигурен от трите съвместни енергийни проекта между България и Русия. В Москва министрите се договориха да продължат работата по постигане на целевата акционерна структура на проекта без допълнителни финансови ангажименти на България. През следващите две-три седмици концепцията ще бъде обсъдена на правителствено ниво в България и в Русия, след което в хода на разговорите ще бъдат набелязани конкретни стъпки за нейното реализиране, обясни министър Трайков.
След като през октомври немската RWE се отказа официално, нейният пакет от 49% от проекта остана свободен, а за България 4 млрд. евро, колкото е предварителната оценка на втората атомна централа с два 1000 мегаватови реактора, инвестиция е непосилна. За да бъде реализиран проектът трябва да бъде намерен инвеститор. Руската преса отново припомни изявлението на шефа на държавната руска корпорация „Росатом" Сергей Кириенко, който каза преди време, че Русия е готова да изпълни ролята не само на строител, но и на инвеститор в АЕЦ „Белене". След спечелен търг за строител на централата бе избрана руската компания „Атомстройекспорт". Първият сигнал, че кабинетът „Борисов" вече има категорично намерение да строи АЕЦ „Белене" беше решението на БЕХ да стартира процедура за избор на консултант по проекта.
Засега в най-неизгодна ситуация се намира петролопровадът "Бургас - Александруполис". На преговорите в Москва Сергей Шматко отново е изразил разбирането на руската страна за необходимостта от извършване на оценка за въздействието върху околната среда за проекта „Бургас - Александруполис". Почти сигурно е, че този проект вече не е толкова актуален за Русия, тъй като страната влезе в турско-италианския проект Самсун - Джейхан. Той е планиран да се изгради от италианската компания Eni и турската Calik. Русия дори може да получи 50% от капитала на компанията, която ще упавлява петролопровода.
Нека да припомним какво каза руският енергиен министър след декемврийското заседание на българо-руската комисия за икономическо сътрудничество в София: „Смятам, че България има всички необходими възможности и права да се откаже от проекта, ако вземе такова решение и ако не е доволна от ОВОС оценката. Ние никога не сме изключвали такъв вариант."
Civic Mundi
на 27.12.2009 в 22:31:09 #12Наглите мужици не обичат да плащатат за консумираните от тях услуги. Подпомагани от безродните русолизци в България, сибирските неандертали са викнали да се разпореждат у нас, все едно са си в колхоза в Краснодарск. За това с агресивни примитиви преговори се водят само то позиция на силата. В момента Русия има нужда от България. Ние имаме нещо, без което руските имерпски планове за влияние в Европа доста се променят, геогравска даденост. Ако преговорите не са водини от агенти на ДС или потомници на червената болест у нас (каквато е традицията у нас), все пак може да и да спечелиме нещо.
Само Левски
на 27.12.2009 в 13:40:42 #11Българската цена на руския газ. РАЗБИРАЙ ДВОЙНО ПО-ВИСОКА ОТ ТАЗИ ЗА ЕВРОПА.
tony82
на 27.12.2009 в 12:41:54 #10Съвсем скоро ще прочетем и как нефтопровода Бургас - А-с се превръща в изгоден за нас проект. Вече виждам и чувам умните приказки на обкръжението на ББ, все едно,че до преди месец не плямпаха нещо съвсем друго
mrKrastev
на 26.12.2009 в 17:46:28 #9Герб Браво да махат позорният засекретен договор на овчаров
Billy
на 26.12.2009 в 16:34:38 #8Икономическият растеж в капиталистическата икономика е тясно свързан с неравенството в обществото. Това е процес на едновременно изграждане и рушене, който черпи сили и енергия от самото неравенство, за да генерира необходимите му нови потребности, като същевременно разочарова истинските нуждаещи се. Неизбежната социална несправедливост през последните 40 години е нараснала лавинообразно, въпреки че световното богатство през този период се е увеличило многократно. Докато през 1960 г. съотношението между състоянието на най-бедните 20 процента към това на най-богатите 20 на сто от човечеството е било 1:30, днес то е достигнало 1:80 ... Високите показатели на икономическия растеж подхранват илюзията, че той сам по себе си ще може да реши възникналите проблеми, които до голяма степен е породил... Самото пазарно стопанство има интерес да поддържа илюзията, че икономическият растеж и социалният напредък са винаги взаимосвързани и че благосъстоянието на човечеството ще се повиши само чрез постоянното увеличение на производството на стоки.
t_point
на 26.12.2009 в 15:45:08 #7Трайчо се светнанай-накрая че може да му се случи някой "атентат" като на Берлускони. Въпреки че Бойко беше предупреден вече на няколко пъти да не си "отвлича" вниманието на Запад.
няоб
на 26.12.2009 в 00:35:14 #6На снимката виждам 2 ШМАТКИ - Шматко и наш Трайча Приятел#, Брако, Стихоплетецо, Другар#, Румен - молим те да не пълниш форумите с глупости, че едвам отварям страниците! Ще пуска 3 и 4 ти блок на Козлодуй?!?! Добре, че в природата има естествен ред и подбор и ти си само един обикновен драскач/платен/ а не например - премиер
rumen221s
на 25.12.2009 в 19:52:21 #5Сила, Прочети някъде какво означава понятието "Дълготрайни икономически интереси"... - Няма богата държава, без рентабилна икономика и мощна енергетика... Чърчил е казал...: - "Няма вечни приятели(или неприятели), има вечни интереси..." - Замисли се, порови в книгите или интернет, ако ти е по-лесно..., образовай се, иначе ще си останеш обикновен русофобски талибан... Весели празници...!!!
power
на 25.12.2009 в 19:39:42 #4приятелю , другарю , братко , румене , честита коледа !!!!! ВСЕ ОщЕ ЛИ ПРАВИш СВИРКИ НА чЕРВЕНАТА ИЗМЕТ ? само питам .
rumen221s
на 25.12.2009 в 19:20:04 #3Приятели, Карлито, ДНЕС по света бушуват едновременно: 1. Световна финансова криза; 2. Световна продоволствена криза; 3. Световна рецесия...!!! 4. Кризата у нас, обаче, е „структурно-управленска”, а най-голяма пречка за развитието ни е „Клиентската” система, наречена у нас „Обръчи от фирми”, които унищожават всички наченки на Пазарна икономика... На този фон, Българските икономически и социални интереси, налагат следната дълготрайна Енергийна стратегия...: - ЕДНОВРЕМЕННО!!!: 1. Заради всеобщата икономическа криза в България, която тепърва ще се задълбочава, след елементарни преговори пускаме „срамно” евтиния ток от 3 и 4 блокове в Козлодуй...!!!; 2. Строим Белене, като с 51% държавно участие правим РЕСТИТУЦИЯ НА ПЕНСИОННИТЕ ФОНДАВЕ... ТАКА, ЧЕ ПО 1 МИЛИАРД ЛЕВА, ГОДИШНО ДА „ НЕ ТЕЖАТ” НА БЮДЖЕТА... 3. Планираме за след 10г. два заместващи блока на действащите в Козладуй, а след 30г. и други два в Белене...; 4. Закриваме 2/3 от въглеводородните ТЕЦ - Екоглобите ще оскъпят двойно цената на тока и ще ни върнат в каменната ера...!!! „Борците” против глобалното вече затопляне преминаха в настъпление; 5. Правим ВЕЦ, навсядъде където е възможно..., браво за Горна Арда...!!! 6. Спираме строителството на нови - ДОКАЗАНО! неефективни вятърни и волтажни ЕЦ, даващи ток с цена 36 евроцента и следим световния технически прогрес. Когато цената на "алтернативите", се изравни с нази на реалните ЕЦ - строим и алтернативни... 7. Прилагаме действия за Енергийна ефективност, според "джоба си"...
Carlito
на 25.12.2009 в 15:13:12 #2павеле ако беше толкоз добър оратор нямаше да пускаш безплатни конетари в мъни.бг разбираш ли го това нащастник ?
Carlito
на 25.12.2009 в 12:01:29 #1Румене бих те гръмнал ако беше пред мен, Нещастнико