„Бар Наздраве на Бузлуджа", четем от първата страница на „Стандарт"
Бар "Наздраве" на Бузлуджа ще сплотява социалистите. Другарите ще седят на масите на Ленин, Дядото, Маркс и Енгелс. На чашка ракийка или кафенце те ще кроят планове за властта. Идеята е на младежкото БСП, одобрена е от соцлидера Станишев и ръководството. Тя ще бъде обявена предконгресно като последен коз в битката с Георги Първанов.
Да не се окаже, че в новия бар, вместо да се празнува победа, ще се теши мъката от загубата на първия пост, подмятат хората на доскорошния президент. Барът ще се върти на легендарния връх. Гостите му ще гледат филми за крайцера "Аврора" и епизодите от "На всеки километър". Според плана занемареният паметник ще стане уникален мултимедиен музей на световния социализъм. Средствата за реконструкцията ще бъдат набирани чрез дарителски кампании.
Още по темата от „Стандарт"
"Всяка трета партия крие касата си", разкрива от първата си страница „Монитор"
Близо една трета от политическите сили у нас не са обявили пред Сметната палата разходите и приходите в партийните си каси за миналата година. От общо 182 формации 53 не са подали в срок отчетите си и получените дарения, става ясно от справка на националните одитори. Вчера беше последният ден, в който партиите трябваше да огласят черно на бяло миналогодишните си харчовете по пера.
Все пак някои от сгафилите партии може да отърват санкциите, ако се окаже, че документите им са забавени от пощенските служители. Хората на Валери Димитров поясняват, че ще гледат датата на изпращане на отчетите, а не на получаването им.
От данните става ясно, че всички партии, които имат парламентарни групи - ГЕРБ, БСП, ДПС, „Атака" и сините, са обявили стриктно харчовете си пред Сметната палата. В черния списък остава само Яне Янев, чиято група в Народното събрание се разпадна. За неговата партия РЗС довчера нямаше данни при националните одитори.
Бившият пловдивски кмет Славчо Атанасов, който се провали на изборите миналата година, също е скрил харчовете на политическата си сила ВМРО-НИЕ. И ексградоначалникът на София Стефан Софиянски е пропуснал да подаде в срок финансовия отчет на партията си „Съюз на свободните демократи". „Българска евролевица" която се оглавяваше от бившия футболен бос Александър Томов-Лупи също не е предоставила отчет пред Сметната палата.
Сред съгрешилите партийни ръководства е и това на „Другата България", която се самоопредели като защитник на интересите на нашенците зад граница. От партията непрестанно надигат глас хората с двойно гражданство да могат да станат БГ депутати, но пък не са намерили време да се отчетат пред националните одитори.
Още от статията на „Монитор"
„1/5 от българите не пият вода от чешмата", разкрива „24 часа"
Близо 1/5 от българите не пият вода от чешмата, защото е с много лошо качество. Това показват данните от национално проучване, направено по поръчка на екоминистерството и което е част от националната стратегия за водния сектор до 2035 г. Още почти 18 на сто от българите често консумират бутилирана вода, защото се съмняват в качеството на чешмяната.
Над 36% са убедени, че доставяната до дома им вода е с лошо качество, показват още данните от проучването. Основните показатели, по които българите определят качеството на водата, са мътността и мирисът на течността.
Най-често проблеми с качеството на водата имат ВиК дружества, които обслужват между 100 000 и 250 хил. население и са общинска собственост. Това показва съпоставяне на броя на оплакващите се хора с данните какво дружество ги обслужва.
41,6% от клиентите на общински ВиК твърдят, че им се доставя вода с лошо качество, показват данните от анкетата. В София, където е единствената концесия на водно дружество, от качеството на водата се оплакват 36 на сто от битовите потребители.
Проучването обаче е открило и връзка между цената на водата и възприемането на качеството като лошо. Най-много недоволни има при ВиК, чиято цена е по-висока от 1,51 лв. на куб. м без ДДС.
Още от статията на „24 часа"
„Гид за плажен бизнес" е заглавието на първа страница на „Капитал Daily"
За приближаващия летен сезон за 30 плажа се търсят наематели. Регионалното министерство и областните управители в Бургас, Варна и Добрич вече започнаха процедурите по част от търговете за тях, други предстои да се обявят в близките седмици. Дори и всички да бъдат отдадени обаче, около 1/3 от плажните ивиците в страната ще продължават да бъдат неохраняеми, каквото е традицията от години.
Какво се предлага
По закон плажовете се отдават под наем от регионалния министър, който пък може да прехвърли правомощията си на областните управители. Най-много от 30-те пясъчни ивици, които предстои да се отдадат, са в Бургаско. Досега областният управител е обявил конкурс за 12 плажа, по-големите от които са централният в Бургас, на къмпинг "Делфин", Иракли, пред почивните станции в Поморие и др. От регионалното министерство пък търсят наемател за ивицата пред созополския къмпинг "Веселие".
За пет плажа във Варненско също вече са обявени процедури от областния управител. Става въпрос за "Изгрев-Хоризонт" в Долни Чифлик, варненския "Фичоза", пред "Хижа Черноморец" и централния плаж в Бяла. Търси се стопанин и на най-малката ивица - "Минерален басейн-юг" в Златни пясъци, чиято площ е по-малко от 400 кв.м. От регионалното министерство съобщиха, че предстои конкурс и за плажа "Панорама" във Варна, който ще бъде обявен съвсем скоро.
В съседната Добричка област се чака някой да прояви интерес към централния плаж в Каварна и плажа на "Русалка". "Скоро ще обявим процедури и за няколко в Шабла", съобщи Веселин Димитров, главен експерт в отдел "Регионално развитие" към областната управа.
Първият кръг
Повечето от обявените на търг плажове от години са неохраняеми, а интересът към тях продължава да е слаб. Причината е, че ивиците са извън курортите или в малки такива, заради което и наемането им се смята за нерентабилно. Срокът на търговете за 12-те ивици в Бургаско вече е изтекъл и от областната управа съобщиха, че на конкурсите са се явили кандидати само за три - Централния плаж в Бургас, къмпинг "Делфин" и на устието на река Велека. Само за бургаския плаж има подадени повече от една оферта. За него кандидатстват три фирми, като най-ниската предлагана цена е 130 хил. лв, а най-високата- 217 хил. лв годишно.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Българи ще работят в US офиса срещу дрогата" е едно от водещите заглавия на „Труд"
България и САЩ ще борят още по-активно международния трафик на наркотици, след като Федералната агенция за борба с дрогата отвъд океана - ДЕА, открие утре дългоочаквания си офис в София.
За церемонията в страната ни пристига директорката на агенцията Мишел Лионхарт. Тя е първият специален агент на ДЕА, издигнал се до нейния връх, след като е преминала цялата йерархична стълбица.
Цветанов: Това е знак за доверие
"Откриването на регионалния офис у нас е ясен знак за доверие и стратегическо партньорство", заяви вътрешният министър Цветан Цветанов при обявяването на новината. Дейността му ще се финансира от годишния бюджет на ДЕА, който възлиза на над 2,4 милиарда долара. Очаква се офисът да се помещава в сградата на посолството на САЩ в София и в него да работят и наши сънародници.
Целите на агенцията, създадена на 1 юли 1973 г. със закон, подписан от президента Ричард Никсън, са недвусмислени: разбиване на трафика на дрога (както вноса от чужбина, така и вътрешните доставки), намаляване търсенето на наркотици и свеждане до минимум на престъпленията, свързани с тях.
В ДЕА работят 10 800 служители, включително 5500 спецагенти.
Стомана срещу терористи
Централата на агенцията в предградията на Вашингтон е сред най-строго охраняваните федерални сгради в САЩ. През 1995 година сигурността й е вдигната до ниво 4, т. е. с голям риск от нападение на терористи. Причината - на 19 април същата година екстремистът Тимъти Маквей взривява правителствена сграда в Оклахома сити. По това време в нея се помещават офисите на ФБР, на Федералната агенция за регулиране на алкохол, тютюн, огнестрелни оръжия и експлозиви, и на ДЕА. Маквей обвинява тези ведомства в неоправдана намеса в човешките права.
В резултат днес щабквартирата на агенцията е обградена от хидравлични стоманени пътни бариери, метални детектори и множество охранителни постове.
Шефът на ДЕА и неговият заместник се назначават от президента на САЩ и се одобряват от Сената. Всички останали служители по-надолу в йерархията на агенцията - шеф по операциите, главен инспектор, трима помощници администратори и т. н., са държавни служители. Ръководителят на ДЕА се отчита пред главния прокурор на САЩ, който е и правосъден министър.
Агенцията има 227 офиса във всички американски щати и още 86 представителства в 62 страни.
Още от статията на „Труд"
„ГЕРБ напълно забранява съдебните споразумения при причинена смърт", предупреждава от първата си страница „Сега"
Покрай широко рекламираните промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс срещу шофьорите убийци ГЕРБ се опитва да реши кардинално въпроса със споразуменията с прокуратурата. "Предлагаме да отпадне изцяло възможността за договорка с обвинението при всяко престъпление, когато е причинена смърт по непредпазливост", заяви пред "Сега" шефът на вътрешната комисия в парламента Анастас Анастасов, който е и ръководител на групата по промените. В момента споразумение е невъзможно само при умишлено причиняване на смърт.
Без възможност за споразумение за по-лека присъда ще се третират случаи като лекарска грешка, инцидент по време на лов, убийство по непредпазливост при сбиване, жертва при палеж, продажба на отровни храни и т.н. Споразумението като възможност остава например при делата за наркотрафик, подкуп и изнудване. Така може да се стигне до парадокса шофьор, премазал по непредпазливост човек, да лежи в затвора повече, отколкото наркобос, който е постигнал споразумение с прокуратурата.
Сегашните промени бяха разширени заради сериозните критики, че се пишат само за убийците на пътя. Другите поправки в НК и НПК са забрана извършителите на убийство на пътя да напускат страната, както и по-тежки наказания за пияни и дрогирани нарушители, ако инцидентът е станал на пешеходна пътека или ако шофьорът няма книжка. До промените се стигна след провеждането на две кръгли маси с участието на близки на загинали на пътя, на едната от които представители на опозицията и прокуратурата липсваха. На форумите вътрешният министър Цветан Цветанов одобри всяка идея, издигната от роднини на пострадали.
Условните присъди, срещу които протестират близките на загинали на пътя, обаче се запазват в НК и НПК. Както признават неофициално и вносителите, леките наказания "не са проблем на закона, а на прилагането му от съда".
Още от статията на „Сега"
„Всяка трета корпорация в света жертва на измама", пише на първата си страница „Класа"
Напук на кризата и свитата бизнес активност, икономическите престъпления са в разцвет. От 2009 г. до 2011 г. те са се увеличили с 13 на сто, сочат данните от проучване на консултантската компания PricewaterhouseCoopers. През миналата година 34%, или всеки трети, от 3877 участници в изследването са потвърдили, че са станали жертва на икономическо престъпление, което е 13% ръст спрямо данните от последното проучване през 2009 г. Един на всеки десет е понесъл щети за над 5 млн. долара от това. Оказва се още, че за две години е нараснал и броят на мениджърите, които изобщо не са наясно дали са били „ужилени" - от 7 на сто на 11% през миналата година.
За обема на злоупотребите не влияе икономическото развитие на съответната страна. Така в групата с най-голям дял на икономически престъпления има и развиващи се икономики, и развити. Води Кения, където през миналата година 66% от мениджърите признават, че са станали жертва на злоупотреба, при 57% през 2009 г., следвана от Южна Африка с 60% през 2011 г. и 62% преди две години и Великобритания - с 51% и 43% съответно. В Испания и Австралия през миналата година 47% от анкетираните са претърпели икономическо престъпление, във Франция - 46%, в САЩ - 45 на сто.
Изненадващо някои растящи пазари показват доста ниско ниво на измамите, като например Индонезия (само 16 на сто), Индия (с 24 на сто) и Румъния - където се отчита ръст на измамените от 16% на 24% от 2009 до 2011 г. В закъсалата Гърция процентът на „ужилените" е намалял от 23 на сто преди две години на едва 17% през миналата. Това може да се дължи на факта, че методите им за „прихващане" на подобни злоупотреби не са достатъчно адекватни и ефикасни или че самите участници в проучването не са отговаряли с охота, посочват от PricewaterhouseCoopers.
По сектори в държавното управление и предприятията с държавно участие икономическите престъпления са скочили с 24 на сто. Така именно този ресор влиза в петте най-потенциални на измами. През миналата година 46%, или почти всеки втори мениджър в него, признават за икономическо престъпление при 37% през 2009 г. На първо място са комуникациите и застраховането - там делът на претърпелите подобни злополуки е 48 на сто.
Още от статията на „Класа"
"Първи сме в Европа по прахосване на ток", обобщава „Монитор"
Българските домакинства и предприятия харчат от 5 до 8 пъти повече ток в сравнение със средното ниво за ЕС. На практика ние пилеем електроенергията по най-безобразния начин, коментира вчера в интервю за БНТ министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев. Министърът припомни, че през април по програма „Конкурентоспособност" тръгва нова линия. По нея с 300 млн. евро, половината от които се дават безвъзмездно, фирмите ще могат да се модернизират с енергийно ефективно оборудване.
Дори с това ниво на пилеене на енергията обаче България няма да има проблем със задоволяване на вътрешното си потребление. Министърът цитира неокончателния доклад на консултанта по „Белене" - HSBC. Според Добрев в него се казва, че след 2020 г. в региона ще има търсене на еленергия, но не се казва, че у нас ще има недостиг. Ние имаме инсталирани мощности от 10 хил. мвт, а нашият среден товар на година е около 5 хил. мвт. Освен това се планира модернизация на ТЕЦ „Варна" и вече имаме над 1000 мвт „зелени" мощности, посочи Добрев. Окончателният доклад на HSBC, който ще дойде след отказа от проекта „Белене", ще е готов след две седмици. Министърът обеща той да бъде оповестен.
Добрев отново декларира, че Русия няма да иска неустойки за АЕЦ „Белене". Постигната е била договореност в рамките на този месец да бъде направена точна сметка какви пари има да получава руската страна. За целта хора от НЕК заминават за Москва още този четвъртък. Пак по тази линия се очаква да бъдат прекратени арбитражните дела, които НЕК и „Атомстройекспорт" заведоха, съответно в Женева и Париж.
„Седми блок на АЕЦ „Козлодуй" ще има и ние започваме отсега да работим", потвърди за пореден път министърът. Докато ги има пети и шести блок осми реактор не ни е необходим, смята той. И припомни, че се работи животът на двата реактора да се удължи с 20 г. до 2039 г. От руска страна имат интерес да работят за това, каза още той.
Още от статията на „Монитор"
"Данъчна аванта за пощите и БДЖ" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на „Труд"
Кретащите на ръба на фалита БДЖ и "Български пощи" получиха нов щедър подарък от държавата - данъчна аванта. За разлика от всички частни фирми, които вече свързаха касовите си апарати с Националната агенция за приходите, двете държавни фирми получават отстрочка за връзката до 30 септември и няма да бъдат санкционирани.
Как се прокарва авантата? Днес в Държавен вестник Министерството на финансите ще обнародва промени в Наредба №18. Според тях не е необходимо да регистрират продажбите си с касов апарат търговците, които разполагат с повече от 2000 обекта (какъвто е случаят с "Български пощи") или извършват "вътрешни и международни превози на повече от 15 млн. пътници годишно и имат над 400 бр. превозни средства за тези услуги" (това изискване покрива БДЖ).
Крайният срок за връзка на фискалните устройства с НАП за всички търговци бе 31 март, събота. Понеже не е работен ден, срокът на практика изтича в полунощ в първия работен ден, т.е. понеделник срещу днешния вторник. Тази сутрин обаче в Държавен вестник ще се появи поправената наредба с отсрочката.
"МФ ще обнародва утре (днес - б.р.) поправки в Наредба 18, така че двете компании няма да нарушат срока за свързване", потвърди пред "Труд" говорителят на НАП Росен Бъчваров. Ако поредицата от юридически трикове не се бе случила в последния момент, БДЖ и "Български пощи" трябваше да платят глоба от по 10 000 лв. и да затворят касите си.
През клоновете на "Български пощи" се плащат и сметките за ток на доставчика за Югоизточна България - EVN. Другите доставчици на ток, които също имат множество каси, заявиха, че са свързали апаратите си с НАП.
Още от статията на „Труд"
"София иска да подарява общинска собственост", съобщава „Капитал Daily"
Столичната община ще прехвърля на живеещите в блокове правото на собственост върху пространствата около сградите им, ако в продължение на 10 години са се грижили за него. Прехвърлянето ще става, като се разпределят квоти спрямо идеалните части от общите на сградата. "Подаръкът" ще е за собствениците, които са поискали от кмета на съответния район да поддържат и използват т.нар. прилежаща към блока им площ.
Това е записано в редактирания проект за наредба за предоставянето на прилежащата земя собственост на столичната община на етажните собственици в големите жилищни квартали в София, предложена от главния архитект Петър Диков. Такива наредби трябва да бъдат приети във всички общини в страната според Закона за етажната собственост.
Промените ще засегнат местата, където има регистрирана етажна собственост и домоуправител. Възможни са два варианта за прехвърлянето на отговорността: доброволно или задължително - в зависимост от наредбата, която изготви всяка община.
Неправомерно придобиване по давност
От новия вариант на наредбата за София излиза, че след 10 години поддръжка гражданите ще могат да придобиват безплатно междублокови пространства като частна собственост, което на юридически език означава придобиване по давност. Законът за собствеността обаче не позволява придобиването по давност на държавна и общинска собственост.
Прехвърлянето на собствеността на зелени площи и тротоари ще позволява в междублоковите пространства да се извършва рекламна дейност, пише в наредбата. Желаещите да поддържат градинките вместо общината ще продължат да дължат на общината местни данъци и такси. За компенсация ще им се дава предимство при кандидатстване за финансиране на благоустройствени дейности по различни европейски или държавни програми. Освен това общината ще ги подпомага, като изготвя за терена парков проект. Собствениците ще получават предимство и при кандидатстване за общински средства за изграждането на детски и спортни площадки, както и при ремонтни дейности на тротоари, улици и улично осветление. Те обаче ще носят отговорност при нарушения в придобитите площи, а не общината.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Червен светофар за кухи обороти", информира „Стандарт"
Връзването на касовите апарати с НАП ще стопира редица схеми за източване на ДДС от хазната наред с опитите за укриване на оборот и криене на налога. Специален софтуер на НАП обработва данните за оборотите, които вече се предават на сървърите на приходната агенция от вързаните с тях касови апарати.
Софтуерът е направен, така че да сигнализира както за твърде ниски, така и за твърде големи обороти. За всеки вързан с НАП касов апарат има данни в кой бранш работи неговият собственик, каква е дейността му и в кой регион се намира. Така лесно се хваща всяко по-голямо отклонение от средния оборот за всеки бранш и регион. При някои схеми за източване на ДДС фирмата в края на веригата от търговци може да прави кухи обороти, така че нейните доставчици да искат неправомерно възстановяване на ДДС.
Трупане на кухи обороти се използва и за пране на пари. След връзването на касовите апарати с НАП за отклоненията от традиционните обороти светва червена светлина в приходната агенция и данъчните насочват проверките си към рисковите търговци. Софтуерът открива и очевидни грешки като например рестартирането на системата на някой търговец след токов удар и изписването на девет нули в данните за оборота.
Още от статията на „Стандарт"
"България е сред шампионите на ЕС по ръст на безработица", съобщава „Сега"
Безработицата в България за февруари според сезонно изгладените данни на Евростат е стигнала 12.4% и това нарежда страната ни сред държавите с най-висок ръст за година. През февруари 2011 г. равнището й е било с 1.3% по-ниско. Хората без препитание са нараснали повече само в силно закъсали икономически страни, а ние се гордеем с финансовата си стабилност.
В Испания ръстът е с 3 процентни пункта и стига 23.6 на сто. В Португалия безработицата нараства до 15% от 12.3% през февруари 2011 г. За Гърция Евростат обявява месечни данни, едва след като националната статистика даде тримесечните, но страната вероятно е №1 в черната статистика, след като през декември 2011 г. безработицата беше 21 на сто, а миналия февруари - 14.9%. В Италия тя скача от 8.1 на 9.3%. В другите държави от ЕС динамиката е около половин процент.
Преди нас по процент на безработицата са още Ирландия (14.7%) и Словакия (14%), но в тези страни е отчетена приблизителна стабилност на пазара на труда - ръстът е само с 0.5% и 0.6%. По-висока безработица вероятно има и в Латвия и Литва, за които също няма месечни данни, но пък там на годишна база е отчетен най-голям спад - от 16.3% през февруари, а през декември безработицата в тях спада до съответно 14.6% и 13.3%.
Още от статията на „Сега"
"Плевнелиев: Може да станем натовски център за киберотбрана", пише „Класа"
В България има достатъчно много хакери, които биха могли да бъдат пренастроени и да работят за една толкова перспективна идея като тази за киберотбраната и кибератаката. Аз имам мечта - да създадем център за киберотбрана на НАТО у нас. Това заяви вчера президентът Росен Плевнелиев след участие във военно-научен форум в хотел „Шератон", организиран от УНСС.
Българският главнокомандващ каза, че е споделил мечтата си с генералния секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен при срещата си с него на 26 януари в Брюксел. „Напъваме много - аз заявих много ясно на г-н Расмусен, че България има своята слава в информационните и комуникационните технологии... Това със сигурност може да отнеме 5-10 години, но ще бъде прекрасно, защото страната ни ще се позиционира на картата на войните на XXI век като една от най-високотехнологичните държави", обясни Плевнелиев.
Пред участниците във форума президентът се изказа против продължаващия превес на руското въоръжение в българската армия (БА). Два дни след като коментира пред италиански вестник, че „моята България ще бъде по-малко зависима от Москва", Плевнелиев заяви, че „българската отбранителна индустрия разчита основно на стари руски лицензи и стари пазари". Този „негативен тренд" можел да се промени „с модернизация, регионално сътрудничество и специализация". Стратегията, която президентът подкрепя, от няколко месеца набира сила в НАТО, и се нарича smart defence (умна отбрана). Тя ще бъде обсъждана и на срещата на върха на НАТО в Чикаго следващия месец.
В регионален, а и в глобален план това означава различните държави - членки на пакта, да обединяват, а не да дублират отбранителните си функции, каквато е сегашната практика. За целта обаче е нужно огромно доверие между партньорите и трудни преговори на най-високо междудържавно ниво. За това говори и военният министър Аню Ангелов пред форума, в който участваха представители на 20 държави.
Още от статията на „Класа"