Акциите в Европа днес поскъпват, тъй като инвеститорите се надяват на скорошен край на кредитната криза, пише агенция Bloomberg. Най-силна е търговията с ценните книжа на швейцарската банка UBS AG, тъй като се спекулира, че с $19 млрд. обезценени активи и $15 милиарда увеличение на капитала може би е отбелязана повратната точка.
Индексът на европейските акции Dow Jones Stoxx 600 се повиши с 1.5% в Лондон в края на сутрешната търговия днес. За индекса първото тримесечие на 2008 г. бе най-слабото от кризата през 1987 г.
Фондов мениджър в Париж коментира: "Можем да си представим, че най-лошото вече е зад нас. Увеличение ка капитала на UBS е гарантирано, така че няма да има финансови грижи. Това позволява инвеститорите да виждат чашата наполовина пълна".
Само тази година от глобалните капиталови пазари бяха зачеркнати близо $2.8 трилиона стойност заради кредитната криза и притеснения, че забавянето на световната икономика ще навреди на ръста на печалбите на корпорациите.
Днес индексите в 17 западни европейски държави се засилиха (с изключение на Норвегия). Британският FTSE 100 добави 1.1%, френският CAC 40 и германският DAX се покачиха с 1.6%.
По-рано японският и хонконгският борсови индекси приключиха на положителна територия.
Най-любопитно бе представянето на акциите на UBS, които днес поскъпнаха с 6.2%. Европейската банка с най-големи загуби от ипотечната криза в САЩ ще търси 15 милиарда швейцарски франка за увеличение на капитала, а досегашният председател Марсел Оспел ще напусне поста, заменен от Петер Курер. Допълнително обезценяване на активи от $19 милиарда ще доведе до загуба от 12 милиарда франка за първото тримесечие.
Обезценяването на активите е високо по значение, но бе очаквано. По-голямата част от него вече бе отработена от пазара и новината за милиардните загуби е почти добра - обяснява банков анализатор от Цюрих. В тази връзка Deutsche Bank смениха рекомендацията си от "дръж" на "купувай" с аргумента, че съвкупният риск на UBS е намалял.
Акциите на американската голяма банка JPMorgan Chase в Германия се търгуваха с 15 цента по-скъпо. Банката вероятно няма да обезценява активи заради колатерализирани дългови облигации, казал е анализатор от Goldman Sachs за клиенти днес.
До този момент финансови фирми от целия свят са обезценили активи от $208 милиарда заради участие на вторичния ипотечен пазар в САЩ, изчислили са в Блумбърг. Според участници на пазара, сегашната криза в банковата сфера е най-силната от 30 години насам.
Genov
на 01.04.2008 в 17:13:22 #1"Това позволява инвеститорите да виждат чашата наполовина пълна" Investors see the glass half full Debtors see the glass half empty Engineers see the glass twice as big as it should be