„Бойко звъни на Путин", четем от първата страница на „Стандарт"
Бойко звъни днес на Путин, за да му разкаже какви са плановете на България за АЕЦ "Белене".
Точно в 10,30 ч българският премиер ще се свърже по телефона с колегата си в Кремъл. "Ще му кажа това, което сме взели като решение за АЕЦ "Белене", за да не научава от медиите.
Коректно е да се съобщи на партньора от другата страна", каза Борисов пред TV7. Той обаче отказа да разкрие какво точно ще каже за проекта. "Дали ще го отрежа или не - да не правим изводи", отсече Бойко. Той отново припомни какво е казал на Путин преди време за руските проекти: "Петролопроводът Бургас - Александруполис не е изгоден, застрашава екологията, в рамките на моя мандат ще го приключим. АЕЦ "Белене" - ако не намерим голям европейски или американски инвеститор да диверсифицираме този проект, аз няма да го продължа", каза Борисов.
Още от статията на „Стандарт"
„Глобалното затопляне ще ни струва 214 млрд. лева", е едно от водещите заглавия на „24 часа"
214 млрд. лв. по цени от 2011 г. ще ни струват мерките за адаптацията на България към климатичните промени. И това е размерът на нужните инвестиции само в периода 2012-2020 г. според разработен от екоминистерството национален план за адаптация на България към климатичните промени.
Сценариите за България предвиждат повишение на средногодишните температури между 2 и 5 градуса, смекчаване на зимите и жежки лета. Целта на самия план обаче всъщност е България да се вмести в новите цели за намаляване на емисиите на парникови газове с 20%, какъвто ангажимент е поет колективно от страните в ЕС. До момента България е намалила емисиите си с над 52% спрямо 1988 година - базова за Протокола от Киото.
214 млрд. лв. е целият потенциал за инвестиции от страна на държавата, бизнеса и гражданите в изпълнение на мерките за намаляване на емисиите и адаптация на икономиката към новите климатични явления, обясни експерт от екоминистерството, който е участвал в изработката на плана.
Реалистичните мерки, които са задължителни за изпълнение, за да бъдат спазени ангажиментите на България, са на стойност 13,8 млрд. лв. Според изчисленията на екоминистерството това представлява поне 6,4% от инвестициите в българската икономика до 2020 г., ако се сбъднат сегашните прогнози за икономическо развитие, които е направило Министерството на финансите.
Инвестициите заради глобалното затопляне обаче могат да се приемат и като бизнес възможност, защото реално ще позволят на бизнеса и държавата да продават квоти на европейската борса благодарение на по-доброто и по-екологично производство, което ще имат, твърдят от екоминистерството. Само държавата например ще има възможността да реализира приходи в порядъка на 2,5-3 млрд. лв. на година от продажба на емисии.
Според новите европейски правила за търгуване на квоти бедните държави ще имат право да продават парникови квоти за своя сметка, докато за богатите такава възможност няма. Според предварителното разпределение на България се полагат права да изтъргува 43 млн. квоти, като очакваната цена на една квота е около 30 евро. Само през тази година страната ни ще може да продаде 3,3 млн. парникови квоти на т.нар. ранни търгове.
Още от статията на „24 часа"
„Чиновниците получиха нова възможност да не работят", разкрива от първата си страница „Сега"
Въведеното по предложение на финансовия министър Симеон Дянков гъвкаво работно време в администрацията може да доведе до допълнително влошаване на обслужването на гражданите. В някои администрации, начело с Министерския съвет, няма изискване за задължително присъствие на работното място и служителите са получили правото сами да определят кога точно да започват работа без намеса на работодателя. Едни министерства са счели за нужно да въведат твърдо работно време на структурите, пряко обслужващи граждани, други - не. Едни ще обядват дълго, други са забравили за обяда.
Това става ясно от приетите промени в правилниците на редица институции след въвеждането на идеята за гъвкаво работно време. При лансирането на идеята Симеон Дянков обясни, че всички чиновници ще са длъжни да са на работните си места от 10.00 до 16.00 часа, а останалите 2 часа работно време ще могат да се местят - по-рано сутрин или до по-късно вечер в зависимост от нуждите. Според финансовия министър така чиновниците ще са по-ефективни, защото някои от тях имат семейства и деца, други са болни и т.н.
Вместо да служи за пример, Министерският съвет е голямото изключение от правилото за задължително присъствие на работното място. Изрично изискване чиновниците на подчинение на Бойко Борисов да са на работните си места между 10.00 и 16.00 часа с право на половин час обедна почивка няма. Това изискване е записано в правилниците на почти всички останали структури, които са решили да се възползват от новата възможност. Служителите на МС и на всички органи към МС, като комисията за борба с трафика на хора, агенцията за българите в чужбина, БОРКОР, центъра за борба с противообществените прояви и др., са и единствените, които имат право да определят кога да почнат работа в диапазона от 7.30 до 10.00 часа.
В нито една от структурите извън МС не се дава лична свобода на служителите, а се предвижда редът за установяване на работното време да се определи с акт на съответния работодател. Не е ясно как всичко това ще подобри ефективността в работата на администрацията на правителството. В кабинета все пак се предвижда общ ред за отчитане на работното време, като той ще се определи от главния секретар.
Още от статията на „Сега"
„Министерството на финансите подготвя лихвена амнистия за данъци и осигуровки", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Тримесечен прозорец с лихвена амнистия за просрочени данъци и осигуровки подготвя Министерството на финансите, съобщиха два източника на "Капитал Daily". Идеята е облекчението да важи и за фирми, и за граждани.
Целта на държавата е да мотивира компаниите със затруднения заради кризата да се разплатят. В тримесечния гратисен период просрочените задължения ще могат да се внасят, а натрупаните лихви ще се опрощават. По сега действащото законодателство просрочените данъци (ако не са разсрочени от Националната агенция за приходите) се олихвяват с основния лихвен процент и наказателна добавка от 10 процентни пункта, а санкцията за забавените осигуровки е ОЛП плюс 20 пункта.
Финансовото министерство очаква основната част от събраните приходи да дойде от осигурителни вноски на фирми и самоосигуряващи се физически лица. Възможно е да се съберат и други данъчни задължения, но те ще имат много по-малък дял. Общата сума, която управляващите прогнозират да съберат като еднократен ефект за срока на амнистията, е около 30 млн. лв.
Предложението още не е изцяло избистрено и затова има вариант да важи само за осигуровки.
Само веднъж
Нормативно облекчението ще се въведе със специален закон или с промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Експерт, работещ по проекта, коментира, че този жест ще е еднократен и няма да се повтаря, но ще даде глътка въздух на фирмите, които в момента търсят начин да разсрочат плащанията си към бюджета . "Искаме да стимулираме светлата част на икономиката да уреди взаимоотношенията си с държавата", каза един от авторите на проекта.
Депутати от управляващата партия заявиха, че биха подкрепили мярката, макар и да не са запознати с подробности около законопроекта, който все още не е готов.
Неясните суми
От Министерство на финансите не разполагат с прогноза какъв ще е размерът на лихвените приходи, от които държавата се отказва с предлаганата амнистия. Обяснението е, че не се знае кои точно длъжници ще се разплатят. Липсва и публично обявена статистика за просрочените задължения на частния сектор към държавата.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Скъпият петрол тласка световната икономика към нова рецесия", обобщава от първата си страница „Класа"
Високите цени на петрола могат да потопят световната икономика в нова рецесия. За това предупреди Международната агенция за енергетика (МАЕ). Според нейни изчисления, цитирани от „Файненшъл таймс", разходите на водещите страни за внос на петрол ще скочат до 1,5 трлн. долара тази година, а най-уязвим е Европейският съюз.
Главният икономист на агенцията Фатих Бирол дори намекна, че скъпото черно злато вече измества дълговата криза и се превръща в основен проблем за Стария континент.
Само тази година съюзът ще отдели 520 млрд. долара за внос на нефт при 472 млрд. долара година по-рано. Това е 2,8% от брутния вътрешен продукт (БВП) на 27-те при 1,7% от БВП за периода 2000-2010 г. Естествено, по-скъпият петрол ще бръкне и в джоба на средностатистическия европеец. Домакинствата ще харчат средно по 11 на сто от доходите си за отопление, осветление, готвене и личен транспорт през 2012 г. при 9 на сто през 2011 г.
В САЩ се очаква разходите за внос на черно злато да нараснат до 426 млрд. долара от 380 млрд. долара. В Китай скокът ще бъде с 36 млрд. долара - от 215 млрд. долара на 251 млрд. долара през 2012 г., а за Япония - от 178 млрд. долара до 198 млрд. долара. „Всяка рецесия в индустриално развитите държави след Втората световна война е била предшествана от скок в цените на петрола", посочва главният икономист на МАЕ.
Само преди дни от Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) също понижиха прогнозата си за печалбата на авиокомпаниите през 2012 г. от 3,5 млрд. на 3 млрд. долара, като причина номер едно отново се оказаха растящите цени на петрола. В най-тежко положение ще бъдат европейските авиопревозвачи, които се очаква да отчетат 600 млн. долара загуба. Авиокомпаниите от Азиатско-Тихоокеанския регион ще постигнат най-голяма печалба - около 2,3 млрд. долара, а колегите им от Северна Америка - 900 млн. долара.
Още от статията на „Класа"
"Бум на високо кръвно след смяната на времето", информира от първата си страница „Монитор"
Епидемия от хипертония пламна през последното денонощие, след като стрелките на часовника бяха преместени с цял час напред. Над 80 повиквания бяха регистрирани по телефона от пациенти с внезапно вдигнато кръвно, губене на равновесие и дори инсулти, сочат данните от медицинските журнали на Центъра за спешна помощ София-град през уикенда.
Късното лягане по навик и ранното ставане в комбинация с притеснението, че човек може да се успи са причина за обострените състояния на хипертониците, обясни д-р Славчо Славчев - председател на Дружеството по медицина на съня и основател на фондация „Сън и здраве".
Откраднатият един час разбива системите в организма, балансът в него се нарушава, психиката се обостря, тревожността нараства, раздразнението и избухливостта също. Човек става нетолерантен и дори заядлив, изброи най-острите състояния в резултат на промяната специалистът.
Поне седмица е необходима, за да се приспособи човек към новото часово време и психиката му да се настрои по такъв начин, че промяната да не й влияе. Докато това се случи и човек все още е нервен, да не взема важни и решаващи за живота му решения, както и да не предприема делови преговори ако се чувства все още раздразнителен от недоспиването в резултат на откраднатия час, съветва специалистът.
Той припомни, че трябва да спим поне 7-8 часа нощем и препоръчва да се избягват продължителните шофирания, както и да се почива на всеки кръгъл час при еднообразна работа, тъй като монотонността в комбинация с недоспиването водят до катастрофи и трудови инциденти.
Още от статията на „Монитор"
"Доган: Моралът в политиката е вреден" е водещото заглавие на „Труд"
Търсенето на морал в политиката е вредно за държавата. За качествата на един политик трябва да се съди по това какво прави за държавата, а не дали действията му са морални или не. Това е заявил на 16 март т. г. лидерът на ДПС Ахмед Доган пред участниците в националната програма "Управленски умения" на Училището за политика "Димитър Паница", научи "Труд". Семинарите на бъдещите лидери се провеждат в хотел "РИУ Правец".
През тази сесия лекции вече са изнасяли премиерът Бойко Борисов, президентът Росен Плевнелиев и лидерът на БСП Сергей Станишев, разказаха участници, които не казаха имената си, защото са подписвали декларации за конфиденциалност. Изказването за разграничението на морала от политиката Доган направил след въпрос на една от ученичките дали е редно политик от неговия ранг да получава хонорар като консултант по "Цанков камък".
В отговора си лидерът на ДПС цитирал италианския философ Николо Макиавели, който пръв лансира идеята за ясно разграничение на двете сфери. "Действията на държавниците трябва да се оценяват по това дали са допринесли за човешкото благо, а не от морална гледна точка", припомнил тезата на Макиавели Доган. И допълнил, че "политиката не е полето на борба на ценностите, а полето на целесъобразното, на поставянето на цели и избирането на средства за постигането им".
Лидерът на ДПС в България посочил, че търсенето на морал в политиката започнало да се налага у нас след 1923 г.
Още от статията на „Труд"
"Питат ни за всяка нова застраховка", съобщава „Стандарт"
Ще избираме най-изгодната застраховка за колата си дори тя да е взета на лизинг и реално да не сме неин собственик. В момента за колите на лизинг хората и фирмите, които ги изплащат, често нямат думата при избор на застраховател, въпреки че вадят от джоба си и парите за полицата. Това води до плащане на завишени премии, често значително над пазарните.
Тази практика ще бъде прекратена с подготвяните от Комисията за финансов надзор промени в Кодекса за застраховането. Идеята е при сключване на всяка нова застраховка за кола на лизинг да се пита клиентът, който прави вноски за изплащане на автомобила, коя компания ще си избере. Така клиентът, който плаща и полицата, ще може да сравни различни оферти и да избере най-изгодната за него. При взимане на автомобил на лизинг задължително се сключват застраховките "Гражданска отговорност" и "Каско".
С готвените промени клиентите ще могат да сключват първата застраховка с една компания, а втората - с друга, според предложените условия. Друг често срещан трик в момента е заедно с "Гражданска отговорност" и "Каско" да се прави и застраховка на местата в автомобила на лизинг, без да се пита клиентът желае ли такава полица.
Още от статията на „Стандарт"
"Кой печели и кой губи от износа на ток", разкрива „Капитал Daily"
Енергетиката е най-регулираният сектор в България, а най-големите играчи на него са държавни компании. На пръв поглед това означава, че на този пазар всичко трябва да се случва по-ясни правила, а дружествата с общ собственик (в случая държавата) не би трябвало да влизат в сблъсък на интереси. Дали обаче това е така ще ни покаже следната история.
Повече износ - по-скъп ток в страната
България е най-големият износител на ток в региона, като заслугите за това са основно на атомната централа "Козлодуй", която произвежда много и евтино. За миналата година страната дори постави рекорд с износ на над 10 млрд. киловатчаса, което е с 30% повече в сравнение с 2010 г. Цифрите обаче показват, че докато от този износ печелят основно АЕЦ и търговците на ток, то Националната електрическа компания губи, което пък се прехвърля върху потребителите в по-скъпо електричество. Какво всъщност се случва.
Атомната централа изнася в пиковите часове между 120 и 220 мегаватчаса на час.
Получава се обаче така, че докато АЕЦ продава за съседните страни, се отваря недостиг от електроенергия за вътрешно потребление, който трябва да се покрива с енергия от скъпия студен резерв от ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Бобовдол", за което за 2011 г. НЕК е платила допълнително 35 млн лв. През нощта, когато потреблението пък е ниско, АЕЦ "Козлодуй" изнася по-малко, което води до излишък от електроенергия на вътрешния пазар. Излишъка НЕК усвоява, като задейства помпено-акумулиращата водноелектрическа централа "Чаира" (ПАВЕЦ) и разтоварва мощности в комплекса "Марица-изток".
Това отново предизвиква разходи за сметка на НЕК. Миналата година компанията е загубила около 90 млн. лв. от работата на помпите, като според дружеството основна вина за това носи "Козлодуй". Така за 2011 г. пък цялата очаквана загуба на НЕК заради износа, който АЕЦ "Козлодуй" осъществява, е приблизително 125 млн. лв., показват документи, с които "Капитал Daily" разполага.
Сигнал до енергийното министерство
През декември миналата година по искане на тогавашния зам.-министър на енергетиката Делян Добрев (вече министър, бел. ред) и на изп. директор на НЕК Михаил Андонов от Електроенергийния системен оператор са изпратили справка за работата на АЕЦ "Козлодуй", в която изводите звучат така: "Реализираните приходи от АЕЦ "Козлодуй" са за сметка на ЕСО и НЕК, като приходите в държавния сектор на енергетиката се намаляват, а разходите се увеличават." Това е и една от причините НЕК да поиска поскъпване на електроенергията от 8% от юли, което ще се отрази по цялата верига до крайния потребител.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Бюджетът е платил лечението на два пъти повече неосигурени", разкрива „Сега"
Агенцията за социално подпомагане е платила 923 000 лв. за лечението на 1718 здравно неосигурени българи през 2011 г., което е близо два пъти повече в сравнение с 2010 г. Тогава помощта е струвала на бюджета около 500 500 лв. и от нея са се възползвали едва 866 лица. Тази услуга се полага на хора, които нямат доходи и не могат да си плащат здравните вноски.
Ръстът е заради законодателни промени, направени под натиска на различни европейски изисквания, които разшириха кръга на правоимащите лица. Нарушаването на директивите за свободно движение на стоки и хора принуди социалното министерство да прави промени в законодателството, които да позволят и социално слаби, излизали в чужбина през последната година, да имат право на подпомагане.
Преди това неосигурени, пътували зад граница, нямаха право лечението им да бъде поето от държавата. От 5 на 1 година беше намален и срокът, в който лицата не трябва да са продавали или дарявали жилищен, вилен или селскостопански имот, за да имат право на финансиране на лечението им от държавата. България беше задължена да осигури право на лечение и на определен кръг чужденци - с разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в България или със статут на бежанци.
Още от статията на „Сега"
„Ще вземе ли Вълканов на концесия два рудника заради миньорските заплати?", търси отговор на въпроса „24 часа"
"Много хубав човек. От всичко разбира - къде да има язовир, как да работят мините. Чел е много и от много работи разбира." Това коментираха една част от жителите на Мадан за бизнесмена Николай Вълканов. Други казваха, че е завзел вече целите Родопи и е станал "чорбаджията" в Смолянско, след като стана сделката с ГОРУБСО. Трети отбелязваха, че в родопските си сделки досега е воден от Ахмед Доган, а в събота - от Бойко Борисов.
Миньорският град най-накрая се видя с пари - над 1 млн. лв., изсипали се за ден след месеци мизерия, не са малко. Бакалиите и кръчмите въздъхнаха с облекчение, че ще захвърлят тетрадките с вересии. Има и хора, които се питат дали това не е пир по време на чума.
Само за часове съдбата на града от отчаяние премина във възторг. "Как се дават 30 млн. за сделка, станала в петък в 5 часа", се питаха миньори. Други се радваха, че ще изхарчат за дни сума, почти равна на хонорара, който получи Ахмед Доган от Вълканов за хидросъвети по строителството на яз. "Цанков камък".
Новият собственик на ГОРУБСО - бившият вицепрезидент на "Мултигруп" Николай Вълканов, ще плати 30 млн., за да покрие борчовете на предшественика в концесията на мините Валентин Захариев.
Преди седмица Вълканов заяви, че не проявява интерес към ГОРУБСО-Мадан. Захариев обаче по-рано директно го обвини, че подклажда стачката, за да му вземе концесията. Всъщност бизнесменът става 4-ият собственик на предприятието през последните 15-ина години. Всички продажби и придобивания стават по един сценарий - бунт за пари, и после влиза нов собственик.
През 1999 г. след поредната стачка държавата в лицето на финансовия министър Муравей Радев го продаде на консорциум "Родопа инвест", в който влизат турската "Сома кюмюр", руската "Восток инвест" и РМД. Цената бе 170 хил. лв. плюс задълженията на маданския клон на ГОРУБСО за заплати към НЕК и НОИ. едоволни от консорциума, миньорите пак вдигнаха тогава бунт. Дори се покачиха на комини и обявиха гладни стачки.
Още от статията на „24 часа"
"В цялата страна протестираха срещу високите цени на горивата", съобщава „Класа"
Шествието на деветия протест срещу високите цени на горивата, организирано от гражданско сдружение „Сила", вчера имаше три лъча в София. Първият тръгна от кино "Арена - запад", вторият от резиденция „Бояна" и третият - от магазин „Метро". Трите лъча се събраха на площад „Народно събрание" - няколко десетки коли и протестиращи.
Сдружение „Сила" организира масови протести в цялата страна под надслов „Не на безумните цени на горивата и безобразно ниския стандарт на живот в България!"
Шествия имаше още в градовете Благоевград, Пазарджик, Сливен, Варна, Стара Загора, Велико Търново, Бургас, Перник. Навсякъде протестиращите носеха националния трибагреник и призоваваха хората да се включат в протеста. Шествията бяха охранявани от полицията.
Движението предостави справка от Европейския енергиен портал към 27 февруари, според която България търгува с едни от най-високите цени на петрол от страните - членки в еврозоната, като доставната му цена (FOB) е по-висока включително и от тази във Великобритания, Германия, Швейцария и Португалия - държави с най-високи доставни цени на горива.
Към 27 март изкупната цена на дизела, без включени в нея акциз и ДДС, е - в България - 0,601 евро за литър; във Великобритания - 0,586 евро за литър; в Германия - 0,586 евро за литър; в Швеция - 0,591 евро за литър, посочват от движението.
Още от статията на „Класа"
"Наплив от румънци по морето за Великден", съобщава „Монитор"
Наплив от румънци се очаква по родното Черноморие за Великден. В Албена ще посрещнат за празника общо 2500 туристи. 2000 от тях са румънци. Останалите летовници са основно българи.
На 30 март първият хотел, който ще отвори врати, е петзвездният хотел „Фламинго Гранд", в който нашенци ще проведат конгресно мероприятие. На 13 април започват да работят и хотелите „Калиакра", „Ралица", „Ралица Супериор", „Лагуна Бийч", „Лагуна Гардън" и „Сенди Бийч". В тях ще бъдат настанени туристите за Великден, като офертите за празника в курорта започват на цени от 59 лева. 10 процента е отстъпката за резервации чрез сайта Albena.bg до 31 март.
След Великден в комплекса ще се настанят и първите гости от Германия. От тази година Албена предлага и специална оферта „Златните 55", която е насочена към възрастни хора. Освен почивката, те ще получат екскурзии и балнеолечение на преференциални цени.
През сезон 2012 гостите на курорта получават безплатно чадър, шезлонг и шалте. Безплатно се настанява и изхранва първото дете, всяко следващо ползва 70% намаление от цената на възрастен.
През миналата година близо 1 млн. румънци са посетили България с цел туризъм. Броят им остава непроменен за последните пет години. С цел да привличат туристи от северната ни съседка много български туристически фирми участваха в международното туристическо изложение в Букурещ.
По отношение на основния ни пазар - Русия, България очаква 20% ръст. През 2011 г. над 455 хиляди руски туристи са посетили България, което е с една пета повече спрямо 2010 година.
Още от статията на „Монитор"
"Шефът на НЕК начело на енергиен холдинг", информира „Труд"
Изпълнителният директор на Националната електрическа компания (НЕК) Михаил Андонов ще оглави Българския енергиен холдинг (БЕХ), съобщи икономическият министър Делян Добрев. Както "Труд" единствен писа, в петък вечерта Добрев освободи шефа на БЕХ Йордан Георгиев.
Пред БНР министърът уточни, че няма конкретни критики към управлението на Георгиев, но Андонов "ще се справи чудесно с координацията на енергийната политика, каквато трябва да е основната функция на БЕХ".
В холдинга влизат най-големите държавни енергийни компании като ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз".
Все още не е ясно кой ще наследи Андонов в НЕК. От пресцентъра на икономическото министерство обясниха пред "Труд", че е възможно изп. директор да бъде избран чрез конкурс, но все още за такъв се води Андонов. Официално той ще смени поста си след решение на съвета на директорите на БЕХ и вписването му в Търговския регистър.
Икономическият министър съобщи, че се очакват още промени в БЕХ. "В Българския енергиен холдинг трябва да има и двама допълнителни мениджъри. Не като управители, а по-скоро като проджект мениджъри, които да отговарят за "Южен поток" и за "Набуко", каза Добрев. В момента с тях се занимават специално създадени за целта проектни компании.
Близки до холдинга източници съобщиха пред "Труд", че се очакват още промени в мениджърските екипи на държавните енергийни дружества. Такава беше и заканата на Делян Добрев при встъпването му в длъжност в сряда.
Михаил Андонов оглави НЕК през лятото на м.г. след конкурс, в който се състезаваше с още 12 кандидати. Предшественикът му на поста Красимир Първанов беше уволнен, защото сключи анекс с руснаците за "Белене", без да уведоми икономическия министър по онова време - Трайчо Трайков.
Още от статията на „Монитор"