Цената на петрола марка Brent паднаха под 108 долара за барел и са близки до 7-месечен минимум, след като американският Конгрес не успя да приеме необходимите бюджетни закони и администрацията спря работа днес.
Фючърсните контракти за северноморския еталонен сорт за доставка през ноември поевтиняха в днешната търговия с 56 цента - до 107,81 д. за барел, а тези за американския WTI - с 28 цента - до 102,05 д. за барел, съобщава Reuters.
Днес правителствени агенции на САЩ започнаха да спират работа за първи път от 17 години насам, като до 1 милион служители могат да излязат в неплатен отпуск.
Цените на суровината се понижават в продължение на месец успоредно с възобновяването на добива в Либия и подобряване на геополитическата ситуация около Сирия и Иран.
"Много фактори, водещи до ръст на цените, изчезнаха на пазара", посочи мениджърът по продажбите на суровинни активи на Newedge Japan Кен Хасегава. Добавяйки, че съгласно техническия анализ, WTI може да поевтинеее до 100 д. за барел, ако преодолее нивото на поддръжка 102 д. за барел, което за марката Brent е 105,85 долара за барел.
За спада на цените допринася и съобщението за неочаквано слабия ръст на производствения сектор в Китай през септември.
Преди ежеседмичните отчети за запасите от петрол в САЩ, анкетираните от агенцията анализатори смятат, че запасите от петрол са нараснали през миналата седмица, а тези от бензин са намалели.