Държавата би могла да получи по няколко милиона лева от всяко от електроразпределителните дружества като дивидент за миналата година, прогнозира министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков на извънредна пресконференция в Министерския съвет.

„Досега винаги цялата печалба беше реинвестирана в последните години. Тази година проведохме предварителни разговори за това, че бихме могли да търсим възможност за разпределяне на дивидент. Имаме тяхното разбиране", каза Трайков, цитиран от БНР. Той уточни, че в някои от тях надзорните съвети вече са взели решение за гласуване по такъв начин на събранията на акционерите, което най-вероятно ще се случи.

За точната сума може да се говори, когато е ясно каква е печалбата, каква част от нея ще бъде разпределена и съответно една трета от нея ще бъде за българската държава. „Това няма да са някакви бомбастични суми", подчерта Трайков. 

Той отново както и сутринта по bTV каза, че въпросът за разваляне на приватизационните договори на електроразпределителните дружества не стои на дневен ред. „Ако държавата иска да получи обратно собствеността на дружествата и го постави като инвестиционен приоритет, тоест намираме пари и започваме преговори с частните акционери да изкупим техния дял. И втори вариант: ако дружествата не изпълняват задълженията си по лиценз, то регулаторът естествено може да им отнеме лиценза и тогава се върви към други хипотези", обясни енергийният министър, цитиран от радио Дарик.

Горещият картоф обаче е в държавния енергиен и воден регулатор (ДКЕВР), на който е възложено да извърши регулаторен одит на тези предприятия, както и на НЕК. Парите за одита са осигурени от Министерство на финансите.

Трайчо Трайков не се притеснява за поста си и за конфликт на интереси, защото на предишната си позиция, преди да стане министър, той не е вземал решения за цената на тока. Решенията са на ДКЕВР, който е независим регулаторен орган. Това обаче не означава, че екипът на проф. Константин Шушулов е невинен.

„За решенията, които са вземани в държавната част на енергетиката, хората там действително трябва да се притесняват", предупреди министърът. 

Той допълни, че следобед премиерът Бойко Борисов ще оповести имената на лицата, отговорни за продажбата на електроенергия на цени, неизгодни както за Националната електрическа компания, така и за крайния потребител.

По-късно по БНР зам.-енергийнитя министър Мая Христова каза, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще бъде преобразуван, тъй като не изпълнява задачите, заради които е създаден. Енергийните дружества от холдинга ще станат отново самостоятелни дружества под шапката на Министерствотвото на икономиката и енергетиката.

До трансформирането на холдинга, той ще бъде управляван от Мая Христова, което означава, че шефката на БЕХ Галина Тошева ще бъде уволнена или сама ще си подае оставката.