За развитието на общината, туризма, европейските програми и Бюджет 2014, разговаряме с кмета на Бургас Димитър Николов.
Г-н Николов, правителството обяви за един от основните приоритети на Бюджет 2014 развитието на регионите. Какво по-конкретно бихте очаквали в тази насока?
Бургас се развива по-бързо от други български региони. Аз съм сигурен, че правителството осъзнава неговата важна роля и полезност за икономиката на страната. Затова през следващата година очаквам подкрепа за няколко големи проекта. Вече стартира изграждането на Пътен възел Запад, който трябва да изведе транзитния трафик към периферията на града, тъй като в момента магистрала "Тракия" буквално се излива в центъра на Бургас. Това е изключително важен обект, за чиято цялостна реализация разчитаме на активно държавно съдействие.
Надяваме се на помощ за старт при изграждането на нова многофункционална спортна зала на мястото на военното поделение в к-с "Изгрев". По-голямата част от терена вече ни бе прехвърлена от военното министерство, остават още 8 декара. Ние като Община сме изпълнили всички наши ангажименти по междуинституционалното ни споразумение. След като държавата е построила през годините представителни зали в София, Варна, Пловдив, и то без никакво участие на съответните общини, смятам, че и бургазлии заслужават подобно съоръжение, което ще се ползва не само за спорт, но и за големи концерти.
Не на последно място, разчитам правителството да промени решението си и да върне Бургас в списъка с градовете, в които ще има високотехнологичен спешен болничен комплекс. Във връзка с това крайно време е да бъде разрешено и разкриването на Факултет "Обществено здраве и здравни грижи" в структурата на държавния Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Това би променило качествено нивото и на образованието, и на здравеопазването в Бургас.
Каква картина бихте очертали за общинската икономика?
Имаме първи добри сигнали за реален инвеститорски интерес, както и конкретни инвестиции - фирма за производство на яхти започва производство в новата ни индустриална зона, логистични бази, фабрика за хирургически материали, фирми от IT сектора навлизат при нас. Със сигурност не е достатъчно, но е знак за съживяване. Тази седмица, например, бях на откриване на новия пътнически терминал на Летище Бургас. Никой не би направил такава инвестиция, ако няма да има възвращаемост.
Ние като Община ще продължим да работим активно в полето на европроектите. По програмния период 2007 - 2014 имаме сключени и изпълняваме договори за над 310 милиона лева европейски средства. Сега се готвим активно за следващия период 2014 - 2020 и вече имаме десетки готови нови проекти. Щастлив съм, че в Брюксел вече познават Бургас и ни имат доверие, което ни дава някаква сигурност, че можем да продължим със същото темпо.
Предстои приемането на общинския бюджет за 2014 г., каква е вашата визия за този бюджет?
162 милиона лева е прогнозната рамка на Бюджет 2014. Това е със 7 милиона повече от миналата година. Смятам, че с този бюджет правим малка крачка напред. Мотото му е "Достъпна среда и устойчива мобилност". По-голямата част от средствата, които Община Бургас ще инвестира през 2014-та година, са от европейски програми.
Бюджетът е разработен въз основа на намаляване на такса смет за юридическите лица и офисите. От 10,5 промилите падат на 7,9 за юридическите лица, и от 10 на 7 за офисите. Иначе при нас тази такса, но за жилищни имоти, е 1 промил, което я прави най-ниска в сравнение с всички други големи градове у нас. Останалите местни налози си остават на сегашните нива - няма да ги вдигаме.
Философията на новия бюджет е базирана върху продължаване на последователната политика за благоустрояване на града и осигуряване на по-добър достъп до основните публични услуги за всички граждани. Крайната цел е Бургас да стане още по-желано място за живеене, работа, инвестиции, спорт, култура и почивка.
Туризмът е основен отрасъл за общинската икономика, какъв сезон изпращате, в какво посока ще се развива той в близкото бъдеще?
За поредна година отчитаме ръст и при броя на туристите, които посещават Бургас, и при броя на нощувките. За 2013-та повишението е 5 %. Осъзнавам, че това е един от основните източници на приходи за бургаската икономика и се стараем постоянно да предлагаме нови атракции, да ги свързваме в пакетна услуга и така да се рекламираме.
Тази година създадохме общинско предприятие "Туризъм", в чиято структура ще премине и стопанисването на реставрирания вече остров Света Анастасия. Този обект е наш голям коз за следващите сезони - малко градове могат да се похвалят със свой обитаем остров, на който има какво да се види. В момента произвеждат по наша поръчка туристически кораб, който ще обслужва редовна линия до Света Анастасия.
Продължаваме традиционно да насищаме лятната културна програма с много събития, за да им е интересно на туристите. Не спира и работата по разкриването и експонирането на археологическия комплекс Аква Калиде.